MBP w Szprotawie, Filia Siecieborzyce

Ekonomia dla dzieci ? - „Pestka, drops, cukierek. Liczby kultury”

 

Książka  pt. "Pestka, drops, cukierek. Liczby kultury" była przedmiotem naszego spotkania.

Po przeczytaniu doszłyśmy do wniosku iż, jest to baśń, bo historie w niej opowiedziane dzieją się jednocześnie w dwóch światach. Najpierw poznajemy ośmioletniego Julka, który ma dziurę w kieszeni dżinsów. Ta dziura w spodniach prowadzi do królestwa, w którym panuje wieczna zima. I to jest właśnie ten drugi świat. Ludzie są w nim smutni, noszą szare ubrania, nie potrafią się bawić ani śmiać, a rządzi nim groźny król.

Kasdepke umiejętnie przemycił do książki pojęcia takie jak: budżet, wydatki, dochody, dziura budżetowa, a wyjaśnienia haseł umieścił na marginesach książki.

My na spotkaniu zrobiłyśmy taki plan wydatków i dochodów, wyliczając ile wydajemy przez tydzień z kieszonkowego otrzymywanego od rodziców. Wykonałyśmy też świnkę skarbonkę, aby zaoszczędzone pieniążki odkładać na swoje marzenia.

Polecamy książkę do wspólnego czytania z rodzicami, warto wiedzieć na co wydajemy własne pieniądze.

 

IMG 0343 640x480IMG 0349 640x480

„Kamila” Ewy Barańskiej

 

IMG 1355 640x480Tytułowa Kamila to niezbyt popularna w szkole dziewczyna, której nie brak problemów. Autorka tej książki połączyła losy trzech dziewczyn, przeplatając je trudnymi wyborami dojrzewania. Tworzy dzięki temu niezwykłą powieść, która w pewnym momencie chwyta za serce.

A oto kilka opinii naszych klubowiczek na temat tej książki:

„Ta książka bardzo mnie wzruszyła, ponieważ główna bohaterka miała okropne życie, jednak jakoś sobie radziła. W pewnym momencie jednak nie wytrzymała i popełniła samobójstwo. To przykre, gdy otacza nas tyle ludzi, ale mało kto zwraca uwagę na to co złego dzieje się w naszym życiu.”

Dominika Szymańska

„Ta książka jest bardzo wzruszająca i pouczająca”

Martyna Kacprzak


„Ta książka wciąga czytelnika i otwiera oczy na to, że w naszym otoczeniu może również jest ktoś kto potrzebuje pomocy, a my nie potrafimy tego zauważyć. Pokazuje nam, że inni ludzie nie wykazują zainteresowania, gdy dzieje się coś złego w życiu ich znajomych i reagują dopiero wtedy, gdy dojdzie do tragedii.”

Martyna Lechowska

Martin Widmark i Helena Willis są autorami serii książek pt. „ Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. W „Tajemnicy biblioteki”, komisarz policji w Valleby zwraca się z prośbą o pomoc do dwójki wyjątkowo rozgarniętych dzieciaków czyli Lassego i Mai . Mają obserwować bibliotekę, z której znikają cenne książki. My  postanowiłyśmy same rozwiązać tajemnice znikających książek z biblioteki.  Wcieliłyśmy się w postacie z książki, z tekstu wynotowałyśmy potrzebne informacje dotyczące naszych postaci. Zagadka nie była łatwa, tylko 3 osoby prawidłowo podały nazwisko osoby , która kradła książki z biblioteki. Okazał się nim pastor , który chciał je podarować Panu Jezusowi z okazji święta Wniebowstąpienia Motywacje złodzieja są  bardzo naiwne, a i cel kradzieży może rozbawić.  Tekst  napisany prostymi  i krótkimi zdaniami , autor wprowadza sporo dialogów, więc dzieci chcące samodzielnie czytać nie powinny mieć z tym problemów. Polecamy książkę , można się wspaniale bawić . Zamierzamy przeczytać kolejne książki z tej serii.

ksiązki ksiązki2

mała szansaKolejne spotkanie naszego klubu odbyło się 9 kwietnia 2015 roku. Tematem była książka Marjolijn Hof pt. „ Mała szansa" , która opowiada o emocjach i konsekwencjach wojny jakie przeżywa kilkunastoletnia Kiki. Jej tato, lekarz wyjeżdża do kraju w, którym toczy się wojna. Dziewczynka wie, iż ojcu grozi śmiertelne niebezpieczeństwo i może dosięgnąć go zabłąkana kula. Kiki postanawia oszukać przeznaczenie , chce odczarować ryzyko , iż jej tato ulegnie wypadkowi. Podejmuje grę , w której postanawia uśmiercić mysz a nawet swojego psa, aby zwiększyć szansę powrotu taty do domu. Działanie dziewczynki wydaje się być irracjonalne, pokazuje nam wrażliwość i sposób rozumienia świata przez dziecko.

Na nasze pierwsze spotkanie w tym roku kalendarzowym , wybrałyśmy książkę Grzegorza Kasdepke pt. „Kocha , lubi, szanuje czyli o uczuciach." Jest to zbiór zabawnych opowiadań poświęconych między innymi miłości, nienawiści, strachowi i poczuciu winy. Na końcu każdej historii znajdują się: opis konkretnej emocji oraz praktyczne rady dla dzieci. My przeczytałyśmy dwa opowiadania , które dotyczyły miłości i szczęścia .Bardzo podobała nam się historia , która opowiada o miłości. Autor w sposób zrozumiały i z poczuciem humoru opisał to uczucie , które w przedszkolu przeżywali bohaterowie opowiadania czyli pani Miłka, pajacyk , Rozalka i Grześ. Na spotkaniu wykonałyśmy kartki Walentynkowe , opowiadałyśmy historie o przyjaźni grając w „Prawda czy Fałsz".
Polecamy przeczytanie zamieszczonych opowiadań , są napisane prostym językiem i pozwalają oswajać się dzieciom z różnymi uczuciami.

kocha1 kocha2

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.