„Poczekajka”- książka nie pozbawiona pewnej bajkowości, lecz pod tą otoczką autorka przemyca kwestie ważne i trudne. Pokazuje nam świat piękny i niebezpieczny, miłość dar bezcenny, wielu traktuje jak towar, który można kupić i sprzedać. Autorka przypomina nam, że każda z nas jest marzycielką, że warto być marzycielką i pobudza nas do nowej walki o spełnienie nowych pragnień.
Ta pozycja dla wszystkich, zarówno dla młodych dziewcząt, na które czekają miłosne uniesienia, jak i tych starszych, które zagubiły dziewczęcą wrażliwość w prozie codzienności. Powieść obyczajowa z wątkiem romansowym. Obok wszechstronnego humor unie brak elementów dramatycznych.

165 166 

 

167Szóste spotkanie DKK odbyło się 28 marca 2011 r. i omawianymi książkami były pozycje: Jan Osieckie „Zbigniew Religa. Człowiek z sercem w dłoni” oraz Vicki Myron „Dewey: wielki kot w małym mieście”
Książka o znanym kardiochirurgu w sposób szczery przedstawia jego dramatyczne decyzje związane z praca zawodową oraz jego walkę z chorobą, oswajanie się ze śmiercią.
Poznajemy kulisy pierwszego zabiegu przeszczepu serca w 1985 r. Profesor w tej książce tłumaczy swoje wybory polityczne, swoją decyzję jako minister zdrowia w urzędzie PiS.
Bardzo ciekawe są również wypowiedzi osób, które znały Profesora w różnych okresach jego życia.
Książkę można polecić wszystkim tym, którzy lubią czytać biografie ciekawych osobowości.
Historia kota Deweya, to nie tylko jego historia, ale i historia ludzi, którzy się nim opiekowali, czyli pracowników biblioteki, ale również historia mieszkańców miasteczka Spencer. Rudy kot Dewey działał jak terapeuta, potrafił wpłynąć na zachowanie mieszkańców tego miasteczka, na ich wiarę w poprawę losu.
Losy tego niezwykłego kota, którego fascynował świat, który nauczył nas, że problemy jakie mają mieszkańcy są podobne do naszych i dlatego tak bardzo nas poruszają.
Pragnęlibyśmy, aby w każdej bibliotece był taki kot, rozładowujący nastroje naszych mieszkańców i czytelników.
Siódme spotkanie DKK odbyło się 26 kwietnia 2011 r. i omawialiśmy książkę Anny Cholewa- Selo pt: „Oswoić los”. W swojej historii autorka bardzo ciepło przedstawia losy swojej rodziny, trudną walkę o zdrowie i życie swojego dziecka, jak choroba jednego dziecka wpływa na los całej rodziny. Swoją historią autorka przedstawia nam głęboką miłość rodzicielską do chorego dziecka, opisuje heroiczną walkę o jego życie.
Ta wzruszająca opowieść może wszystkim rodzicom służyć za przykład miłości do chorych dzieci, że determinacja rodziców może przyczynić się do poprawy stanu zdrowia dzieci ciężko chorych.
Książka „Pociągi pod specjalnym nadzorem” jest pełną ciepłej ironii opowieścią o zawodowo-erotycznych perypetiach zakompleksionego młodzieńca, nieudacznika oraz dorosłych pracowników małej stacyjki w okresie II Wojny Światowej. Tytułowe „pociągi pod specjalnym nadzorem” to transporty sprzętu wojennego na front oraz z frontu  z rannymi. Banalne życie na małej stacji, czasami groteskowe przeplata się z czynem heroicznym - wysadzenie pociągu z transportem wojennym, który kończy się tragicznie dla bohatera. Czytając książkę jesteśmy przekonani, że autor bardzo kochał zwierzęta, ponieważ opisując ich wysyłkę na rzeź, przedstawił w sposób bardzo wyrazisty, opisując ich cierpienia.
Uczestniczki DKK na spotkaniu w dniu 17 czerwca 2011 r. dyskutowały o opowiadaniach Haruki Murakami. Autor wprowadził nas w inną kulturę świata wschody. Każdego z bohaterów autor wysyła w podróż - niekoniecznie związaną  z pokonywaniem odległości, bo ta podróż może być podróżą w głąb siebie. W jego opowiadaniach każdy może zagłębić się w swój ulubiony klimat, ponieważ autor w tych opowiadaniach przedstawił mieszaninę różnych gatunków- fantastykę, baśniowość, metafizykę. Przeplata świat realny z metafizycznym w taki sposób, jakby nierealność stawała się czymś normalnym i oczywistym. Bohaterowie opowiadań są osobami samotnymi, szukającymi bliskości, co nie zawsze się im udaje. W każdym z opowiadań przewija się temat trzęsienia ziemi w Koba.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.