MBP w Szprotawie, Filia Siecieborzyce

ksiezniczkaLektura tej książki zaskakuje czytelnika swoim przekazem, bo która dziewczynka nie chce być księżniczką w pięknej sukni i koronie, a postanawia zostać  straszliwym smokiem, bo jest brzydka? Bohaterką tej krótkiej historii jest Marysia, która mieszka z rodzicami i dziadkami. Dziewczynka lubi bawić się w teatr, wymyśla więc sobie przedstawienie, w którym jest smokiem, a rycerzem tata, którego pokonuje smok. Autor pokazuj, iż każdy z nas może być sobą jeżeli tak się czuje, w przypadku Marysi - smokiem, Po pewnym czasie dziewczynka jednak stwierdza, że wyładniała i zostaje... basztą. Książka napisana prostym językiem, pięknie ilustrowana, którą przyjemnie się czyta, dodatkowym atutem jest  długość opowiadania  – nawet najmłodsi czytelnicy są w stanie dotrwać do końca.

Polecamy do wspólnego czytania z rodzicami.

Opiekun DKK- Dorota Klimejko

micjal jakistam29 kwietnia poświęciłyśmy czas na rozmowy o książce Ewy Nowak pt. „ Michał Jakistam „ Jest to powieść z serii” Miętowa” , w której opisywane są współczesne polskie problemy nastolatków. W lekturze autorka nakreśliła postać Edyty, która po dramatycznych przeżyciach musi zmienić szkołę i miejsce zamieszkania. Główna bohaterka przeprowadza się do Warszawy do cioci i wujka. Jej przeprowadzka  zupełnie zmieni nie tylko jej życie ale i zasady panujące w jej rodzinnym domu.  W jej domu panują dość rygorystyczne zasady, które dyktuje tata o tym świadczy dedykacja  ojca dla córki: „Czas pokaże, czy będziesz córką moich marzeń. Nie zawiedź mnie”, natomiast w domu wujka każdy może wypowiedzieć swoje zdanie, każdy jest uważnie wysłuchany. W tej rodzinie kontrola dzieci oparta jest na zaufaniu. Edyta musi zmierzyć się też z problemami w szkole, jest poniżana i szantażowana przez Olgę. Edyta poznaje nowych kolegów, ale żadnego nie umie wybrać. Zaczyna marzyć o ideale chłopaka  ,którym zostaje Michał, jest jednak postacią nierzeczywistą, bohaterem ulubionej książki nie tylko Edyty, ale całej rzeszy nastolatek.

 Autorka być może celowo wprowadziła w treść książki scenki humorystyczne np. opis   wizyty kociego behawiorysty aby zminimalizować główny problem powieści.  Wprowadza też motyw zwierząt i stosunku ludzi do nich. Jest to książka o kształtowaniu w sobie odwagi, umiejętności przeciwstawienia się złu, o przyjaźni i miłości oraz o szukaniu sposobu wyjścia z trudnych życiowych problemów.

Polecamy książkę, wnosi wiele informacji jak trudno być nastolatkiem w dzisiejszym świecie.

Opiekun DKK –Dorota Klimejko

wiosnaWiosna już na dobre zagościła w przyrodzie, dlatego na naszym spotkaniu DKK rozmawiałyśmy o książce Barbary Kosmowskiej pt. „ Dziewczynka z parku”.  Tytułowa bohaterka - Andzia wyczekuje wiosny i spacerów po parku. Pół roku temu zdarzyło się coś strasznego – umarł jej tata. Andzi brakuje wypraw do parku, w którym tata, zapalony ornitolog, uczył ją dostrzegać piękno przyrody. Trudno jest jej pogodzić się ze stratą taty i wspólnymi zabawami, dziewczynka cierpi i tęskni. Jest jednak coś co pozwala Andzi marzyć , jest to pewna tajemnica powierzona jej przez umierającego tatę. Sekret  zdradzi swojemu koledze Jeremiaszowi.

Wzruszająca i pełna miłości historia mówiąca o śmierci i stracie bliskiej osoby. Autorka w prosty sposób, pełen szacunku przybliża dzieciom temat śmierci i żałoby.

Polecamy !

1000Na pierwszym spotkaniu w tym roku rozmawiałyśmy o książce pt. ”1000 powodów żeby nie pisać listów miłosnych” autorstwa Hortense Ullrich.  Książka pełna emocji i zabawnych sytuacji związanych z listem miłosnym, który trafia do innej osoby niż został napisany .Pisanie listów miłosnych w dzisiejszych czasach nie jest popularne wśród młodych osób. Nasz  bohater Konny postanawia jednak napisać list miłosny do swojej dziewczyny, jakie perypetie spotkają jego i przyjaciół  z powodu listu można dowiedzieć się po przeczytaniu książki.

Lektura została wybrana nieprzypadkowo, chciałyśmy też napisać list ale w ramach akcji „ Poczta marzeń” to akcja, która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci. Uczestniczki DKK napisały listy oraz wykonały prace plastyczne.

,,Tajemnica szkoły'' to książka z serii o biurze detektywistycznym Lassego i Mai. Od kilku lat książki których autorem jest Martin Widmark zostają wybierane przez szwedzkie Jury Dziecięce książką roku. Powieść pt." Tajemnica szkoły „została wydana przez wydawnictwo Zakamarki w 2010 roku, czarno – białe bardzo charakterystyczne ilustracje wykonała Helena Willis. Na odwrocie strony tytułowej każdej książki znajduje się mapa Valleby z zaznaczonymi głównymi ulicami i budynkami miasta.
Akcja książki rozgrywa się w szwedzkim miasteczku Valleby , gdzie działa biuro detektywistyczne .
Głównymi bohaterami książki są Maja i Lasse , młodzi detektywi . W książce ,,Tajemnica szkoły", Maja i Lasse muszą odkryć , który z pracowników szkoły fałszuje banknoty . W trakcie śledztwa dzieci i komisarz poznają sekrety osób pracujących w szkole , niekoniecznie związane w przestępstwem. Fałszywe banknoty pojawiają się nawet w kościele. Każda z osób pracujących w szkole jest podejrzana. Maja i Lasse jak zawsze współpracują z komisarzem policji, który nazywa ich swoimi małymi asystentami. Na końcu jak zawsze zagadka kryminalna zostanie wyjaśniona, a winny ukarany. Akcja książki jest intrygująca .Autor znalazł sposób aby opisać historie prostym , zrozumiałym językiem dla małych czytelników ,dowiaduje się też z książki w jaki sposób zabezpiecza się pieniądze przed fałszerstwem .
Moim zdaniem lektura tej książki przybliża nam literaturę detektywistyczną dla dzieci, pokazuje techniki zbierania odcisków i prowadzenia śledztwa. Duża czcionka , ciekawa zagadka kryminalna i młodzi detektywi , z którymi możemy się identyfikować zachęcają nas do przeczytania tej książki.
Kornelia Kacprzak klasa VI SP Siecieborzyce- DKK Filia biblioteczna Siecieborzyce

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.