MBP w Szprotawie, Filia Siecieborzyce

emporiumKsiążka Sylvii Bishop pt. „Panna Jones i Książkowe Emporium" zachwyciła nas od pierwszej strony. Tytułowa panna Jones nie pamięta swojego prawdziwego imienia, nazwiska ani rodziny. W wieku pięciu lat została porzucona przez rodziców,  kolejne sześć lat spędziła z rodziną Netty i Michaela, która wpoiła jej miłość do książek.  W wyniku wygranej przybrana  rodzina  otrzymała Książkowe Emporium Montgomerego. To wstęp do ciekawej lektury, zaskakującej i z pięknymi ilustracjami. Polecamy !!!!! 

obrazZaginiony obraz to ciekawa książka , pełna ilustracji o wątku kryminalnym przeznaczona dla dzieci. Historia przedstawiona w lekturze była tematem spotkania DKK w Filii bibliotecznej w Siecieborzycach. Tytułowy obraz” Pies na łańcuchu” to dzieło holenderskiego malarza Paulusa Pottera, który znajduje się w muzeum w Petersburgu. Autor w sposób zabawny i przemyślany oswaja dzieci ze sztuką, opisuje historię eksponatu muzealnego, który znika podczas przyjęcia.

Czy obraz się odnajdzie przeczytajcie sami! Bo my już znamy odpowiedź.

dziennik„Dziennik cwaniaczka"  Jeffa Kinneya  to idealna  seria książek , pełna barwnych i pouczających opowieści, która zachęca do nauki i rozwija wyobraźnię. Cały cykl przepełniony jest humorem i przygodami. My rozmawiałyśmy  o książce pt. „Ubaw po pachy” , która opowiada o tym , iż główny bohater  Greg ma właśnie wakacje . Zaplanował sobie  , że spędzi wolny czas grając w gry komputerowe  jak każdy współczesny nastolatek. Natomiast mama Grega wymyśliła , iż cała rodzina będzie odpoczywać na świeżym powietrzu grając w gry sportowe a przede wszystkim spędzając czas razem. Polecamy lekturę ze względu na: tematykę, ciekawy sposób ilustracji , prosty język i krótkie teksty. Przy takiej książce można świetnie się bawić i nie nudzić.

Książka Rafała Witka pt. „Chłopiec z Lampedusy" to historia wymyślona, ale chłopiec podobny do bohatera lektury istnieje naprawdę. Tandżin w 2015 roku razem z innymi uciekinierami z Erytrei dotarł na włoską wyspę Lampedusę, miał jedenaście lat .

Autor postanowił opisać młodym czytelnikom problem współczesnych imigrantów z perspektywy  polskiej dziesięciolatki Andżeliki, która wraz z mamą mieszka w Lampedusie. Ona też przebywa w obcym kraju, dlatego rozumie rozterki i obawy  chłopca, który jest sam w nieznanym kraju.

Polecamy książkę-wyjaśnia w przystępny sposób problemy dzieci zmuszonych wraz z rodzicami do imigracji, często z narażeniem życia.


Dorota Klimejko – opiekun DKK

kobietyW dniu 8 marca, czyli w Międzynarodowy Dzień Kobiet, rozmawialiśmy o sławnych kobietach, których pasją była nauka. Podczas spotkania poznaliśmy historię  życia kilku sławnych kobiet, na podstawie książki Rachel Ignotofsky pt. „ Kobiety i nauka”. W tekście lektury możemy znaleźć wybitne matematyczki, filozofki, programistki komputerowe, wynalazczynie, psycholożki.  Były i są to kobiety, które udowodniły, że nie liczy się  płeć czy pochodzenie – każdy może osiągnąć wymarzony cel , jeśli tylko ma pasję i chęć do nauki oraz lubi spełniać się w pracy.
Dorota Klimejko – opiekun DKK                                                                                                                                                     

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.