guzKsiążka „Dawniej, czyli drzewiej” Małgorzata Strzałkowskiej  to prawdziwa podróż w czasie i przygoda z mową ojczystą.  W książce  tej znalazłyśmy wiele niezwykłych słów, terminów i zwrotów, które dziś znaczą zupełnie coś innego niż dawniej. Z ponad 60 stron  lektury wybrałyśmy kilka historii, które nas zainteresowały. Przykładowo dlaczego dzięki Szwedom (tym od Potopu) kasza smakuje lepiej, jakich (wedle łokcia koronnego) rozmiarów był Mickiewiczowski diablik, czy cycowa suknia kryje w sobie jakąś frywolność, czy hiszpanka to  tylko kobieta  pochodząca z Hiszpanii, kto dostawał arbuza i czarną polewkę.

Książka pięknie ilustrowana, tekst łatwy ,ciekawy  i edukacyjny. Wspaniała lektura do wspólnego czytania z rodzicami i dziadkami.

zwierzetaKolejne spotkanie naszego klubu, tym razem już w atmosferze wakacji dotyczyło książki Marzeny Matuszak pt.” Człowiek jaki jest każdy widzi”. Książka  w zabawny sposób mówi o tym jak postrzegają nas zwierzęta a dodatkiem są piękne ilustracje autorstwa Grażyny Rigall. Stworzyła wizerunki ludzi oparte na opowieściach snutych przez zwierzęta. Są długie ręce, rybie ogony i skóra przypominająca skórkę ananasa. Są skrzydła, które ułatwiają ludziom latanie.

Bardzo rzadko zastanawiamy się nad tym, jak widzą nas zwierzęta, co mogą myśleć na nasz temat. Rozmawialiśmy o swoich zwierzętach jak mogą nas widzieć i co sobie myślą jak np. nie chce nam się wyjść na spacer z psem lub się z nim bawić, gdy nie posprzątamy kuwety kota czy chomika. Z naszych rozważań wyniknęło wiele zabawnych historii o zwierzętach.  Każdy, kto przeczyta książkę , na pewno się uśmiechnie. Wielu zastanowi nad swoim zachowaniem, swoimi wadami i zaletami .

Dorota Klimejko-opiekun DKK

listyNa spotkaniu DKK rozmawiałyśmy o książce „Oliwier i zeszyt marzeń”. Olivier ma jedenaście lat. Chce się jak najwięcej  dowiedzieć  np. jak działają   sterowce,  czy istnieją duchy, i jak to jest kiedy po raz pierwszy całuje się dziewczynę. Olivier ma też listę marzeń do spełnienia. Książka  ta ma prostą formę dziennika , w której Oliwier zapisuje swoje marzenia i cele do realizacji.

Lektura została wybrana nieprzypadkowo, chciałyśmy zaakcentować Tydzień Pisania Listów  w dniach 8.10-15.10  . Postanowiłyśmy napisać listy   w ramach akcji „ Poczta marzeń”, która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci  

kazimierzTym razem rozmawiałyśmy o książce Grażyny Bąkiewicz „Kazimierzu, skąd ta forsa?. Jej edukacyjna seria Ale historia…przekazuje wiedzę w sposób bezbolesnyi zabawny. Uczniowie pana Cebuli  zasiedli w (nie)zwykłych szkolnych ławkach, wynalazku nauczyciela, umożliwiającym podróże w czasie. Muszą odpowiedzieć na pytanie nauczyciela skąd Kazimierz Wielki wziął  "forsę „ na rozbudowę kraju.

Autorka w sprytny i przemyślany  sposób przemyca wiedzę historyczną  dla dzieci na temat, tym razem Kazimierza Wielkiego.  Lektura tej książki może być fantastyczną  lekcją historii , intrygującą , niebezpieczną i pełną przygód.  Stwierdziłyśmy , iż fabuła tej historii może zachęcić młodych ludzi do poznania dziejów Polski i odkrywania tajemnic z przeszłości.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.