02.10.2014r.

DKK Gozdnica

 

"Nie odstępuj ode mnie" E. Strout jest książką portretującą małe amerykańskie miasteczko. Akcja powieści toczy się w latach pięćdziesiątych, czasach przełomu, czasach strachu przed wybuchem wojny między USA a Rosją, czasach kiedy zabobony i konserwatyści mieli się jeszcze dobrze, a społeczeństwo dopiero co zaczynało się zmieniać na bardziej nowoczesne i światłe.

Kiedy parafię w West Annett obejmuje nowy, młody, charyzmatyczny pastor, miejscowi są zachwyceni. Podobają im się kazania oraz nieskazitelna osobowość duszpasterza - Tylera Caskeya. Mniejszą sympatią darzą jego żonę - Lauren, która pochodzi z zupełnie innego świata. Na tle szaro-burej zaściankowości wygląda i zachowuje się jak egzotyczny, kolorowy ptak. Nie interesują jej kółka gospodyń ani spotkania modlitewne - Lauren najbardziej lubi robić zakupy i stroić się.
Taylera poznajemy po śmierci żony, kiedy sam próbuje sobie radzić z życiem, wychowaniem starszej córki, ułożeniem stosunków z matką zajmującą się jego młodszą córką i znalezieniem swojego miejsca na ziemi. Zaskakuje go wrogie nastawienie mieszkańców miasteczka, rozpowszechnianie plotek i pomówień. Początkowo je ignoruje licząc na to, że plotki ucichną - jednak kiedy niechęć mieszkańców zaczyna dotykać również jego kilkuletniej córki Katherine, musi odnieść się do tego, co do niego dociera.

Warto zajrzeć do książki aby zobaczyć co będzie dalej.

06.11.2014r.

Ostatnie  w tym roku spotkanie  w DKK.

 

„Każdego dnia, o każdej godzinie” Natašy Dragnić to niesamowita historia o jedynej i prawdziwej miłości, jaka może zdarzyć się tylko raz w życiu. Dora po raz pierwszy spotyka Lukę już w przedszkolu. To miłość od pierwszego wejrzenia, mimo, że z początku żadne z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. Są nierozłączni, wspólnie spędzają każdą wolną chwilę, cieszą się swoim towarzystwem i bawią razem na pięknych, chorwackich plażach. Jednak pewnego dnia, rodzice dziewczynki podejmuję decyzję, która zaważy na całym późniejszym życiu Dory i Luki. Postanawiają wyemigrować do Francji. Mijają lata, Dora jest początkująca aktorką, a Luka dobrze zapowiadającym się malarzem. Przypadek, zrządzenie losu sprawia, że ponownie stają na swojej drodze. Wszystkie wspomnienia odżywają i wydawało by się, że teraz już nic nie stanie na drodze do ich wspólnego szczęścia. Jednak los ma w zanadrzu jeszcze wiele niespodzianek... Towarzyszymy im przez prawie całe ich życie, obserwujemy ich wzloty i upadki. „Każdego dnia, o każdej godzinie” to opowieść o odnajdywaniu samego siebie, o poświęceniu, porozumieniu dusz i o niezwykłej więzi, jaka może zaistnieć między dwojgiem kochających się ludzi. To także historia narodzin uczucia, pięknej przyjaźni, miłości i o walce o spełnianie najskrytszych marzeń. Wybory bohaterów nie są proste i czasami można się z nimi nie godzić. Jednak wszystkie decyzje i rozterki przedstawione zostały bardzo realistycznie, tak, że nie sposób nie zaangażować się emocjonalnie w przeżycia bohaterów. A to wszystko na tle Paryża i przepięknej Chorwacji, której klimat i niezwykła uroda krajobrazu wyłaniają się z kart książki. "Każdego dnia, o każdej godzinie” polecamy każdemu, kto pragnie poczuć słońce Chorwacji, piękną miłość, mnóstwo wzruszeń i powiew świeżości.

Polecamy i zachęcamy po przeczytania!


Dziękuję wszystkim uczestniczkom za udział w spotkaniach DKK i zapraszam w przyszłym roku.

18.08.2014r.

DKK w Gozdnicy

 

Jak cieszyć się z tego, co niesie ze sobą życie. Jak odnaleźć szczęście i pokonać lęk.
O tym dyskutowałyśmy na szóstym już spotkaniu DKK. Książka jest drogowskazem dla tych, którzy chcą żyć pełnią życia – mimo niepokojów, obaw i fobii.

"Nie bój się życia” Katarzyny Miller jest zbiorem felietonów, które ukazywały się w Zwierciadle. Wszystkie dotyczą kwestii lęków, a właściwie tego, żeby się ich nie bać.
Sama autorka pisze tak: ”Wielu rzeczy, których życie nam dostarcza, w ogóle nie chcemy, udajemy, że ich nie ma, uciekamy przed nimi, a przede wszystkim, boimy się”.

Lektura polecana  dla wszystkich. Z przyjemnością przeczytana przez nasze klubowiczki. Pani Katarzyna Miller była naszym gościem w wirtualnym spotkaniu autorskim  w „Spotkaniach z pasjami”.

Spotykamy się 23.09.2014r

23.09.2014r.

DKK w Bibliotece Miejskiej w Gozdnicy

 

IMG 0211Powieść obyczajowa z wplecionymi elementami przeszłości i powrotu do dawnych czasów. Książka Camilli Macpherson ,,Obrazki z wystawy", która pokazuje, że ludzie niezależnie od czasów w jakich żyją i sytuacji w jakiej się znaleźli, są do siebie podobni i mogą sobie pomóc. Dwie pozornie różne historie dziejące się w Londynie okażą się być ze sobą bardzo powiązane. W 1942 roku Anglia była atakowana przez Niemców, więc rząd brytyjski zarządził zabezpieczenie wszystkich dzieł sztuki przed okupantem. Jedynie raz w miesiącu zezwalał na wystawę prac w National Gallery. Właśnie tam co miesiąc uczęszczała Daisy Milton, która potem pisała list do przyjaciółki z Kanady opisując w nim nie tylko swoje wrażenia z artystycznego przedstawienia, ale także swoje obawy i uczucia związane z wojenną rzeczywistością. Po wielu latach, we współczesnym Londynie, te listy trafiają przypadkiem do Claire, która przeżywa teraz szalenie trudne chwile. Jej małżeństwo wisi na włosku a ona sama straciła nadzieję, na poprawę losu. Jednak to, czego dowie się z korespondencji pochodzącej z lat 40tych, okaże się zaskakująco pomocne w jej własnych problemach. Interesująca, życiowa i ciekawie napisana opowieść, którą czyta się z niemałym zaangażowaniem. Sporo tu emocji, wzruszeń, życiowych dramatów i niełatwych decyzji. Lektura o poszukiwaniu sensu w życiu, zrozumieniu siebie i otoczenia oraz pogodzenia się z niektórymi sprawami.
Polecamy, zwłaszcza miłośnikom wojennych motywów.

Zapraszamy na kolejne spotkanie 02.10.2014r. Tematem dyskusji będzie „Dom tajemnic” L. Martin.

26.06.2014r.

Spotkanie z Romą Ligocką w DKK

 

„Tylko ja sama” Romy Ligockiej to książka:
o  niezwykłym spotkaniu z nieżyjącym ojcem,
o trudnej walce o jego dobre imię,
o niełatwej miłości do ukochanego mężczyzny,
o podróżach i wielkim świecie,
o tym, czym jest szczęście i zgoda na samą siebie

Historia bohaterów dowodzi, że kochać można pomimo cierpienia, że z bolesną przeszłością można się pogodzić i że na miłość zawsze jest się wystarczająco młodym. „Tylko ja sama” to najpiękniejsza i najbardziej wzruszająca książka Romy Ligockiej. Opowiada o życiu dziecka w czasie wojny oraz o skutkach jakie pozostawia w jego psychice do końca życia. Autorka już od dziecka nie miała łatwego życia, na swojej drodze często napotykała przeszkody, również w dorosłym życiu nie ma lekko, ale jest bardzo silną kobietą i mimo chwilowych załamań, potrafi podnieść się i znów walczyć. Jakub – jej syn wspiera ją z całych sił i pomaga przetrwać trudne chwile.

Polecamy ją każdemu, bez względu na wiek. Jest wciągająca, a dzięki niej, zapomina się o tym co dzieje się tu i teraz. Odprowadza nas do przeszłości, bardzo bolesnej przeszłości... Okładka książki została opracowana na podstawie rysunków samej autorki, przedstawia kilka postaci, wszystkie są smutne, zagubione. Przez to wzbudza jeszcze większe zainteresowanie.

Następne spotkanie 18.08.2014r; Katarzyna Miller: „ Nie bój się życia”

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.