KRONIKA STOWARZYSZENIA BIBLIOTEKARZY POLSKICH
Wydarzenia – spotkania – jubileusze
II półrocze 2008 r.

 

Zarząd Okręgu

 

Z inicjatywy Zarządu Głównego SBP 12 czerwca odbyło się w Bibliotece Narodowej spotkanie przewodniczących oraz członków zarządów okręgów, z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Książki. W zastępstwie przewodniczącej lubuskiego Zarządu Okręgu w spotkaniu uczestniczyła Justyna Hak, przewodnicząca Koła przy zielonogórskiej WiMBP. Tematami obrad były m.in.: przygotowania do przyszłorocznych wyborów w Stowarzyszeniu i Krajowego Zjazdu Delegatów w Konstancinie, harmonogram działania SBP na lata 2008–2009, stan prac nad regulaminem przyznawania godności Honorowego członka SBP, ustalenia VI Forum SBP dotyczące projektu ustawy o bibliotekach. Przewodnicząca Zarządu Głównego, Elżbieta Stefańczyk podniosła też kwestie opiekunów okręgów i możliwość przeprowadzenia kursów dla skarbników oddziałów i okręgów.
***
Zarząd Okręgu współuczestniczył w organizacji dwudniowej konferencji ph. Biblioteki publiczne w erze cyfrowej, która miała miejsce w Kalsku 7–8 października. Konferencja została dofinansowana przez Urząd Marszałkowski. Relację zamieszczono w niniejszym numerze pisma.
***
W dniach 13–15 listopada w Lesznie k. Warszawy odbyły się warsztaty Planowanie strategiczne – Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, zorganizowane przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, w ramach Programu Bibliotecznego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (partner Fundacji Billa i Melindy Gates). Ich celem było opracowanie wstępnej koncepcji strategii Stowarzyszenia. W warsztatach wzięły udział: Beata Kowalska, skarbnik Zarządu Okręgu SBP w Zielonej Górze oraz Justyna Hak, przewodnicząca Koła SBP przy zielonogórskiej WiMBP. Przewodnicząca Koła, reprezentująca Sekcję Bibliotek Publicznych, została wybrana do zespołu roboczego, który będzie prowadził dalsze prace i konsultacje dotyczące tworzenia strategii rozwoju SBP.
***
W grudniu (12) odbyło się posiedzenie Zarządu Okręgu, z udziałem przewodniczących Zarządów Oddziału. Na spotkaniu omówiono plan pracy na przyszły rok oraz organizację Zjazdu Wyborczego (marzec 2009 r.)

 

Oddział Zielonogórski

 

W drugim półroczu 2008 zrealizowaliśmy dwa wyjazdy seminaryjne ujęte w planie działania. 22 października byliśmy z wizytą w Gorzowie Wlkp. Odwiedziliśmy Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną, a także Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną. 24 października uczestniczyliśmy we wspaniałej wycieczce po zabytkach Żagania, złożyliśmy również wizytę w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Relacje z obu wyjazdów zamieszczono w niniejszym numerze „Bibliotekarza Lubuskiego” oraz na stronach www zielonogórskiego Oddziału SBP.
***
19 listopada br. odbyło się zebranie członków SBP z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej. Jej bibliotekarze oraz bibliotekarze szkolni należeli do koła przy WiMBP w Zielonej Górze. Na zebraniu przegłosowano wniosek Zarządu Oddziału o utworzeniu odrębnego koła. W tym samym dniu odbyło się walne zebranie, na którym wybrano władze koła. Przewodniczącą Koła SBP przy PBW w Zielonej Górze została Jolanta Stadnik, sekretarzem Maria Garbowska, skarbnikiem Beata Kłos. Gratulujemy i życzymy sukcesów w pracy stowarzyszeniowej!
***
21 listopada br. miało miejsce walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze Koła SBP przy WiMBP w Zielonej Górze. Nowymi członkami Zarządu Koła zostali: Jarosław Głuszek – przewodniczący, Anna Opaczyńska – sekretarz i Adam Rosa – skarbnik. Również temu zarządowi gratulujemy i życzymy dobrej pracy stowarzyszeniowej!
***
Wybory do władz zielonogórskiego Oddziału odbędą się 16 stycznia 2009 r. Wybory w kołach należało przeprowadzić do końca listopada br. Sprawozdanie z walnego zebrania, skład nowych władz, sprawozdanie za 2008 r. i za okres kadencji, propozycje programowe na 2009 r. oraz następną kadencję wraz z aktualną listą członków należy przesłać w nieprzekraczalnym terminie do 15 grudnia 2008 r.

 

Oddział Gorzowski

 

12 października odwiedziliśmy Muzeum Etnograficzne w Ochli. Pełni wrażeń obiecujemy powrót do urokliwego skansenu. Od „rogatek Zielonej Góry” do końca dnia towarzyszyła nam Przewodnicząca Okręgu Lubuskiego – Maria Wasik. W przyjaznej Książnicy Zielonogórskiej jak zwykle coś dla ducha (podziwialiśmy interesującą Wystawę Kresową) i dla ciała (obiad i torty).
***
W Gorzowie Wlkp. nareszcie mamy biblioteki na miarę czasów, zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzenia nas. Jesienią mieliśmy przyjemność gościć członków stowarzyszenia z Oddziału Zielonogórskiego (22 października) i Koła SBP przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Choszcznie (6 listopada). Mamy nadzieję, że podobało się.

 

JUBILEUSZE BIBLIOTEKARZY
lipiec–grudzień 2008 r.

 

Oddział Zielonogórski

12 sierpnia 30-lecie Janina Wallis, BU ONHiS w Zielonej Górze
15 sierpnia 30-lecie Teresa Walkowiak, BPMiG w Nowym Miasteczku
25 sierpnia 35-lecie Maria Przedwojska, MBP w Nowej Soli
29 sierpnia 35-lecie Danuta Marczak, BPMiG w Nowym Miasteczku
1 września 30-lecie Danuta Antoniewicz, PBW Filia we Wschowie
1 września 30-lecie Rozalia Bocoń, WiMBP w Zielonej Górze
1 września 30-lecie Jolanta Hładkiewicz, PBW w Zielonej Górze
1 września 25-lecie Ewa Dąbek, MBP w Gubinie
1 września 25-lecie Elżbieta Gonet, MBP w Nowej Soli
1 września 25-lecie Elwira Sroczyńska, GBP w Przyborowie
18 września 30-lecie Elżbieta Miśkiewicz, BPMiG we Wschowie
1 października 35-lecie Jan Tyra, MBP w Żarach
1 października 35-lecie Krystyna Wojcieszak, MBP w Żaganiu
1 października 30-lecie Halina Sokołowska, BP w Świebodzinie
1 października 25-lecie Liliana Kwiatkowska, MBP w Żaganiu
19 października 35-lecie Joanna Toczewska, WiMBP w Zielonej Górze
1 listopada 40-lecie Andrzej Grupa, BP w Świebodzinie
13 listopada 30-lecie Maria Garbowska, PBW w Zielonej Górze
20 listopada 30-lecie Elżbieta Chanas-Pawlak, WiMBP w Zielonej Górze
30 listopada 25-lecie Renata Włodarczak, BPMiG w Lubsku

Oddział Gorzowski

2 lipca 30-lecie Irena Mądrzak, WiMBP w Gorzowie Wlkp.
1 sierpnia 30-lecie Monika Szadkowska-Konwa, WiMBP w Gorzowie Wlkp.
15 września 35-lecie Anna Żłobińska, WiMBP w Gorzowie Wlkp.
21 listopada 25-lecie Bogumiła Manulak, WiMBP w Gorzowie Wlkp.

KRONIKA STOWARZYSZENIA BIBLIOTEKARZY POLSKICH
Wydarzenia – spotkania – jubileusze
I półrocze 2008 r.


Zarząd Okręgu

 

18 marca w zielonogórskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida odbyło się spotkanie Zarządu Okręgu, Sekcji Bibliotek Publicznych przy Zarządzie Głównym oraz przewodniczących Zarządów Oddziałów i Kół SBP. Wiodącym tematem spotkania były biblioteki powiatowe: tworzenie, funkcja bibliotek, komputeryzacja, współpraca ze starostwami. Zastanawiano się też jakie zagadnienia poruszyć na planowanej konferencji o bibliotekach powiatowych. Dyskutowano też o aktualnej sieci bibliotek pedagogicznych, o konieczności opracowania standardów bibliotecznych, dopracowania wskaźników statystycznych uwzględniających komputeryzację bibliotek. Wiele uwagi poświęcono też bibliotekarstwu dziecięcemu, potrzebie zorganizowania szkoleń i konferencji na ten temat.
Wojewódzką uroczystość Dnia Bibliotekarzy i Bibliotek obchodzono 8 maja w Gorzowie Wlkp., a jej gospodarzami były tamtejsze Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna oraz Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Dla bibliotekarzy z południowej części województwa była to okazja do zwiedzenia nowego gmachu Biblioteki. Duże wrażenie zrobiły wspaniałe schody, przeszklona winda i szklana kopuła, ukazująca błękitne niebo. W oficjalnej części uroczystości bibliotekarze gorzowscy usłyszeli dużo pochwał i podziękowań za trud przenoszenia zbiorów i przygotowania ich do udostępniania czytelnikom. Wyróżniający się bibliotekarze z bibliotek całego województwa zostali odznaczeni z okazji swojego święta. Po gratulacjach i życzeniach bibliotekarze i zaproszeni goście wysłuchali wiele nastrojowych piosenek francuskich, śpiewanych przez gorzowskich aktorów.

 

Poniżej lista laureatów uhonorowanych odznaczeniami i dyplomami:

 

  • Za ponad 60-letnią działalność na rzecz kształtowania kultury polskiej w naszym regionie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyróżnił Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gorzowie Wlkp. Odznaką Honorową „ Zasłużony dla Kultury Polskiej”

 

  • Sejmik Województwa Lubuskiego nadał Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wlkp. Odznakę Honorową „Za zasługi dla Województwa Lubuskiego”.


Złoty Krzyż Zasługi:
Maria Bobrowska – długoletni zastępca dyrektora WiMBP w Gorzowie Wlkp.

Srebrny Krzyż Zasługi:

  1. Kazimiera Czaja – dyr. BPMiG Strzelce Krajeńskie
  2. Grażyna Łyżwińska – dyr. BPMiG w Cybince
  3. Anna Sokółka – st. kustosz WiMBP w Gorzowie Wlkp.
  4. Monika Szadkowska-Konwa – st. kustosz WiMBP w Gorzowie Wlkp.


Brązowy Krzyż Zasługi:
Anna Królewicz-Spętany – st. kustosz WiMBP w Gorzowie Wlkp.

Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”:

  1. Stanisława Bogalska - st. kustosz, kier. Dz. Instr.-Metodycznego WiMBP w Zielonej Górze
  2. Maria Chudowicz-Bloda – kustosz, dyrektor MBP w Kostrzynie
  3. Grażyna Kostkiewicz-Górska - st. kustosz WiMB w Gorzowie Wlkp.
  4. Teresa Zawalna – dyr. Biblioteki Publicznej w Sulechowie
  5. Danuta Zielińska – st. kustosz WiMBP w Gorzowie Wlkp.


Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”:

  1. Ewa Dąbek – kustosz MBP w Gubinie
  2. Edward Jaworski – dyrektor WiMBP w Gorzowie Wlkp.
  3. Beata Kłębukowska – st. kustosz, kierownik Oddziału dla Dzieci MBP w Żarach
  4. Anna Królewicz-Spętany - st. kustosz WiMBP w Gorzowie Wlkp.
  5. Lidia Limbach-Stawarska - st. kustosz WiMBP w Gorzowie Wlkp.
  6. Monika Szadkowska-Konwa - st. kustosza WiMBP w Gorzowie Wlkp.


Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

  1. Lidia Bumbul – st. bibliotekarz, kier. GBP w Lipinkach Łużyckich
  2. Barbara Gargolińska – st. bibliotekarz BP w Sulechowie
  3. Alicja Lipińska – st. kustosz w Oddz. Zbiorów Specjalnych WiMBP w Zielonej Górze
  4. Alicja Rybak – st. bibliotekarz MBP w Szprotawie
  5. Bożena Sarzyńska – kustosz BPMiG w Lubsku
  6. Barbara Szałęga – bibliotekarz, kier. filii w Olbrachtowie gm. Żary
  7. Wiesława Szanter - st. kustosz, kierownik Dz. Gromadzenia MBP w Nowej Soli


Dyplom Marszałka Województwa Lubuskiego:

  1. Adam Bagiński – artysta malarz z Zielonej Góry
  2. Beata Baranowicz – BPMiG Strzelce Krajeńskie
  3. Jarosław Głuszek – st. bibliotekarz w Czytelni Ogólnej WiMBP w Zielonej Górze
  4. Grażyna Golczak – główna księgowa WiMBP w Zielonej Górze
  5. Danuta Halicka - st. bibliotekarz - BPMiG Drezdenko
  6. Barbara Krzeszewska-Zmyślony – kierownik Centrum Kultury i Języka Niemieckiego na Uniwersytecie Zielonogórskim
  7. Urszula Mazurczyk – kierownik Filii w Małyszynie WiMBP w Gorzowie Wlkp.
  8. Elżbieta Miężał – specjalista ds. pracowniczych WiMBP w Zielonej Górze
  9. Małgorzata Nowak – bibliotekarz BPMiG Drezdenko
  10. Alina Ptaszkiewicz - bibliotekarz WiMBP w Gorzowie Wlkp.
  11. Jolanta Składanek – nauczyciel bibliotekarz dyplomowany, kier. Wydziału Gromadzenia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Zielonej Górze
  12. Wanda Stokłosa - nauczyciel bibliotekarz dyplomowany, kier. Czytelni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Zielonej Górze


Medal Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „W dowód uznania”:
Adam Jeske – wiceprezes firmy MAX Elektronik S.A. w Zielonej Górze

Nagroda Dyrektora WiMBP im. C.K. Norwida „Bibliotekarz-Przyjaciel”:

  1. Dorota Breborowicz – st. kustosz, kierownik Dz. Magazynów i Zbiorów Zabezpieczonych
  2. Krystyna Kotlarek – st. kustosz, kierownik Filii nr 10
  3. Zofia Maziarz – st. kustosz w Dziale Informacji Naukowej i Regionalnej

 

Oddział Zielonogórski

 

18 marca br. odbyło się zebranie Zarządu Oddziału z przewodniczącymi kół terenowych. Omówiono działania w 2007 r. oraz propozycje do pracy w roku bieżącym. Na spotkaniu padła propozycja, aby w 2009 r., z okazji Dnia Bibliotekarza zorganizować dwudniową majówkę nad jeziorem, w jednym z lubuskich ośrodków wypoczynkowych. Nocleg, osoby chętne, opłaciłyby we własnym zakresie. Propozycja została przyjęta.
***
Uchwałą z dnia 15 lutego br. rozwiązano Koło SBP przy BPMiG w Kożuchowie. Powodem było przejście na emeryturę członków zarządu i rezygnacja z przynależności do Stowarzyszenia. Przez rok nie były opłacane składki. Staraniem Koleżanki Urszuli Wojtaszyn, 17 marca zorganizowano walne zebranie i wybrano nowy zarząd Koła. Przewodniczącą została właśnie Urszula Wojtaszyn. Koło liczy 9 członków.
***
11 marca 2008 r. w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze Justyna Hak i Maja Kimnes uczestniczyły w konferencji regionalnej Funduszu dla Organizacji Pozarządowych, ustanowionego w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Celem Funduszu jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG, rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, a także zacieśnianie współpracy między Polską a państwami-darczyńcami. Na konferencji przeprowadzono m.in. prezentację nt. zasad aplikowania o środki FOP.
***
Koleżanka Justyna Hak – przewodnicząca Koła SBP przy WiMBP - 19 marca br. uczestniczyła w zebraniu założycielskim Rady Organizacji Pozarządowych Miasta Zielona Góra. Rada jest organem opiniodawczo-doradczym organów miasta w celu współdziałania w realizowaniu zadań publicznych.

 

JUBILEUSZE BIBLIOTEKARZY
(styczeń-czerwiec 2008)
ODDZIAŁ ZIELONOGÓRSKI


01.02.2008 20-lecie Iwona Łazar, MBP w Żarach
09.02.2008 30-lecie Maria Jarczyńska, BU ONTŚiE w Zielonej Górze
01.03.2008 40-lecie Zuzanna Bełz, MBP w Żarach
01.03.2008 20-lecie Krystyna Bobel, GBP w Maszewie
10.03.2008 30-lecie Emilia Klusek, GBP w Bieniowie
29.03.2008 25-lecie Urszula Markiewicz, BPMiG w Kożuchowie
15.04.2008 30-lecie Wiesława Szanter, MBP w Nowej Soli
25.04.2008 25-lecie Ewa Zawiślak, GBP w Łagowie
30.04.2008 35-lecie Ewa Woźniak-Szylko, PBW Zielona Góra
03.05.2008 40-lecie Renata Ptak, WiMBP w Zielonej Górze
06.05.2008 30-lecie Krystyna Jończyk, GBP w Dąbiu
10.05.2008 30-lecie Urszula Wojtaszyn, BPMiG w Kożuchowie
26.05.2008 30-lecie Jolanta Czaińska, GBP w Bieniowie
28.06.2008 30-lecie Eugenia Wałęga, MBP w Szprotawie

Oddział Gorzowski

 

26 marca 2008 r. odbyło się spotkanie członków Oddziału w nowej siedzibie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wlkp.
***
Majowe spotkanie Oddziału odbyło się 21 maja, w Bibliotece Głównej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

 

JUBILEUSZE BIBLIOTEKARZY
(styczeń-czerwiec 2008)
ODDZIAŁ GORZOWSKI


28.01.2008 20-lecie Bożena Lepiato - MiGBP w Strzelcach Krajeńskich
18.03.2008 25-lecie Jadwiga Paradowska - WiMBP Gorzów Wlkp.
05.05.2008 35-lecie Aleksandra Bytniewska - WiMBP Gorzów Wlkp.

Plenerowy Dzień Bibliotekarza 2007 już za nami... Szkoda! Tym razem bibliotekarze z południowej części naszego województwa bawili się 19 maja w Pałacu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kalsku. Hasłem majówki, zorganizowanej przez Koło młodych bibliotekarzy z WiMBP w Zielonej Górze (rośnie nam zdrowa konkurencja!), były Mistrzostwa Nieziemskich Bibliotekarzy w Piłce Nożnej „Erło 2007”. Jak przystało na profesjonalnie przygotowane zawody, nad całością czuwała maskotka Mistrzostw - międzyplanetarny „Kosmolibros” wraz z towarzyszącymi mu „Damami nie z tej Ziemi”.
Bibliotekarzy zaszczycili swoją obecnością znamienici goście: Rektor PWSZ w Sulechowie Marian Miłek, Senator Jolanta Danielak, Senator Zbyszko Piwoński, Dyrektor Instytutu Zarządzania i Inżynierii Rolnej PWSZ Izabela Wojewoda, Starosta Powiatu Nowosolskiego Małgorzata Lachowicz-Murawska.
Podczas zawodów „Erło 2007” odbyło się pięć kosmicznych konkurencji. Drużyny pod czujnym okiem selekcjonerów walczyły o „Talerze UFO” i inne cenne nagrody. Sprzedawano także gwiezdne pamiątki z Mistrzostw. Zebrana kwota przeznaczona została na zakup gier dla najmłodszych czytelników.
Zwycięską drużyną, którą do boju poprowadziła M. Lachowicz-Murawska (nasz człowiek „na urzędach”) na zmianę z A. Nawojską, okazała się drużyna „Saturna”. Zaraz za nimi uplasował się zespół „Neptuna”, III miejsce zajęła ekipa „Wenus”, a na IV znaleźli się dzielnie walczący bibliotekarze z „Marsa”.
Piękna pogoda sprzyjała konnym przejażdżkom i spacerom wśród bujnej roślinności ogrodu botanicznego.
Pląsy i wspaniałą atmosferę nieoczekiwanie przerwał czas powrotu do domu, roztańczeni bibliotekarze zgodnie krzyknęli: „Zbyt krótko!”
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy na majówkę w 2008 roku.

 

 
Dorota Breborowicz
 
 

 

Blisko 50-osobowa grupa bibliotekarzy z Zielonej Góry i okolic wybrała się 15 maja br. na seminarium wyjazdowe do Gorzowa Wielkopolskiego i Dębna.
Bibliotekę Państwowej Wyższej szkoły Zawodowej w Gorzowie Wlkp. odwiedziło już sporo osób i wszystkie zachwycone były nowoczesnymi rozwiązaniami w tej placówce. Zostaliśmy tam przyjęci bardzo serdecznie i oprowadzeni przez dyrektora Sławomira Jacha i kanclerza Romana Gawroniaka. Biblioteka Główna to budynek po gruntownej modernizacji, oddany do użytku w październiku 2006 r. Czterokondygnacyjna budowla mieści: magazyn książek z systemem przesuwnych regałów, wypożyczalnię z czterdziestoma stanowiskami komputerowymi i bezpłatnym dostępem do szerokopasmowego Internetu, czytelnię z podobną ilością stanowisk do pracy oraz urządzeniami do powielania materiałów bibliotecznych. Nowinką na skalę krajową, bardzo istotną dla bibliotekarzy, jest zastosowanie systemu Tattle-Tape z identyfikacją radiową RFJD. Wolnostojące stanowiska do samoobsługowych wypożyczeń, czytniki, oznaczanie i zabezpieczanie książek etykietą RFJD to rozwiązania, których priorytetem jest bezpieczeństwo zbiorów i sprawna obsługa czytelników. Taki poziom wyposażenia informatycznego to marzenie bibliotekarzy i przyszłość (jeszcze odległa) ich placówek.
Z Gorzowa udaliśmy się do Dębna w województwie zachodniopomorskim.  Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy mieści się w pięknych XIX-wiecznych wnętrzach. oryginalne witraże, boazerie, drzwi i stylowe meble nadają całości niezapomniany klimat. Czytelnikom służy starannie zgromadzony, blisko 92-tysięczny księgozbiór. Obok udostępniania książek Biblioteka prowadzi różnorodne formy upowszechniania wiedzy i kultury wykraczające poza ramy działalności statutowej. Od wielu lat odbywają się tu spotkania z dawnymi mieszkańcami Dębna, wystawy historyczne, spotkania autorskie oraz imprezy związane z wydarzeniami w mieście, promocją miasta, gminy i jej mieszkańców. W Bibliotece redagowany jest miesięcznik o tematyce historyczno-społeczno-kulturalnej „Merkuriusz Dębowski”. Bogata działalność placówki to efekt pracy kilkunastu pracowników. W niezwykle ciepłej atmosferze, przy torcie i kawie, obejrzeliśmy prezentację dotyczącą 60-letniej historii instytucji.
W drodze powrotnej, zbaczając nieco z trasy, dotarliśmy do Chwarszczan. Zachował się tu jeden z cenniejszych zabytków – dawna kaplica komandorii (wiejskiego warownego gospodarstwa) templariuszy, później – joannitów.
Cała grupa była pod wrażeniem obejrzanych bibliotek. Z jednej strony zachwycała nowoczesność i sprzęt na miarę XXI w., z drugiej nie mniej urzekały wnętrza z minionej epoki z elementami nowoczesności.
Barbara Woźniak
 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.