MBP w Szprotawie, Filia Siecieborzyce

siecieborzyce 1Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki - Biblioteka Publiczna w Siecieborzycach
Tematem naszego spotkania była książka Katarzyny Zychli pt.” Dziewczynka tańcząca z wiatrem”. Postanowiliśmy porozmawiać o tej przejmującej historii po spotkaniu autorskim z panią Katarzyną, którą gościliśmy w naszej bibliotece 28 września tego roku. Lektura opowiada o nastolatce , która jest zdolna , urocza , dobrze się uczy i uprawia sport. Nagle jeden niefortunny skok do wody i jej życie się zmienia. Dyskutowaliśmy , o tym jak inaczej postrzegamy siebie i swoje otocznie w zależności od sytuacji w jakiej się znajdujemy. Nasza bohaterka Ola musiała przewartościować swoje życie i odnaleźć w nim nowy cel po utracie władzy w nogach.
Nam uświadomiło , że życie to dar i należy się cieszyć każdą jego chwilą. Polecamy lekturę dla młodszych i starszych czytelników, historia Oli pomaga zrozumieć wiele problemów ludzi niepełnosprawnych.
Postanowiliśmy też powróżyć, ze względu na zbliżające się Andrzejki . Trudno nam było jednak ustalić co za litery ukazały się na kartkach !!! A mieliśmy się dowiedzieć jak będzie miała na imię nasza nowa sympatia w tym roku.

- Dorota Klimejko - moderator DKK

 

 siecieborzyce 3

Siecieborzyce wrzesienPopołudnie, czwartek i spotkanie Dyskusyjnego klubu Książki . Po wakacjach zmienił nam się skład grupy : z radością powitałyśmy w swoim gronie nowe osoby. Dyskutowałyśmy o książce Barbary Kosmowskiej o intrygującym tytule „Niechciana”. Zainteresował nas trudny temat dorastania i pierwszych poważnych relacji między nastolatkami. Autorka w barwny i realistyczny sposób opisuje bohaterów . Temat książki poruszył na a realizmu każdemu rozdziałowi dodają wpisy z forum „Mama gimbus”. Byłyśmy przejęte historią głównej bohaterki Kasi, której poukładany świat zostaje zburzony przez jej nierozważną decyzję , która wprowadza ją w świat dorosłych .

Zachęcamy przeczytajcie oraz zaproście do przeczytania Wasze mamy , historia Kasi jest literacką rzeczywistością wielu nastolatek.

Dorota Klimejko - moderator

Walentynki DKK„Nie chciałam dłużej się bać .Chciałam być odważna. Chciałam …zacząć żyć. Chciałam się zakochać i być kochaną.” To cytat z książki Jenny Han pt.” Do wszystkich chłopców, których kochałam”.
Podczas spotkania rozmawiałyśmy na temat uczuć nie tylko tych do wymarzonego chłopaka ale i miłości do rodziców czy rodzeństwa. Bycie nastolatką to czas, kiedy perypetie uczuciowe mają wpływ na nasze zachowanie. Stwierdziłyśmy, że książka jest zabawna, napisana prostym językiem i porusza problemy, które często są dla nas przytłaczające. W trakcie dyskusji poruszyłyśmy również temat popularnych książek o miłości, które były czytane przez starsze koleżanki czy rodziców. Z zebranych informacji wynika, że w każdym przedziale czasowym zdarzają się książki, które wszyscy czytają i zachwycają się nimi np. Gwiazd naszych wina, Za minutę pierwsza miłość, seria Zmierzch czy klasyka Quo Vadis. Konkluzją naszego spotkania stał się cytat z książki Kubuś Puchatek
„Kubusiu , jak się pisze MIŁOŚĆ? Prosiaczku , MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje’

Dorota Klimejko – moderator DKK

Na spotkaniu rozmawiałyśmy o książce Renaty Piątkowskiej pt. „Która to Malala”. Lektura, została wybrana nieprzypadkowo, ponieważ jej tematyka wiąże się z obchodzonym 20 listopada Międzynarodowym Dniem Dzieci. Malala Yousafzai to postać, która jest symbolem walki i odwagi o prawa dzieci we współczesnym świecie. W 2014 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla, mając 17 lat.
„Klubowiczki” przeczytały fragmenty zeskanowanej książki. Poruszająca historia 15-letniej Malali wywarła duże wrażenie na naszych „klubowiczkach, które są w podobnym wieku. Warto poznać jej historię, która może zainspirować nas do czynienia dobra.

SPOTKANIE online

„Na ciebie nawet nie ma kto nakrzyczeć. Widzisz , jak masz dobrze? Możesz utopić się w Wiśle, a nikogo to nie ruszy. Zazdroszczę ci…..- Mój demon ma strasznie rozpuszczoną gębę i jeśli już raz zacznie , nakręca się jak zabawka na sprężynę.”

Po wakacyjnej przerwie wracamy do spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki. Naszą lekturą była historia Marleny z książki Ewy Nowak  pt. „Błahostka i kamyk” .Życie bohaterki uwarunkowała śmierć rodziców , gdy była mały dzieckiem. Została pod opieką dziadka a na wakacje lata  do Kanady do cioci Shiry i wujka Jerzyka. Te podróże i życie na dwóch kontynentach pogłębiają rozterki dziewczyny, jej wewnętrzny demon cieszy się jak jej coś nie wychodzi.

Polecamy lekturę , w której autorka nakreśliła portret dorastającej nastolatki i jej wewnętrznej przemiany.

Dorota Klimejko – moderator DKK

IMG 20200925 115538

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.