Biblioteka Szkolno-Publiczna w Słonem

W kwietniu młodsi członkowie DKK w Słonem przeczytali książkę Grzegorza Kasdepke „Kuba i Buba czyli awantura do kwadratu” . Bohaterowie to przezabawne bliźnięta, których przygody przypadły do gustu klubowiczom. Ta książka bawi w każdym z dwudziestu dwóch opowiadań i przy każdym proponuje inną, mądrą i wesołą zabawę. Pierwsze opowiadanie Syn” Nima” i gra o takim samym tytule były dla nas inspiracją do nauki korzystania ze słownika wyrazów bliskoznacznych.
Ta umiejętność przydała się, bo wykonaliśmy samodzielnie tą ciekawą grę, a potem oczywiście zagraliśmy.
Pozostałe opowiadania i zabawy to kopalnia pomysłów dla tych, którzy szukają lekarstwa na nudę. Warto mieć tę książkę pod ręką, dobra zabawa murowana.

Opiekun DKK W Słonem : Ewa Sułek- Mulawa

 1120

W kwietniu starsi członkowie DKK w Słonem przeczytali książkę Ewy Nowak „Pajączek na rowerze.”
Podczas dyskusji nad książką klubowicze dość negatywnie ocenili rodziców głównych bohaterów. Określili książkę jako „trochę smutną”. Niestety, dorośli często bagatelizują sprawy dzieci i to właśnie zostało ukazane w tej książce.
Historia Łukasza i Oli wzbudziła zainteresowanie innymi książkami Ewy Nowak oraz dwutygodnikiem „Victor Junior” .Na jego łamach autorka odpowiada na listy młodych ludzi i pomaga im rozwiązywać trudne problemy. Na zakończenie spotkania dzieci narysowały lub opisały swoje wrażenia z przeczytanej książki. Oto mały fragment:
„Ta książka opowiada o Oli i Łukaszu, którzy zamieszkali w jednej miejscowości. Na początku nie lubili się, lecz z upływem czasu zaczęli obdarowywać się sympatią, a nawet czymś więcej. Pewnego dnia doszło do niewinnego pocałunku, który zobaczyła mama Oli i zrobiła awanturę mamie Łukasza obwiniając ją za złe wychowanie syna. Łukasz z mamą przeprowadzili się do innego miasta.
Wkrótce Ola i Łukasz odnaleźli się w Internecie i dalej się przyjaźnili.” (A.M DKK Słone)

Opiekun DKK w Słonem : Ewa Sułek-Mulawa

1119 

Drugie, marcowe spotkanie przebiegło pod hasłem zagadek i tajemnic.
Wszystko za sprawą książki Martina Widmarka i Helen Willis „Tajemnica cyrku”. Klubowicze bardzo pozytywnie ocenili głównych bohaterów Maję i Lassego. Odnieśli się także do problemu kradzieży nie tylko w książce, ale również w życiu codziennym. W oparciu o tę rozmowę wykonali dwie plansze, na których wypisali to co akceptują w życiu grupy i czego nie akceptują. Plansze umieściliśmy na widocznym miejscu. Spotkanie zakończyła detektywistyczna zgaduj zgadula.
Na marcowym spotkaniu DKK w Słonem klubowicze próbowali wyobrazić sobie jak to jest, gdy ma się na głowie cały dom i dwoje rodzeństwa. Do rozważań na ten temat skłoniła ich książka Ewy Grętkiewicz „Dostaliśmy po dziecku”. Jednak rozmowy okazały się dość teoretyczne, bo tak naprawdę tylko jedna z nich ma młodsze rodzeństwo, a na dodatek stwierdziła, że tylko ona ma prawo coś na ten temat powiedzieć… W związku z tym skupiliśmy się na tym jak pomóc jej rozwiązać pewne problemy z młodszym rodzeństwem. Dzieci okazały się bardzo pomysłowe. Teraz wystarczy tylko teoretyczne pomysły zamienić w praktyczne działanie i po kłopocie. Na zakończenie spotkania klubowicze wykonali rysunki związane z treścią lektury. Najczęstszym tematem tych prac były skaczące naleśniki.
Wiek członków klubu DKK w Słonem jest zróżnicowany (8-11 lat), dlatego też ujawniają się różne możliwości i zainteresowania czytelnicze. Na lutowym spotkaniu omówiliśmy dwie książki. Starsi skupili się na książce Edith Nesbit „Pięcioro dzieci i „Coś”, młodsi -Marii Kownackiej „Kukuryku na ręczniku”. Poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytanie „ Jak dbać o swoje zdrowie?” oraz” Czy spełnione marzenia zawsze nas uszczęśliwią?” Dzieci narysowały także „Coś”, bo jednak chciałyby to kiedyś spotkać. Natomiast jeden z klubowiczów zdecydowanie postanowił uczesać się po powrocie do domu.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.