MBP w Szprotawie, Filia Siecieborzyce

guzKsiążka „Dawniej, czyli drzewiej” Małgorzata Strzałkowskiej  to prawdziwa podróż w czasie i przygoda z mową ojczystą.  W książce  tej znalazłyśmy wiele niezwykłych słów, terminów i zwrotów, które dziś znaczą zupełnie coś innego niż dawniej. Z ponad 60 stron  lektury wybrałyśmy kilka historii, które nas zainteresowały. Przykładowo dlaczego dzięki Szwedom (tym od Potopu) kasza smakuje lepiej, jakich (wedle łokcia koronnego) rozmiarów był Mickiewiczowski diablik, czy cycowa suknia kryje w sobie jakąś frywolność, czy hiszpanka to  tylko kobieta  pochodząca z Hiszpanii, kto dostawał arbuza i czarną polewkę.

Książka pięknie ilustrowana, tekst łatwy ,ciekawy  i edukacyjny. Wspaniała lektura do wspólnego czytania z rodzicami i dziadkami.

kubaibubaBliźniaki Kuba i Buba to bohaterowie  książki  pt.  Kuba i Buba czyli awantura do kwadratu”. Książka jest, jak stwierdziły klubowiczk,i formą poradnika , który mogą  wykorzystać dzieci i rodzice. Po każdej historyjce jest jakiś pomysł na spędzenie  wolnego czasu: gra, zadanie - labirynt, pomysł na coś do upieczenia. Zadania można wykonać samodzielnie lub  poprosić o pomoc kogoś dorosłego .Lektura bardzo nam się spodobała. Jej atutami są : zabawne historyjki pełne humoru, prosty  tekst, kolorowe ilustracje i inspiracje na wspólne spędzenie czasu z rodzicami .

Opiekun DKK- Dorota Klimejko

przepisCo to jest miłość, jak się objawia, jakie są jej symptomy na te pytania odpowiada książka Kathariny Grossman – Hensel pt. „ Przepis na miłość”, która czytaliśmy na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Jest to zabawna historia miłości dwojga ludzi , którzy bardzo się między sobą różnią pod względem zachowania i postrzegania świata. Lektura spodobała nam się ze względu na treść , która wyjaśnia znaczenie uczucia jakim jest miłość, kolorowe ilustracje i humor sytuacyjny. Podczas spotkania rozmawialiśmy na temat miłości jednak nie potrafiliśmy ustalić jednoznacznej własnej  definicji.  Na zakończenie spotkania wykonaliśmy kartki walentynkowe. Polecamy książkę dla młodszych i starszych dzieci. Zalety książki to : krótki tekst, kolorowe ilustracje, historia pewnej miłości i humor.    

Dorota Klimejko – opiekun DKK

ciocia jadziaLektura książki Elizy Piotrowskiej pt. „Ciocia Jadzia w Rio” wywołała w nas pozytywne emocje. Tekst książki jest ciekawy a wręcz edukacyjny, przybliża zwyczaje i obyczaje Brazylii, opisuje różne ciekawe miejsca jak pomnik Chrystusa króla, stadion oraz potrawy z regionalnych produktów. Postać cioci Jadzi i jej rodziny bardzo nam się spodobała, bohaterowie mają poczucie humoru. Dodatkowym atutem książki są piękne ilustracje. Na spotkaniu panował już świąteczny klimat w postaci aniołków , które wspólnie wykonaliśmy ze starych, zniszczonych książek i katalogów. 

Polecamy książkę , która w zabawny sposób przedstawia świat ,relacje rodzinne i pomaga nam poznać kulturę innego kraju.

 Dorota Klimejko – opiekun DKK

bibelotZ okazji Dnia Kota, przypadającego 17 listopada, spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dotyczyło książki Zofii Sosnkowskiej pt. „ Przygody kota Bibelota”. Kot Bibelot mieszka w księgarni, czyta książki, popijając herbatę z filiżanki z chińskiej porcelany. Czasem doradzi jakiemuś klientowi książkę, innym razem przegoni złodzieja, ale i tak, jak to często z kotami bywa, najchętniej drzemie zwinięty w kłębek. Pewnego dnia w księgarni pojawiają się smok i księżniczka z bajki proszą kota o pomoc w rozwiązywaniu problemów w królestwie, z którego pochodzą. Autorka w sposób zrozumiały dla dzieci operuje językiem, wplatając weń całkiem sporo niełatwych wyrażeń. Odwołuje się też do kilku znanych utworów literatury dziecięcej jak zauważyły nasze klubowiczki. Lekturę polecamy  na długie jesienne wieczory ze względu na wesoły tekst i zabawne ilustracje. Podczas spotkania dzieci wykonały  swoje koty- bibeloty wykorzystując do tego stare- zniszczone książki.

bibelot2

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.