Trzynastoletnia Paula jedzie na szkolną wycieczkę, podczas której, jak się okaże, wydarzy się coś bardzo ważnego. Z obawą, ale i z utęsknieniem Paula czeka na to, co dla każdej dziewczyny w czasie dojrzewania ma wielkie znaczenie - pierwszą miesiączkę. Tymczasem kilkudniowy pobyt nad Morzem Północnym przynosi jej jeszcze więcej: pierwszy pocałunek i pierwszą miłość. Paula ma też okazję przekonać się na własnej skórze, jak ważna jest przyjaźń.
DKK Nowe Kramsko
Książka jest wzruszającą opowieścią o młodej dziewczynie, Nadine, zakażonej wirusem HIV. Dziewczyna dowiaduje się o tym od swojego chłopaka Floriana, który był jej pierwszą miłością. Nadine zostaje z tym problemem sama, ma wiele wątpliwości i pytań, boi się odrzucenia. Zdaje sobie sprawę jak bardzo jej życie się zmieni. Czy mimo tylu przeciwności zostaje zaakceptowana przez przyjaciół?
Książka jest warta przeczytania, zarówno przez młodzież jak i przez starszych.

K. Ławniczak
DKK Nowe Kramsko
31 marca odbyło się kolejne spotkanie DKK. Po przeczytaniu książki Bernharda Schlinka pod tytułem „Lektor”, byłam poruszona historią, jaką autor opisał w swej książce. Narratorem powieści jest chłopiec, który opowiada swoje życie od dzieciństwa aż po dorosłość.
Poznał kobietę, starszą od siebie, spędzał z nią wiele pięknych, ale też smutnych chwil. Pewnego dnia jego miłość zniknęła, a on został sam. Podjął studia prawnicze i po wielu latach spotkał swoja Hannę. Mężczyzna niewiele wiedział o przeszłości kobiety, która okazała się działaczką SS.
Uważam, że książka warta jest uwagi, ponieważ jest napisana prostym językiem, ale opowiada o miłości, zdradzie i okrucieństwie.
„Trzepot skrzydeł”- Katarzyny Grocholi opowiada o historii kobiety bitej przez męża.
Wszystko zaczyna się wtedy, gdy mężczyzna staje się zaborczo zazdrosny i nie może sobie z tym poradzić. Pewnego razu tak katuje żonę, że ta roni ciążę i odchodzi od niego. Pisze list do nieżyjącego ojca, w którym opisuje swoje życie. Według mnie książka ta wzbudza refleksje i godna jest uwagi, ponieważ mówi o tym, co można znieść w imię miłości.
Aleksandra Weber

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.