DKK St. Str6 listopada 2019 roku na co miesięcznym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece w Starym Strączu omawialiśmy książkę Hanny Cygler pt. „Gra na cztery”. Powieść niezbyt przypadła nam do gustu. Zdaniem większości  klubowiczek, książkę początkowo czytało się niezbyt dobrze. Później, po rozpoznaniu kto jest kim i w jaki sposób jest powiązany z pozostałymi osobami, tekst stał się bardziej zrozumiały. Bohaterki: dwie skrzypaczki, menedżerka kwartetu smyczkowego i dziennikarka – kobiety, które żyją nie tylko muzyką. Skomplikowane relacje międzyludzkie, niezdrowa rywalizacja o palmę pierwszeństwa, różnorodność uczuć od miłości po nienawiść i egoizm. Powieść nie jest prosta. Przeszłość łączy się z teraźniejszością. Postaci nie są oczywiste, tajemnice odkrywane są stopniowo. Każda z postaci dąży do osiągnięcia życiowego szczęścia, sukcesu, wewnętrznego spokoju i stabilizacji. 

- DKK Stare Strącze - Krystyna Kalisz

                            

grudzień DKKNasze ostatnie spotkanie tego roku odbyło się  11 grudnia w Bibliotece w Starym Strączu. Dyskusja była burzliwa , a klubowiczki niezwykle aktywne.  Wszyscy mieli bardzo dużo do powiedzenia podczas omawiania książki  pt. „Druga połowa nadziei” autorstwa Mechtild  Borrmann.

Kilka wątków:  Druga wojna światowa i katastrofa w Czarnobylu opisywane w pamiętnikach Walentyny – pielęgniarki pracującej w szpitalu przed i po wybuchu reaktora jądrowego, trudne życie ludzi w tzw. zonie, czasy współczesne, kiedy Walentyna czeka na swoją córkę, która wyjechała do Niemiec na stypendium a trafiła w środowisko zajmujące się handlem żywym towarem oraz tragiczne wydarzenia przed i po ucieczce od oprawców jednej z dziewcząt.

Powieść zachwyciła nas, a czytało się jednym tchem nie tylko ze względu na tematykę, ale również dobry literacki język i styl pisarski. Interesująca, prawdziwa i wiarygodna. Pełna bólu, nieszczęścia i rozpaczy,  gdzie „ od straty nadziei do szaleństwa dzieli nas już tylko krok”. Jednak spotkania nie skończyłyśmy na smutno, ponieważ przed zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem składałyśmy sobie nawzajem życzenia pełne radości i nadziei na przyszłość.

KSIĄŻKĘ GORĄCO POLECAMY!!!

DKK Stare Strącze  Krystyna Kalisz                            

                        

DKK 13.01

 

„W zdrowym ciele, zdrowy duch”

- Pod takim hasłem upłynęło pierwsze w tym roku spotkanie (13.01.2020r.) Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Autorka Agata Giełczyńska za pomocą bajkowej opowieści uc

Opowieść zapoczątkowała dyskusję na temat żywienia oraz konsekwencjach niezdrowego jedzenia.zy dzieci zasad zdrowego żywienia. Na początku historii do pewnej miejscowości zawitała Cukrowa Wróżka. Widząc szaro- bury świat dała mieszkańcom pewien prezent. Czy okaże się on wspaniały dla mieszkańców czy przeciwnie? Przekonajcie się koniecznie.

Polecamy!!!

 

 

W słoneczne przedpołudnie, 17.02. 2020 r., grupa Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci spotkała się, by porozmawiać o książce autorki Barbary Gawryluk „Rollek. Pies przewodnik”. Jest to książka z serii : Pies na medal. Krótka i zwięzła opowieść o psie, który pomaga osobom niewidomym w codziennym funkcjonowaniu. Wyjaśnia w jaki sposób pies pomaga człowiekowi ociemniałemu, jak się szkoli takiego zwierzaka, jak powinni się zachowywać ludzie, gdy widzą takiego psa. A na końcu książki znajduje się atrakcja w postaci propozycji odwiedzenia niewidzialnych wystaw, które znajdują się w Polsce.

Dzieciom bardzo spodobała się książka o psie Rollku. Zapoczątkowała ona dyskusję na temat zwierząt, które są z nami i nam pomagają. Są to nie tylko psy. Także konie, koty…

Zwieńczeniem spotkania było stworzenie pracy plastycznej. Dzieci namalowały swoje własne pieski, które też są psami na medal. Mimo, że wydaje się inaczej. Ale chronią i bronią nas. Bo dla nich jesteśmy całym światem.

Serdecznie polecamy książkę „Rollek. Pies przewodnik” oraz pozostałe z serii Pies na medal.

- Aurelia, Kamila, Maja, Marcysia, Julia, Amelia, Filip, Dawid, Paweł, Oskar

DKK dzieci DKK Stare StrączeDKK St. Str

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.