Na kolejnym spotkaniu DKK omawiałyśmy książkę Mariusza Niemyckiegopt. „ Zaczarowany dom Matyldy”. Tytułowa bohaterka to dziewięcioletnia dziewczynka, która po śmierci matki wraz z tatą przeprowadza się do Miłopola. Zamieszkują w domu pełnym magii , gdzie dzieją się rzeczy niezrozumiałe i mieszka mały chłopczyk być może duch domu. W naszej opinii jest to książka baśniowo – przygodowa ale poruszającą też trudy problem śmierci i osierocenia dziecka . Jednocześnie lektura jest pełna ciepła ,baśniowych czarów i wspaniale się ją czyta. Polecamy ją na długie zimowe wieczory .

Dorota Klimejko

 189 190

Na pierwszym spotkaniu w tym roku postanowiłyśmy poznać książkę pt.” Kroplówka z marzeniami” Marty Madery .Jest to opowieść o trzynastoletniej Lilce ,która uległa wypadkowi samochodowemu. Po pobycie w szpitalu zamieszkuje u ekscentrycznej , młodej ciotki Fiony w Krakowie .W lekturze poruszone zostały tematy tak bliskie młodym ludziom jak :dorastanie i odpowiedzialność , zrozumienie drugiego człowieka , i oczywiście miłość i perypetie związane z tym uczuciem .

Przytaczam kilka opinii o książce naszych klubowiczek :

Moją ulubioną postacią jest Fiona ,w rodzinie postrzegana jako czarna owca .Organizuje dziwne i tajemnicze koncerty ,wyluzowana ,ma złamane serce ale zawsze znajdzie czas aby porozmawiać
z Lilką .
Aleksandra Cisakowska – klasa V

Książka ciekawa ,porusza problemy dzieci chorych ,którzy muszą odnaleźć się w nowej sytuacji. Opowiada o przyjaźniach zawieranych w szpitalu , które czasami mogą przerodzić się w coś więcej .

Karolina Wołkowska – klasa VI

Bardzo polubiłam bohaterkę tej książki . Książka bardzo mi się spodobała .Poruszone w niej problemy dobrze znane są wszystkim nastolatkom .Uważam , iż Marta Madera pisząc tę książkę dokładnie pamiętała jak to jest mieć kilkanaście lat .

Karolina Pietrzykowska – klasa VI

 
187 188
186Nasza grupa czytelniczek już od roku uczestniczy w spotkaniach DKK. Tematem naszego ostatniego spotkania była książka Ewy Nowak pt. „Środek kapusty „.Książki tej autorki są nam znane ,lubimy i polecamy takie tytuły jak : Rezerwat niebieskich ptaków ,Wszystko ,tylko nie mięta. Bohaterką naszej lektury jest siedmioletnia Julka, mieszka z rodzicami i starszym bratem Filipem ,który nazywa ją „środkiem kapusty”. Autorka opisuje wydarzenia i świat otaczający Julkę właśnie z perspektywy dziecka . Przedstawia sposób myślenia dzieci, czasami w sposób wręcz dosłowny. Bo – na przykład –jeśli jedną z zasad dobrego wychowania jest ,by nigdy nie odzywać się niepytaną ,to jak można powiedzieć sąsiadce ; ‘’Dzień dobry” ,zanim ona zdąży to zrobić? Takie błahe problemy dla dorosłego człowieka dręczą Julkę ale nam mówią wiele o sposobie myślenia dzieci .
Książka zabawna i pouczająca. Uczy nas ,że należy rozmawiać z dziećmi na więcej tematów niż nam dorosłym się wydaje.
Polecamy, do wspólnego czytania z rodzicami .
W środę, 4 kwietnia 2012 miało miejsce spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, którego tematem było zbliżające się święto -Wielkanoc. Czytelnicy na podstawie fragmetów „Chłopów” Władysława Reymonta dowiedzieli się jak wyglądały zwyczaje świąteczne we wsi Lipce. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że zwyczaje te znacznie różnią się od współczesnych, jednak nie możemy o nich zapominać. Jednak są również i podobieństwa. Chociażby w Wielką Niedzielę o świcie lud zbierał się na rezurekcjach i świętował zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, zupełnie jak dzisiaj. Czym byłaby nasza kultura gdyby nie szanowano zwyczajów naszych przodków? Jak ubogie byłyby nasze zwyczaje bez historii? Te i inne pytania stały się podstawą rozmowy klubowiczów, która była toczona w przyjemniej atmosferze.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.