miloscPierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki rozpoczęłyśmy od spotkania z okazji Walentynek, na które zostały zaproszone mamy członkiń klubu. Zajęcia rozpoczęłyśmy od warsztatów tworzenia kartek walentynkowych techniką scrapbookingu, którą pokazała nam pani Joanna Obara. Podczas przerwy w tworzeniu kartek, przeczytałyśmy opowiadanie dotyczące miłości z książki Grzegorza Kasdepke pt." Kocha , lubi, szanuje czyli o uczuciach." Bardzo podobała nam się historia , która opowiada o miłości. Autor w sposób zrozumiały i z poczuciem humoru opisał to uczucie, które w przedszkolu przeżywali bohaterowie opowiadania. Treść opowiadania wywołała temat do dyskusji czy każda miłość jaką przeżywamy jest taka sama . Oczywiście podczas spotkania powstały piękne kartki walentynkowe , każda inna tak jak miłość .
Dorota Klimejko - opiekun DKK MBP w Szprotawie, Filia w Siecieborzycach

serceLektura książki Oliwiera Jeffersa wzbudziła w nas wiele emocji , jest to książka obrazkowa. Podczas spotkania czytałyśmy ją dwukrotnie zwracając uwagę na piękne ilustracje uzupełniające tekst. Bohaterka „Serca w butelce” – dziewczynka ciekawa świata, którą interesuje wiele rzeczy i zjawisk, po odejściu bliskiej osoby chowa serce do butelki, przestaje interesować się tym, co ją do tej pory fascynowało.  Klubowicze  zastanawiali się jak można schować serce do butelki, fizycznie nie jest to możliwe. Jednak  po wspólnej dyskusji o uczuciach i stracie ,kogoś kto odchodzi( umiera )  doszliśmy do wniosku , że  można zamknąć się na uczucia i odczuwanie emocji. Czy historia naszej bohaterki skończyła się pozytywnie ,czy odzyskała chęć do poznawania ludzi i świata, dzielenia się swoimi uczuciami o tym przekonacie się czytając książkę. Nasze spotkanie zakończyliśmy wykonaniem ilustracji do lektury.

Polecamy książkę , jest warta uwagi zarówno na treść jak i swój wartościowy przekaz  na temat odczuwania emocji przez dzieci.

usmiechnijTo już ostatnie nasze spotkanie przed wakacjami, tym razem czytaliśmy książkę Przemysława Wechterowicza pt. „ Uśmiech dla żabki”. Lektura opowiada o łańcuchu dobrych zwierząt , które przekazują uśmiech od mamy żabki dla córki. Uśmiech niesiony przez leśnych mieszkańców lasu dotrze do małej żabki i ją rozweseli, uświadomi jej o wielkiej miłości jaką darzy ją mama .Książka  wywołała dyskusję na temat co może zdziałać  nasz uśmiech  przekazywany innym ludziom. Stwierdziliśmy, iż uśmiechem można się dzielić z innymi, można przekazywać go wszystkim bo ma  on uzdrawiającą moc, dzięki której również czytelnikom poprawia się humor. Optymistyczna historia , wzbudziła oczywiście na naszej twarzy uśmiech. Na spotkaniu wykonaliśmy prezent- ramkę  na Dzień Taty, który obchodzony jest 23 czerwca.

Życzymy wszystkim miłej lektury i uśmiechajmy się do siebie.

Dorota Klimejko – opiekun DKK

w lesieTemat spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dotyczył zwierząt, ponieważ dnia 4 października obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt. Na lekturę spotkania wybrane zostały wiersze o zwierzętach różnych polskich autorów i książka Anny Onichimowskiej pt. „ O kocie, który został czarodziejem”. Podczas zajęć rozmawialiśmy o swoich ulubionych zwierzętach, przedstawialiśmy za pomocą mimiki  i gestów różne zwierzęta, rozpoznawaliśmy odgłosy zwierząt. Najważniejsza  jednak na spotkaniu była historia czerwonego kocura i jego niesamowite  przygody. Jest to książka z serii „W lesie Marcina” o rodzeństwie Natalii i Marcina  , gdzie przeplatają się dwa światy: rzeczywisty  małych bohaterów oraz namalowany przez dzieci -  fantastyczny. Lektura wywołała temat dlaczego dzieci tworzą fantastyczny świat , czego w nim poszukują.

Dorota Klimejko – opiekun DKK

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.