Ekonomia dla dzieci ? - „Pestka, drops, cukierek. Liczby kultury”

 

Książka  pt. "Pestka, drops, cukierek. Liczby kultury" była przedmiotem naszego spotkania.

Po przeczytaniu doszłyśmy do wniosku iż, jest to baśń, bo historie w niej opowiedziane dzieją się jednocześnie w dwóch światach. Najpierw poznajemy ośmioletniego Julka, który ma dziurę w kieszeni dżinsów. Ta dziura w spodniach prowadzi do królestwa, w którym panuje wieczna zima. I to jest właśnie ten drugi świat. Ludzie są w nim smutni, noszą szare ubrania, nie potrafią się bawić ani śmiać, a rządzi nim groźny król.

Kasdepke umiejętnie przemycił do książki pojęcia takie jak: budżet, wydatki, dochody, dziura budżetowa, a wyjaśnienia haseł umieścił na marginesach książki.

My na spotkaniu zrobiłyśmy taki plan wydatków i dochodów, wyliczając ile wydajemy przez tydzień z kieszonkowego otrzymywanego od rodziców. Wykonałyśmy też świnkę skarbonkę, aby zaoszczędzone pieniążki odkładać na swoje marzenia.

Polecamy książkę do wspólnego czytania z rodzicami, warto wiedzieć na co wydajemy własne pieniądze.

 

IMG 0343 640x480IMG 0349 640x480

IMG 0407 640x480IMG 0425 640x480

Dnia 24.10.2014 r. odbyła się impreza połączona z nocowaniem w szkole z okazji Halloween.

Uczestnikami byli członkowie Klubu Europejskiego "Europejczyk" wraz z Dyskusyjnym Klubem Książki działającym przy Bibliotece Publicznej w Siecieborzycach.
Spotkanie było okazją do integracji. Sala gimnastyczna, która na czas dyskoteki zamieniła się w salę taneczną, ozdobiona była dyniami halloweenowymi, a towarzyszyła nam tajemnicza muzyka.
Dziewczyny z DKK zaprezentowały uczestnikom spotkania straszne historie wybrane z książek, np. historia nastolatki – medium o imieniu Skaye z lektury pt. "Dziewczyna i duchy".
Imprezie towarzyszyły zabawy związane z anglosaską tradycją święta Halloween.

Nad całością czuwały panie: opiekun klubu "Europejczyk" – Zofia Wilczyńska – Mazurek, Dorota Klimejko i Zuzanna Kleczko.

IMG 0428 640x480IMG 0415 640x480IMG 0435 640x480

Wrzesień kojarzy nam się ze szkołą , dlatego wybrałyśmy kolejną książkę Martina Widmarka pt. „ Tajemnica szkoły". Tytuł sugeruje , iż książka może dotyczyć tajemnic związanych z życiem uczniowskim, w rzeczywistości lektura mówi o przestępstwie fałszowania pieniędzy. Kolejna zagadka , którą muszą rozwiązać Maja i Lasse. Para bohaterów postanawia skompletować zestaw odcisków wszystkich pracowników szkoły, nie chcą też spłoszyć przestępcy dlatego ich działania są precyzyjne i dobrze zaplanowane.
Książka bawi, zmusza też do czytania ze zrozumieniem , aby odkryć fałszerza pieniędzy.

tajemnica szkołytajemnica szkoły 2

nocW ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki Biblioteka Publiczna w Siecieborzycach wraz z panią Zofią Wilczyńską – Mazurek wychowawcą klasy VI zorganizowała Noc literacko – filmową. Spotkanie miało na celu poszerzenie wiadomości z literatury dziecięcej i obejrzenie ekranizacji polskich powieści dla dzieci i młodzieży. Spotkanie rozpoczęło się dnia 9 października 2015 roku od wspólnego ogniska, przy którym oprócz zajadania pysznych kiełbasek i ziemniaków wspólnie śpiewaliśmy harcerskie piosenki. Kolejne działanie, które podjęliśmy polegało na znalezieniu odpowiedzi na zagadkę kryminalną z książki Martina Widmarka pt.„Tajemnica zwierząt", w której zwierzęta w sklepie zoologicznym są chore. Uczestnicy wcielili się w role bohaterów książki,komisarz policji i Maja oraz Lasse musieli przesłuchać podejrzanych. Zabawa wywołała wiele zabawnych sytuacji, a zagadka została rozwiązana. W dalszej części spotkania odbył się konkurs muzyczny pt. „Mam talent", gdzie każdy uczestnik mógł pochwalić się swoimi dowolnymi umiejętnościami. Następnie przyszedł czas na kino, dzieci zaczęły oglądanie od filmu pt. „Kamienie na szaniec", drugi w kolejności był „Szatan z siódmej klasy". Ze względu na to, iż był już 10 października 2015 roku godzina 2:00 część naszych uczestników była już zmęczona, ale nie wszyscy; noc trwała nadal.Wspólne śniadanie zjedliśmy około godziny 9:30, niewyspani, ale z uśmiechem wróciliśmy do domów.

Opiekun DKK –Dorota Klimejko

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.