jutroTo tytuł książki Renaty Piątkowskiej, której główną bohaterką jest pomysłowa Rozalka .Przyjaciółkami Rozalki są Julka i Zuzia, wspólnie potrafią bawić się w chowanego, podpatrywać robaki, organizować  podwórkowy ślub i wcale nie potrzebują komputera i drogich zabawek aby spędzać wolny czas. Rozalka to dziewczynka obdarzona wyobraźnią z pełna głową pomysłów, gotowa wcielić je w życie. Książka jest też pięknie ilustrowana , prosty język i humor to jej dodatkowe atuty.

Polecamy lekturę i gwarantujemy świetną zabawę czytelnikom w każdym wieku.

Opiekun DKK – Dorota Klimejko 

kotNa pierwsze spotkanie DKK w Filii bibliotecznej w Siecieborzycach w tym roku, została wybrana książka Doroty Sumińskiej pt. „Dlaczego oczy kota świecą w nocy? I inne sekrety świata zwierząt".

Lektura przeznaczona do czytania dla dużych i małych czytelników, wyjaśnia wiele tajemnic ze świata przyrody. Jest tu wiele ciekawostek, związanych nie tylko z kotami , dostarcza rozrywki , uczy i pogłębia naszą wiedzę o otaczającym nas świecie zwierząt. My , też dowiedziałyśmy się dlaczego oczy kota świecą w nocy....a wszyscy , którzy chcą poznać odpowiedź odsyłamy do książki.

kobietyW dniu 8 marca, czyli w Międzynarodowy Dzień Kobiet, rozmawialiśmy o sławnych kobietach, których pasją była nauka. Podczas spotkania poznaliśmy historię  życia kilku sławnych kobiet, na podstawie książki Rachel Ignotofsky pt. „ Kobiety i nauka”. W tekście lektury możemy znaleźć wybitne matematyczki, filozofki, programistki komputerowe, wynalazczynie, psycholożki.  Były i są to kobiety, które udowodniły, że nie liczy się  płeć czy pochodzenie – każdy może osiągnąć wymarzony cel , jeśli tylko ma pasję i chęć do nauki oraz lubi spełniać się w pracy.
Dorota Klimejko – opiekun DKK                                                                                                                                                     

Książka Rafała Witka pt. „Chłopiec z Lampedusy" to historia wymyślona, ale chłopiec podobny do bohatera lektury istnieje naprawdę. Tandżin w 2015 roku razem z innymi uciekinierami z Erytrei dotarł na włoską wyspę Lampedusę, miał jedenaście lat .

Autor postanowił opisać młodym czytelnikom problem współczesnych imigrantów z perspektywy  polskiej dziesięciolatki Andżeliki, która wraz z mamą mieszka w Lampedusie. Ona też przebywa w obcym kraju, dlatego rozumie rozterki i obawy  chłopca, który jest sam w nieznanym kraju.

Polecamy książkę-wyjaśnia w przystępny sposób problemy dzieci zmuszonych wraz z rodzicami do imigracji, często z narażeniem życia.


Dorota Klimejko – opiekun DKK

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.