„Nasienie zła” Joanne Harris nie zachwyciło nas. Nieliczni nasi uczestnicy DKK doczytali książkę do końca. Powodem był gatunek literacki z pogranicza grozy i horroru. Autorka stworzyła mroczny nastrój tajemniczości i grozy, pokazała różne odcienie miłości, oddania i obsesji. Miłość o różnym zabarwieniu emocjonalnym, miłość chora , zaborcza, nieszczęśliwa - prowadząca wręcz do samobójczej śmierci. „Obsesja, przerażenie, krew” – słowa te powtarzane są w powieści do znudzenia. W ostatnim czasie motyw grozy i horroru pojawia się bardzo często w literaturze i filmie. Nie przepadamy za taką tematyką. Innym osobom natomiast podobał się język literacki, jakim posługiwała się autorka, bardzo bogaty i wyrazisty( zdaniem innych za bardzo „kwiecisty”), uwielbienie dla sztuki, w tym wypadku malarstwa. Bohaterowie powieści, która prowadzona jest dwuwątkowo naprzemiennie w czasach tuż po II wojnie światowej oraz współcześnie np. rudowłosa Rosemary - eteryczna i zjawiskowo piękna dziewczyna, w której zakochują się dwaj przyjaciele, Alice - utalentowana malarka o bogatym wnętrzu, Joe - współczesny muzyk nie stroniący od narkotyków, Ginny – rudowłosa dziewczyna o lawendowo – eterycznym uroku( zdawałoby się bliską krewną Rosemary), z ich niewiarygodnie przeplatającymi się losami mogą zadowolić czytelnika. Kogoś, kto lubi literaturę o tematyce wampirycznej pełnej tajemniczości i grozy. Za ponadczasowe przesłanie powieści uznaliśmy cytat: „Nie umarł ten, kto żyje w czyjejś pamięci”.
Krystyna Kalisz
Książkę "Złote nietoperze" autorstwa Grażyny Jeromin-Gałuszka czytaliśmy "jednym tchem". Połączenie skrajnie różnych "życiorysów" głównych bohaterek zdaje się, aż nieprawdopodobne. Lora - z cudownym dzieciństwem, nie potrafi odnaleźć się w dorosłym życiu a z drugiej strony Matylda - ta, która tak naprawdę nie miała dzieciństwa, zbudowała sobie hermetyczny świat. Ograniczyła swoje potrzeby do minimum, znalazła przyjaciół wśród domowych zwierząt. Kobieta bardzo obowiązkowa, przepełniona smutkiem i poczuciem winy.
Powieść ta jest bardzo prawdziwa, bo wokół nas spotykamy takie właśnie postaci.
Po lekturze powstaje pytanie - czy jestem Matyldą czy Lorą?
Polecamy.
 
127

recenzję napisała: Krystyna Gawłowska

 

126Luty upłynął nam przy lekturze „Czarna lista”, której autorką jest rosyjska pisarka Aleksandra Marinina. Dotychczas nie znaliśmy jej twórczości.. Okazało się, że jest ona autorką kilku kryminałów wydanych w języku polskim. Po studiach przez dziewiętnaście lat pracowała w moskiewskiej milicji i dlatego dobrze zna to środowisko. Akcja „Czarnej listy „ toczy się dość wolno, dopiero przy końcu nabiera tempa. Główny bohater, funkcjonariusz milicji Stasow przebywa na urlopie z córką w małym czarnomorskim kurorcie. W tym samym mieście odbywa się festiwal filmowy, w którym bierze udział była żona Stasowa w roli krytyka filmowego. Przed finałem konkursu ginie kilka osób, w tym aktorki walczące o prestiżowe nagrody. Oficjalne śledztwo toczy się nieporadnie i wtedy do akcji włącza się Stasow ze swoją świeżo poznaną przyjaciółką Tatianą, która pracuje w Petersburgu jako sędzia śledczy a prywatnie jest pisarką. Oczywiście śledztwo to prowadzą w tajemnicy współpracując z młodym milicjantem niedoświadczonym, ale uczciwym. Ogólnie rzecz biorąc książka niezbyt przypadła nam do gustu. Nie zaskoczyło nas nic, ani nie zachwyciło. Rosyjska proza życia - korupcja, swobodne życie środowisk artystycznych a w tle stowarzyszenie kombatantów wojennych kierujących się nienawiścią i zemstą. Jedynie może wątek z rolą pozytywnego bohatera przystojnego Stasowa , bardzo troskliwego ojca zakochanego w Tani, niezbyt filigranowej, ale ciepłej osobie - zupełnej odwrotności jego byłej pięknej żony.
Krystyna Kalisz DKK Stare Strącze
DKK Stare Strącze poleca delikatną „Delikatność” jak najbardziej kobiecą książkę napisaną przez mężczyznę.
20 marca 2013 r .nasze spotkanie poświęcone było dyskusji na temat książki Dawida Foenkinosa pt. ,, Delikatność”. Podczas czytania wyczuwa się delikatność w podejściu pisarza do tematu miłości, dążenia i tęsknoty za szczęściem. Uznaliśmy ,że jest to literatura typowo kobieca. Znaczna większość klubowiczów wypowiadała się bardzo pozytywnie o książce. Zafascynował nas delikatny język i styl pisania oraz nietuzinkowa treść. Z ogromną przyjemnością czytaliśmy opowieść o szczęśliwej miłości Natalie oraz jej męża, historii ich poznania, miłości od pierwszego wejrzenia i szczęśliwych siedmiu latach ich wspólnego życia. Tragiczny wypadek, w którym ginie mąż głównej bohaterki, zmienia wszystko. Natalie długo nie może otrząsnąć się po śmierci męża. Poświęca się zupełnie pracy zawodowej.
Pewnego dnia z niewiadomych powodów namiętnie całuje Markusa, swojego pracownika i wszystko ulega radykalnej zmianie. Markus – zupełna odwrotność jej męża , ani przystojny , ani interesujący jako mężczyzna nie może zrozumieć, dlaczego Natalie tak się zachowała. Następuje zwrot w jego monotonnym życiu. Postanawia nie zostawić tego bez żadnej reakcji. Zaczyna zabiegać najpierw choćby o rozmowę a następnie o względy pięknej szefowej . Powoli rodzi się miłość - trudna, ale fascynująca i niewiarygodnie delikatna.
Powieść, z nietypowymi odnośnikami i wstawkami ,wiele razy nas rozbawiła, ale też dała powód do zastanowienia w jaki sposób my zachowalibyśmy się w takiej sytuacji. Wiele sytuacji opisanych w książce spotkało nas w życiu. Podziwiamy Natalie za podjęcie odważnej decyzji zmieniającej w radykalny sposób jej dotychczasowe życie – rezygnuje ona z pracy i chce zacząć wszystko od początku, oczywiście z Markusem.
W ogóle podziwiamy ludzi, którzy decydują się na duże zmiany w swoim życiu.
Odpytaliśmy naszego klubowicza, który kilka lat temu zdobył się na ten krok. Razem z żoną i córką zostawił wygodne życie w pięknej Gdyni, przyjaciół i znajomych i przeniósł się na wieś o kilkaset kilometrów od poprzedniego miejsca zamieszkania i zaczął wszystko od początku. Nielicznych na to stać.
Wracając do książki - polecamy ją miłośnikom literatury pięknej , jest delikatna i zachwycająca.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.