Nasze drugie jesienne spotkanie DKK w Starym Strączu poświęciliśmy książce Antoniego Libery pt. „Madame”. To fantastyczna opowieść o latach licealnej młodości głównego bohatera. Wkracza on w dorosłość a burza hormonów staje się przyczyną platonicznej miłości do nauczycielki języka francuskiego. Tytułowa Madame staje się dla niego ideałem kobiety – piękna, dumna, tajemnicza –inna niż pozostali nauczyciele. Fascynuje i zachwyca a jednocześnie zmusza młodzieńca do powolnego odkrywania jej tajemnic. W tle toczy się historia – ponura, surowa i złowroga. To lata sześćdziesiąte, lata komunizmu w Polsce i przeplatające się losy ludzkie, trudne, pełne wyrzeczeń i zniewolenia. Autor a jednocześnie bohater powieści operuje bardzo bogatym językiem wplatając fragmenty utworów poetyckich czy wyrażeń i zdań w języku francuskim. Bawi się słowem, buduje hipotezy, snuje spekulacje. Stawia sobie cele i w sposób drobiazgowy i skrupulatny dąży do ich osiągnięcia. Jest do bólu konsekwentny w tym co robi. Niezwykle uzdolniony humanista – potrafi bardzo wnikliwie wypowiadać się na zadany temat. 
Przy ocenie książki część klubowiczek stwierdziła, że powieść ich nie zachwyciła. Ostrej krytyce poddano zbyt górnolotny i trudny język z dużą ilością odnośników w obcym języku. A główny bohater, czy nie za bardzo dojrzały emocjonalnie i intelektualnie jak na swój wiek? Chyba trochę podkolorowany.
Z kolei czytelniczki, którym książka bardzo się podobała, podkreślały bogactwo językowe i wielowątkową treść. Książka bawiła i wzruszała a główny bohater przeniósł nas w lata młodzieńcze, pełne marzeń. 
Wspaniała i oryginalna powieść i wspaniały autor. Polecamy wszystkim miłośnikom dobrej książki (polskiej!!!).
Krystyna Kalisz

117 118 119

Pod koniec września, na naszym kolejnym spotkaniu DKK, dyskutowaliśmy na temat książki pt. „Ostatni wykład”. Autorzy to – Randy Pausch i Jeffrey Zaslow. Jest to historia prawdziwa, która wzruszyła i urzekła nas. Oto kilka refleksji na ten temat:
Jesteśmy ofiarami cywilizacji. Od wieków działamy przeciwko sobie, niestety. O kolejnym przypadku, kolejnej ofierze opowiada „Ostatni wykład”. 46-letni bohater – Randy Pausch walczy z rakiem trzustki. Jest w pełni świadomy, że zostało mu już niewiele czasu – od 3 do 6 miesięcy życia. To ostatnie działanie, które podejmuje żegnając się z uczelnią i swoimi studentami – czyli właśnie ostatni wykład – uświadamia nam prawdę oczywistą: każdy z nas musi prędzej czy później odejść. Istotne jest jednak to, jak odejdziemy i co po sobie zostawimy. Ta prawdziwa historia jest pełna optymizmu i zaraża wiarą. Wykładowca uświadamia nam, że każdy z nas jest wyjątkowy. Natomiast wyjątkowość głównego bohatera polega na tym, że zrealizował on swoje marzenia dziecięce i nie tylko, zarówno te „niewiarygodnie konkretne do zdecydowanie dziwacznych”. I to właśnie określa nas – czy uda nam się złapać chwile radości, czy uda nam się przeżyć życie, które nazwiemy na końcu jako spełnione.
Gorąco polecamy lekturę wszystkim, gdyż z problemem walki z chorobą stykamy się na co dzień. Dodatkowym atutem książki są jej gabaryty i cudny duży druk.
DKK Filia Stare Str±cze
Krystyna Kalisz

27 listopada 2013r. w Bibliotece w Starym Strączu spotkałyśmy się, aby porozmawiać o przeczytanej ostatnio książce Łukasza Maciejewskiego pt. „Aktorki". Przy dobrej herbacie i słodkościach każda z nas w sposób bardzo ożywiony relacjonowała swoje odczucia i wrażenia z treści lektury.
Opisane przez autora portrety dwudziestu polskich aktorek w sposób wnikliwy pokazały nam artystyczną twórczość, ogromny talent, pasje a także prywatne życie artystek często pełne wyrzeczeń czy kłopotów zdrowotnych. Autor osobiście prowadził rozmowy z aktorkami. Wybrał wszystkie z „wyższej półki" – ikony polskiego filmu i teatru takie jak: Nina Andrycz, Danuta Szaflarska czy Beata Tyszkiewicz lub Irena Kwiatkowska. Same wspaniałe nazwiska.
Książka ta - to kronika polskiej kultury, historia polskiego teatru i filmu od czasów przedwojennych, poprzez wojnę, okres komunizmu po współczesność. Każda aktorka to inna osobowość, inne podejście autora do sposobu prowadzenia rozmowy , zadawania pytań. Książka zawiera wiele anegdot i humorystycznych opowieści. Bawi i wzrusza.
Wiele z naszych klubowiczek pamięta nawet najstarsze filmy z udziałem wybitnych aktorek. Gorzej ze spektaklami teatralnymi. Mieszkając na prowincji nie mieliśmy okazji na bywanie w teatrze. Jedyną szansę na oglądanie gry aktorskie „ na żywo" dawał nam Poniedziałkowy Teatr Telewizji. Dzisiaj powoli wraca się do tego sposobu przekazu dla szerszej społeczności. Mamy nadzieję, że w ten sposób oprócz seriali i telenowel znajdzie się coś bardziej ambitnego na szklanym ekranie.
Naszym zdaniem książka jest jak najbardziej godna polecenia nie tylko do przeczytania, ale także do posiadania jej w domowej biblioteczce.

Krystyna Kalisz DKK Stare Strącze

                           30 grudnia to data  ostatniego naszego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki Stare Strącze w roku 2013. W trwającej jeszcze  świątecznej aurze omawialiśmy książkę Ewy Barańskiej  „Nie odchodź, Julio”. Jest to typowo młodzieżowa pozycja, co nie przeszkadza, aby sięgnął po nią nieco starszy czytelnik. Książka niezbyt trudna w odbiorze, przystępnie napisana z czytelnym językiem i dialogami. Wszystko to sprawia, że pomimo bardzo smutnej i wzruszającej tematyki, czyta się ją z wielką  przyjemnością.

                           Autorka opisuje miłość młodego człowieka, studenta do niespełna osiemnastoletniej nieuleczalnie chorej dziewczyny. Julia, to wrażliwa nietuzinkowa osoba o dość oryginalnych zainteresowaniach,  należąca do  młodzieży mającej ambitne cele w życiu, dla których nauka i wiedza są wyższą wartością niż ciągłe imprezowanie.  Co nie znaczy, że nie potrafi się bawić i korzystać z życia. Jednak postępująca choroba coraz bardziej uniemożliwia Julii prowadzenie normalnego życia. W tle obraz młodzieży  niefrasobliwie czerpiącej pełnymi garściami z uroków bezproblemowego życia oraz  grubych portfeli rodziców.

                            Uważamy, że warto przeczytać tę książkę, bo posiada ona wiele wartościowych walorów  – uczy pokory, otwiera nam oczy na ludzi cierpiących  i umierających, zawiera wiedzę medyczną dotyczącą chorób nerek, dotyka tematyki transplantacji narządów. A poza tym opisuje piękną młodzieńczą, szczerą miłość, pełną oddania i największych poświęceń.

Polecamy.

                                                                               Krystyna  Kalisz DKK  Stare Strącze

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.