iluzjaNa ostatnim spotkaniu klubowym dnia 10 września 2019 roku w Bibliotece w Starym Strączu omawialiśmy książkę pt. „Jaka piękna iluzja” Magdalena Tulli w rozmowie z Justyną Dąbrowską.

Naszym zdaniem jest to bardzo dobrze skonstruowany wywiad-rozmowa z pisarką Magdaleną Tulli, który ukazuje dość szczegółowo poglądy pisarki na różne aspekty życia oraz jego blaski i cienie. Odniosłyśmy wrażenie, że z przewagą tych drugich, ponieważ w rozmowie jest wiele bólu, smutku i cierpienia. Chociaż nie oznacza to, że pisarka jest osobą ponurą.

Książka podobała się wszystkim czytelniczkom. Rozmowa prowadzona była bardzo płynnie, tworząc zgrabnie ułożony dialog naszpikowany życiowymi mądrościami, np. o wychowaniu dzieci i macierzyństwie, przemijaniu, wolności. A iluzja? Jest wszystkim co mamy. Jest siła napędową naszego życia.

Warto przeczytać. Polecamy.

                                                                                                 Krystyna Kalisz   DKK Stare Strącze

Kolejne spotkanie, które odbyło się 16 października 2019 r. upłynęło nam przy opowieści Katarzyny Wasilkowskiej „Jowanka i gang spod Gilotyny”. To książka o świecie nieszczęśliwych dorosłych  i dzieciach, które starają się odnaleźć w ich rzeczywistości. Dzieci śledząc dramaty życia codziennego, starają się je nie tylko oswoić, ale też stworzyć swoją, w miarę bezpieczną przestrzeń. Główni bohaterowie – Jowanka i Tomaszek- praktycznie sami zajmują się sobą. Wydaje się, że powieść autorki jest całkiem mroczna i bardzo smutna. Byłoby tak pewnie, gdyby wszystkie te historie nie zostały zrównoważone zabawnymi anegdotami i poczuciem humoru. Sporo jest w tej opowieści dialogów i scen, które wywołują uśmiech. Jak potoczą się losy naszych bohaterów? Warto przeczytać.

Lekturę polecamy zarówno młodzieży jak i dorosłym.

STARE STRĄCZEW słoneczną środę, 24 września 2019 r., spotkaliśmy się w Bibliotece w Starym Strączu, by rozmawiać o książce Pani Ewy Przybylskiej „Jaga pod napięciem”. Główni bohaterowie, Jaga i Igol, mimo wielu przeciwieństw, zaprzyjaźniają się. Jaga chce zostać pisarką. By bardziej wczuć się w swój przyszły zawód angażuje Igola do swoich szalonych pomysłów.

Przeczytajcie koniecznie, by dowiedzieć się jakich.

Powieść skłoniła uczestników do dyskusji na temat m.in. poszukiwaniu siebie, konfrontacji z problemami, buncie, odnajdywaniu miejsca w życiu.

Warta przeczytania!

- DKK dla młodzieży w Starym Strączu

Stare Strącze9 października 2019 roku odbyło się nasze kolejne spotkanie w Bibliotece w Starym Strączu, na którym omawialiśmy książkę pt. „Historia spisana atramentem”. Autorami lektury są Maria Ulatowska i Jacek Skowroński.

Książka napisana z rozmachem na podstawie pamiętników dziadka autorki.  Historia miłości Czesława i Marii.  Księdza i przyjaciółki z dzieciństwa. Pełna rozterek i  wewnętrznej walki, ponieważ główny bohater kilka razy zmieniał zdanie w sprawie dokonania optymalnego i trafnego wyboru. Kościół czy ukochana kobieta? Jednak idzie za głosem serca i wybiera miłość do kobiety. Miłość, która nie jest łatwa, chociażby z powodu braku stałej pracy, a co za tym idzie braku środków do życia.

Naszym zdaniem ciekawie napisana fabuła z dziejami dawnej Polski w tle. Dość wartka akcja i dobry czytelny styl literacki. Całość  wzbogacona kartami z pamiętnika i zdję -ciami z początku XX wieku.

- Krystyna Kalisz   DKK Stare Strącze

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.