13 stycznia 2011 roku nastąpiła inauguracja działalności Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii bibliotecznej w Siecieborzycach . W pierwszym spotkaniu uczestniczyło 8 osób , które zapoznały się z historią powstania i działalnością DKK. Omawialiśmy również książkę Grzegorza Kasdepke pt. „Bon czy Ton''. Autor znany i lubiany przez młodego czytelnika . Tym razem przedstawił czytelnikowi ciekawe historie , w których poruszył temat dobrych manier tak ważnych w życiu zarówno dzieci jak i dorosłych . Głowni bohaterowie Kuba i Buba w zabawny sposób przedstawiają jak należy postępować w różnych sytuacjach , aby nie zostać posądzonym o brak wychowania . Klubowicze wykorzystali przykładowe historie przedstawiając je w formie przeciwstawnych inscenizacji : tak należy się zachować a takie zachowanie jest złe . Książka godna polecenia dla młodszych i starszych dzieci .

„Jabłko Apolejki” to ulubiona książka bohaterów powieści Beaty Wróblewskiej o tym samym tytule. Bohaterowie to Ola – lat 6 , Jasiek chory na autyzm – lat 12 i Kasia maturzystka , których życie odmieniła przeprowadzka na wieś do domu babci nota bene bibliotekarki .Klubowiczki przyznały , iż z zainteresowaniem przeczytały książkę .Zwróciły uwagę na lekki styl językowy książki , dowcipy Gondola i historie miłosne . Jednogłośnie skrytykowały przystojniaka Konrada za brak akceptacji i zrozumienia dla autystycznego Jaśka . „Jabłko Apolejki „ to książka poruszająca problem tolerancji , choroby dziecka oraz inności a jednocześnie pełna ciepła rodzinnego.

  201 202

7 kwietnia 2011 roku rozmawiałyśmy o książce Marty Fox „Niebo z widokiem na niebo”. Lektura okazała się dość trudna, ale znalazła też kilka zwolenniczek wśród naszego grona. Dwójka bohaterów, Kinga i Artur, wyrażają swoje uczucia posługując się wierszami różnych autorów. Właściwie to miałyśmy wrażenie, iż poezja zdominowała treść książki . Na spotkanie przybyła Justyna Grzesiowska, laureatka konkursu poetyckiego młodzieży gimnazjalnej pt. „Miłość niejedno ma imię”, organizowanego przez Zielonogórski Ośrodek Kultury. Justyna pochwaliła się swoimi nagrodami, opowiedziała nam o początkach swojej pasji oraz odpowiedziała na wiele pytań .W jej wypowiedziach nie zabrakło oczywiście cytatów z wierszy, które napisała. Wracając do lektury, nie znalazła jednak ona pozytywnej opinii wśród większości naszego klubu. Polecamy ją dla starszej młodzieży ,która lubi czytać wiersze.

Opiekun DKK
Dorota Klimejko
W słoneczny dzień spotkałyśmy się aby porozmawiać o książce Barbary Gawryluk pt. „W zielonej dolinie”. Spotkanie zorganizowałyśmy w plenerze, wśród przyrody. Lektura opowiada o przygodach grupy dzieci podczas wakacji, a ta toczy się na wsi. Spodobała nam się historia opowiedziana przez autorkę. Jest w niej obcowanie z naturą dbanie o lokalne pamiątki historyczne, akceptacja dla niepełnosprawnych oraz przygoda. Stwierdziłyśmy, iż możemy polecić książkę tym, którzy lubią dobrze się bawić czytając o pasjonujących przygodach , a wakacje na wsi też mogą być ciekawe i niezwykłe.

Opiekun DKK
Dorota Klimejko

 

199 200

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.