145„Wyspa” V. Hislop była tematem siódmego już spotkania miłośniczek książki w naszej bibliotece.
Książka opiera się na dziejach rodzin. Bohaterów jest dużo, historia ciągnie się przez trzy pokolenia i trwa do czasów współczesnych. Opowieść urzeka dobrocią i sercem jakie bohaterowie darzą siebie nawzajem. To opowieść o tym, „aby żyć mimo wszystko” być przydatnym i potrzebnym drugiemu człowiekowi. Mieszkańcy wyspy tak żyją, tworzą społeczność, w której nie ma miejsca na rozpacz i bunt. Poruszająca i wciągająca historia o cierpieniu, tęsknocie i szkodliwym wpływie rodzinnych tajemnic na bliskie relacje. Książka trudna ale warto przeczytać. Polecamy.
Następne spotkanie we wrześniu.

14321.11.2013r. Ostatnie, 9-te, spotkanie miłośniczek dobrej książki w tym roku. Dyskusja dotyczyła „Tłumaczki snów” Ch.B. Divakaruni. 
Rakhi, młoda malarka i rozwiedziona matka sześcioletniej dziewczynki, od urodzenia mieszka w Kalifornii, ale jest z pochodzenia Hinduską. Wraz z przyjaciółką prowadzi sklepik-herbaciarnię, walcząc z byłym mężem o prawo opieki nad córeczką. Daremnie próbuje przeniknąć tajemnicę swej matki, która ma dar objaśniania snów. Rakhi nie odziedziczyła tego daru i pewne sprawy na zawsze muszą pozostać dla niej niedostępne.
Przytłoczona brzemieniem koszmaru, który doprowadził ją do rozwodu, dopiero po śmierci matki znajduje pociechę w czytaniu pozostawionych przez nią "dzienników snu". Kiedy otwiera się przed nią zamknięta dotąd szczelnie brama do Indii, staje wobec nowego zagrożenia, które spada na nią i jej bliskich. 
Książka niezwykła. Można by rzec - magiczna. Bo jakież są sny? Czyż nie ma w nich czegoś nieziemskiego, nawet jeśli są koszmarem.

14411.10.2013r. odbyło się kolejne spotkanie miłośniczek dobrej literatury. ”Droga do przebaczenia” J.B. Schwartza to jedna z tych rzadkich książek, w które czytelnik się zatapia. Z tej powieści płynie jasne przesłanie, by docenić, kochać to, co się ma. By dbać o to, nie pozwolić sobie na żal, że czegoś się nie zrobiło lub, że postąpiło się źle. Życie w każdej chwili może przybrać niespodziewany obrót. Ktoś może w każdej chwili, przypadkiem lub nie zniszczyć, to co mamy, co stanowi istotę naszego życia.
Piękna powieść. Trzymająca w napięciu historia dwóch mężczyzn, których losy łączy śmierć dziecka.
Polecamy.
Na kolejne ,ostatnie w tym roku spotkanie zapraszamy w listopadzie.

21.01.2014r.

Pierwsze spotkanie  DKK w Gozdnicy.
„Na strunach marzeń”

 

Aneta Rzepka zaprasza nas na opowieść o ludziach, którzy potrafią kochać. Poznajemy dwie nastolatki i ich rodziny. Iza jest spokojna, życzliwa i wrażliwa. Zawsze znajdzie sposób aby pomóc potrzebującemu. Dominika, nazywana jest jej przeciwieństwem. Samolubna i zazdrosna o szczęście i sukcesy innych. Knuje i niszczy wszystko co stanie na jej drodze. Iza i Dominika są kuzynkami. Obie stają przed różnymi wyborami, obie postępują zgodnie ze swoim sumieniem, ale w zupełnie  inny sposób rozwiązują swoje problemy. Jest to walka dobra ze złem, gdzie za błędy trzeba płacić, a dobro powraca. Tak w dużym skrócie można opisać fabułę. Lecz nie jest to tylko opowieść o nastolatkach. Lecz spojrzenie na rodzinę. Na pomysły i sposoby radzenia sobie w różnych często trudnych sytuacjach tj. dobre stosunki z dorastającym dzieckiem, problemy i błędy wychowawcze, późna ciąża... Autorka trafnie uchwyciła rozterki młodych ludzi, ich walkę z dorastaniem, miotanie się, sprzeczne uczucia, trudne wybory.

Zapraszamy  miłośniczki dobrej lektury na następne spotkanie - 11.03.2014r.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.