3 marca 2011 roku w Bibliotece w Starym Strączu odbyło się spotkanie organizacyjne Dyskusyjnego Klubu Książki. W kobiecym gronie, bo obecne klubowiczki to 7 pań, przy herbacie i słodkościach, zapoznałyśmy się z ideą i zasadami funkcjonowania klubu. Ustalone zostały najważniejsze sprawy organizacyjne takie jak orientacyjne terminy przyszłych spotkań.
Rozmawiałyśmy także o naszych gustach czytelniczych. Okazało się, że nasze zainteresowania są bardzo różnorodne. Po burzliwych dyskusjach udało nam się wspólnie ustalić jakie książki chcemy czytać i omawiać w kolejnych miesiącach. Wśród wybranych pozycji znalazły się między innymi: „Chopin i George Sand” M. Tomaszewskiego, „Traktat o łuskaniu fasoli” W. Myśliwskiego, „Zielone drzwi” K. Grocholi i „Poczekajka” K. Michalak. Po sympatycznych rozmowach, na temat literatury i nie tylko, ustaliłyśmy że kolejne spotkanie odbędzie się w drugiej połowie kwietnia.

 142

14128 kwietnia spotkałyśmy się po raz drugi w Dyskusyjnym Klubie Książki w Starym Strączu. Rozmawiałyśmy o książce autorstwa Mieczysława Tomaszewskiego „Chopin i George Sand”. Okazało się, że biografia wszystkim czytelniczkom przypadła do gustu. Podobało się nam, że autor opierał się jedynie na faktach a głównym źródłem, z którego czerpał, była korespondencja między tytułową parą a kręgiem ich przyjaciół i rodziny. Książka pisana jest prostym językiem, dużo w niej faktów i nazwisk; jest nie tylko portretem sławnych kochanków, ale także opisem czasów i środowiska artystycznego, w którym żyli. Da się zauważyć, że autor jest muzykologiem i miłośnikiem twórczości Chopina. Barwne opisy utworów muzycznych i okoliczności ich powstawania, zachęcają do wsłuchania się w muzykę naszego wybitnego rodaka. W interesujący sposób autor przedstawia postać George Sand. Na podstawie wybranej korespondencji ukazuje zupełnie inne, niż znane dotąd, oblicze pisarki. Podsumowując, wyżej opisaną pozycję możemy polecić wszystkim, nie tylko miłośnikom muzyki i historii. Kolejną powieścią, którą będziemy czytać, jest „Traktat o łuskaniu fasoli” Wiesława Myśliwskiego.

Karolina Waligóra, Biblioteka Publiczna w Sławie, Filia Stare Strącze

 

14019 maja odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Starym Strączu.
Rozmawiałyśmy o „Traktacie o łuskaniu fasoli” Wiesława Myśliwskiego. Książka bardzo spodobała się wszystkim obecnym na spotkaniu paniom. Stwierdziłyśmy zgodnie, że autor w mistrzowski sposób posługuje się językiem. „Traktat...” to napisana w formie monologu opowieść o losach mężczyzny na na tle przemian w Polsce, od II wojny światowej poprzez transformacje ustrojowe, do czasów współczesnych. Opisywane w książce miejsca, ludzie i wydarzenia nie są nakreślone jednoznacznie, zmuszając do zastanowienia i nadając aurę tajemniczości i uniwersalności. Styl, w którym napisano „traktat...” jest prosty, niewymuszony a jednocześnie bardzo sugestywny, w niezwykły sposób poruszający naszą wyobraźnię. „Traktat o łuskaniu fasoli” możemy polecić bez żadnych zastrzeżeń. To obowiązkowa pozycja dla osób kochających literaturę polską.
Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Starym Strączu odbędzie się 16 czerwca. Będziemy rozmawiać o twórczości Joanny Chmielewskiej.

 

13916 czerwca w Bibliotece w Starym Strączu odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem była twórczość Joanny Chmielewskiej. Większość klubowiczek już wielokrotnie zetknęła się z literaturą tej autorki, jednak żadna z nas nie należy do jej zagorzałych miłośniczek. Chmielewska bez wątpienia ma swój własny styl i rzesze fanów, nie tylko w Polsce. Jej powieści czyta się łatwo, akcja potrafi „wciągnąć” a język rozbawić. Jednak to, co można autorce zarzucić to powielanie pomysłów w kolejnych powieściach. Z żalem stwierdziłyśmy, że opisywane wydarzenia są coraz bardziej przewidywalne, a postaci mniej interesujące. Pozycje Chmielewskiej, określane kryminałami ironicznymi stanowią lekturę rozrywkową, którą czyta się przyjemnie, jednak mogą nie zadowolić czytelników, którzy od literatury wymagają aby zmuszała do refleksji, rozwijała.
Kolejne spotkanie DKK w Starym Strączu odbędzie się 28 lipca. Będziemy rozmawiać o powieści o intrygującym tytule „Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek”.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.