DKK Nim nadejdą słonie2Intrygującą opowieść Łukasza Orbitowskiego „Nim  przyjdą słonie” przeczytaliśmy wspólnie na majowym spotkaniu DKK.  Główny bohater, mały  Maks, zbuntował się przeciwko zmianom w jego życiu. Nie zachwycił go fakt, że w niedługim czasie będzie dzielić swój pokój z nowym członkiem rodziny. W poczuciu samotności i opuszczenia uciekł z domu przez okno.  Początkowo, gdy spotkał prawdziwego nosorożca był podekscytowany. Jednak  czy ucieczka to dobry pomysł? Nad tym zastanawiali się klubowicze. Jak zakończyła się wędrówka z nosorożcem? Przeczytajcie tę książkę, nie pożałujecie.

Przeznaczona jest dla dzieci młodszych (seria „Czytam sobie” poziom 3), ale nieco starszych też zaciekawi.

Opiekun klubu: Ewa Sułek-Mulawa

Gdybym nie pomylila psówW kwietniu dyskutowaliśmy o książce Angerborn Ingelin  „Gdybym nie pomyliła psów” . Mała bohaterka Tilda opowiada o swoich przeżyciach będących konsekwencją nieprzewidzianego zbiegu okoliczności. Gdyby nie pomyliła psów, prawdopodobnie nie ukradziono by  jej roweru, nie poznałaby Sary i nie zaczęła rozmawiać z Aleksem, który spodobał się jej bardzo.  Akcja książki toczy się  szybko, to lubią klubowicze. Z sympatią wypowiadali się na temat Tildy. Podziwiali jej pomysłowość, fantazję  i wyobraźnię.  Dostrzegli  także to, że czasem cechy te komplikują jej życie. Książkę czyta się jednym tchem, bo ciekawi co będzie dalej.

Afera w TeatrzeNa marcowym spotkaniu powróciliśmy do serii książek „Biuro śledcze Tomuś Orkiszek i partnerzy”  autorstwa  Agnieszki Stelmaszyk. Tym razem była to część pt. „Afera w teatrze”. Do Tomusia zgłasza się tajemniczy aktor, czarodziej, któremu przytrafiają się dziwne wypadki. Detektyw Orkiszek przygotowuje odpowiednie przebranie dla swojej ekipy i jako dziecięcy aktor próbuje rozwikłać zagadkę. Spotkanie było okazją do poszerzenia wiedzy o funkcjonowaniu teatru. Seria ta spotkała się z zainteresowaniem w klubie ze względu na pełne humoru, zadziwiające wydarzenia. Dzieci doceniły także szatę graficzna książki, która ich zdaniem zachęca do czytania.

W lutym na spotkaniu DKK rozmawialiśmy o książce Anny Czerwinskiej-Rydel „Mój brat czarodziej". Do czytania jej dzieci podeszły z rezerwą, bo „taka niezbyt ładna, bez ilustracji". Jednak po przeczytaniu nastąpił efekt zaskoczenia. Może dlatego, że bohaterowie, Julek i Irenka przedstawieni są jako zwykłe dzieci z przedwojennej Łodzi? Nikt z klubowiczów do tej pory nie wiedział, że Julian Tuwim będąc dzieckiem miał wiele zainteresowań, że chętnie majsterkował, mieszał perfumy, robił eksperymenty chemiczne, hodował węże i nie przepadał za matematyką. Książkę czyta się z zainteresowaniem. Krótkie rozdziały przeplatane są wierszami dobranymi do każdego z nich. Jest zatem okazja do zapoznania się z mniej znanymi utworami. Pięknie przedstawiona jest więź pomiędzy rodzeństwem, Julkiem i Irenką. Na zakończenie spotkania odbył się konkurs w oparciu o treść książki.

Niebieska NiedźwiedzicaO Książce Joanny M. Chmielewskiej „Niebieska Niedźwiedzica" rozmawialiśmy na grudniowym spotkaniu DKK w Słonem. Historia niebieskiej niedźwiedzicy, Azul trafiła do serc klubowiczów. To poruszająca, klimatyczna baśń o trudnych emocjach związanych z innością i nieprzeciętnością. Kiedy Azul przyszła na świat jej odmienność rozdrażniła króla Niedźwiedziej Doliny i jej mieszkańców. Azul jest wrażliwą, wszechstronnie uzdolnioną niedźwiedzicą, co budzi zazdrość, odrzucenie, oszczerstwa. Z czasem przestaje sobie radzić i staje się coraz bardziej samotna i nieszczęśliwa. Cierpią także jej rodzice, bo nie potrafią jej pomóc. Pewnego dnia cała rodzina opuszcza Niedźwiedzią Dolinę udając się do krainy, w której można być takim jakim się jest. Tymczasem opuszczona dolina traci kolory, staje się smutna i ponura... Jak zakończyła się baśń? Przeczytajcie, bo jest wyjątkowa, zawiera rady, które czytelnicy mogą przenieść do swojej codzienności. Uroku dodają książce piękne ilustracje Jony Jung.

Opiekun klubu: Ewa Mulawa

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.