Relacje z wydarzeń

Zarząd Oddziału SBP w Zielonej Górze zorganizował w dniach 15-18 czerwca wyjazd seminaryjny dla bibliotekarzy południowej części naszego województwa. W programie uwzględniono zwiedzanie Biblioteki UW i Biblioteki Narodowej, Zamku Królewskiego, Muzeum Narodowego. Drugi dzień naszego pobytu w stolicy rozpoczęliśmy od zbierania doświadczeń zawodowych w Bibliotece Uniwersyteckiej. Założona w 1817 roku, obecnie jedna z największych i najnowocześniejszych bibliotek uniwersyteckich kraju. Łączy ona śmiałą wizję architektoniczną z najnowocześniejszymi rozwiązaniami dotyczącymi sposobów przechowywania i udostępniania zbiorów. W realizacji idei biblioteki otwartej czyli pozwalającej na swobodny kontakt czytelnika z książką służy ogromny zbiór z wolnym dostępem oraz przyjazna przestrzeń do pracy wewnątrz biblioteki. Znużeni pracą czytelnicy mogą wyjść i zaczerpnąć świeżego powietrza wśród bujnej zieleń uniwersyteckich ogrodów, czego i my również doświadczyliśmy.

Pełni wrażeń powędrowaliśmy porównać nowoczesność i styl pracy Biblioteki Uniwersyteckiej z tradycjami Biblioteki Narodowej. Obecnie jest ona jedną z najważniejszych instytucji kultury narodowej. Jej stała obecność w życiu umysłowym i kulturalnym społeczeństwa jest znacząca. Bibliotekę Narodową włącza się do polskich i międzynarodowych przedsięwzięć kulturalnych, zwłaszcza związanych z bibliotekarstwem, ochroną i konserwacją zbiorów, kulturą czytelniczą, edytorstwem. Myślę, że dzięki możliwości poznania dwóch tak różnych bibliotek mogliśmy poznać smak dobrej tradycji Biblioteki Narodowej w bibliotekarstwie ze śmiałą wizją nowoczesności Biblioteki Uniwersyteckiej.

Po takiej porcji zawodowych doświadczeń następne dni spędziliśmy na zwiedzaniu zabytków naszej stolicy. Nie tramwajem, nie samochodem, nie autobusem - tylko pieszo, a wszystko po to, aby nie przeoczyć niczego interesującego. W czasie spaceru słuchaliśmy interesujących faktów z dziejów miasta opowiedzianych przez przewodniczkę. Cała Starówka, to jedno z najpiękniejszych zakątków stolicy. Tu znajduje się wiele zabytkowych kościołów, kamieniczek oraz krętych romantycznych zaułków. Ze Starego Miasta przeszliśmy Traktem Królewskim do najbardziej reprezentacyjnej części Warszawy. Podziwialiśmy nie tylko Plac Zamkowy z jego ulicznym gwarem i majestatycznie stojącą Kolumną Zygmunta, ale również zwiedzaliśmy wnętrza Zamku Królewskiego.

W kolejnym dniu przy pięknej pogodzie odpoczywaliśmy w Łazienkach, spacerując wśród rozkrzyczanych pawi podziwialiśmy roślinność parku wraz z Pałacem na Wodzie. Po całodziennym zwiedzaniu przysiadaliśmy w licznych restauracyjkach na Starym Mieście, gdzie, choć przez chwilę chcieliśmy poczuć klimat naszej stolicy. Czy to nam się udało? Chyba tak! Pobyt w stolicy zakończył "Happy End" w Teatrze Narodowym.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i już teraz zapraszamy na kolejne seminarium, gdzieś w Polsce?

Dorota Breborowicz
Robert Buczkowski

 

warszawa 2006 warszawa 2006 warszawa 2006
warszawa 2006 warszawa 2006 warszawa 2006
warszawa 2006 warszawa 2006 warszawa 2006
warszawa 2006 warszawa 2006 warszawa 2006
warszawa 2006 warszawa 2006 warszawa 2006
warszawa 2006 warszawa 2006 warszawa 2006
warszawa 2006 warszawa 2006 warszawa 2006
warszawa 2006 warszawa 2006 warszawa 2006
warszawa 2006 warszawa 2006 warszawa 2006
   
     
     
     
     
     
     
     
     
Tegoroczny Dzień Bibliotekarza obchodziliśmy 27 maja na pikniku w Drzonkowie. Hasłem imprezy była "II Olimpiada Pięcioboju Wieloletniego". Jak zwykle dopisali nie tylko bibliotekarze ale również zaproszeni goście, wśród nich Marszałek Województwa Lubuskiego Andrzej Bocheński, Senator Jolanta Danielak, Senator Zbyszko Piwoński oraz Mieczysław Jerulank i Jan Szachowicz z Urzędu Marszałkowskiego, Roman Grad z Urzędu Miasta wraz z małżonką Małgorzatą. W majówce udział wzięły także bibliotekarki z Szepetówki na Ukrainie, goszczące w WiMBP w ramach podpisanej między naszymi bibliotekami umowy o współpracy.

 

Podczas Olimpiady odbyło się 5 konkurencji sportowych. Najlepszą drużyną, pod trenerskim okiem dyr. M. Wasik, okazały się "Zielone Ropuchy", pewnie dlatego, że skład był międzynarodowy - wśród zawodników znaleźli się nasi goście z Ukrainy. Zaraz za nimi, na II miejscu, uplasowała się drużyna "Czarnych Kruków" pod wodzą, J. Danielak (puchar w zastępstwie odebrała M. Grad), III miejsce zdobyły "Niebieskie Walenie", którymi dzielnie kierował trener J. Szachowicz.

 

Zwycięskie drużyny otrzymały puchary, a wszyscy "olimpijczycy" dyplomy. Pląsy i dobre humory towarzyszyły nam do późnych godzin nocnych. Ostatni zawodnicy, tym razem parkietu, zostali pokonani ok. godz. 23.00.

 

Wszystkim serdecznie dziękujemy i zapraszamy do zabawy w przyszłym roku.

 

Dorota Breborowicz

 

Drzonkow 2006 Drzonkow 2006 Drzonkow 2006
Drzonkow 2006 Drzonkow 2006 Drzonkow 2006
Drzonkow 2006 Drzonkow 2006 Drzonkow 2006
Drzonkow 2006 Drzonkow 2006 Drzonkow 2006
Drzonkow 2006 Drzonkow 2006 Drzonkow 2006
Drzonkow 2006 Drzonkow 2006 Drzonkow 2006
Drzonkow 2006 Drzonkow 2006 Drzonkow 2006
   
     
     
     
     
     
     
     
     
   
     
     
     
     
     
     

9 maja w zielonogórskiej Książnicy odbyły się wojewódzkie uroczystości Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. Z okazji tego święta spotkali się bibliotekarze z całego województwa, zaproszeni goście oraz władze Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta. Zasłużeni bibliotekarze zostali uhonorowani odznaką "Zasłużony Działacz Kultury", dyplomami Marszałka Województwa Lubuskiego i listami gratulacyjnymi Prezydenta Miasta Zielonej Góry.
Po części oficjalnej uczestnicy spotkania wysłuchali koncertu muzycznego oraz obejrzeli interesujące etiudy w wykonaniu Małego Studium Teatralnego, w reż. Idy Ochockiej.

 
   
   

16 marca 2005 r. odbył się w Zielonej Górze Okręgowy Zjazd Delegatów SBP, na którym wybrano nowe władze okręgu lubuskiego. Przewodniczącą Zarządu Okręgu została ponownie Maria Wasik, dyrektor WiMBP w Zielonej Górze.

 

 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.