Trafny wybór 28.01.2015Nasze pierwsze spotkanie w nowym roku zaplanowałyśmy na dzień 28 stycznia 2015r. Przy gorącej zielonej herbacie rozmawiałyśmy o książce J. R. Rowling pt. „Trafny wybór". Bardzo ciekawi byliśmy powieści dla dorosłych po tak dużym sukcesie książek dla młodego odbiorcy z serii „Harry Potter".
Nie rozczarowaliśmy się. Książka przypadła nam do gustu, pomimo sporej ilości postaci i wątków przewijających się przez całą powieść. Każda z postaci wzbudzała w nas jakieś emocje. Raz było to współczucie dla nastolatki z rodziny patologicznej a raz nienawiść do ojca tyrana pastwiącego się nad synami i żoną. Książka ta to barwny obraz życia mieszkańców małej angielskiej miejscowości, która z powodzeniem mogłaby ukazywać naszą społeczność. Poznajemy ludzi w różnym wieku i z różnych środowisk.
Dobry język literacki, żywy i wiarygodny sprawił, że czytało się bardzo szybko i przyjemnie pomimo ogromnej ilości poruszanych problemów.
Polecamy!!
Krystyna Kalisz DKK Stare Strącze

W powietrzuNastępne zimowe spotkanie naszego klubu DKK odbyło się dnia 25 lutego 2015r., na którym rozmawiałyśmy o książce Ingi Iwasiów pt. „W powietrzu".
Nie łatwo było rozpocząć dyskusję, ponieważ erotyka i seks, to raczej tematy tabu. Jednak znalazła się odważna klubowiczka, która zachęciła do otwartej dyskusji.
„W powietrzu" to powieść erotyczna, dość odważna, ale nie wulgarna. Główna bohaterka jest osobą inteligentną, kontrowersyjną, nowoczesną, wyzwoloną . O swoich potrzebach seksualnych mówi bez bawienia się w konwenanse. Nie daje się zaszufladkować , ani wstawić w jakieś ramy. Zmienia partnerów, lubi związki mieszane, a jednocześnie jako matka samotna stara się dobrze wychować swoją córkę.
Szukałyśmy odpowiedzi na pytanie, czy taki sposób na życie daje jej satysfakcję i czy znajduje szczęście? Trudno powiedzieć. Zdania były podzielone. Ale na pewno nie jest słabą kobietą, której życiowym celem jest pełnienie roli potulnej żony i matki. Żyje po swojemu, spełnia swoje marzenia i pragnienia.
Książka dobra w odbiorze ze względu na język i styl, gabarytowo nieduża i jakże odmienna w treści od ostatnio czytanych przez nas pozycji.
POLECAMY.
Krystyna Kalisz DKK Stare Strącze

                      Czesałam ciepłe króliki 30.03.2015Na miesiąc  marzec wybraliśmy książkę Dariusza Zaborskiego pt. „Czesałam ciepłe króliki”.  Książka ta jest pozycją biograficzną napisaną w formie rozmowy z 92-letnią lekarką Alicją Gawlikowską-Świerczyńską, pracującą  zawodowo do dnia dzisiejszego.

                       Ogromny optymizm, młodość i chart ducha, umiejętność podchodzenia do wielu spraw z dystansem, do własnej osoby również, siły witalne, odwaga, niezależność, humor to cechy  głównej bohaterki książki, podkreślane wielokrotnie w naszej dyskusji. Jej życie nie było usłane różami. Szybkie odejście rodziców, wojna, Pawiak, czteroletni pobyt w obozie koncentracyjnym. To wszystko, naszym zdaniem, nie napawało optymizmem. A jednak, według Alicji Gawlikowskiej -Świerczyńskiej, w każdej ekstremalnej sytuacji można odnaleźć wyjście posiadając umiejętność pozytywnego myślenia.                                                    

                      Podkreślić też trzeba świetny sposób prowadzenia rozmowy przez autora Dariusza Zaborskiego – bez pośpiechu, bez nacisku, naprowadzania, wymuszania. Po prostu - rozmowa się toczy.

GORĄCO  POLECAMY!!! 

                                                                         Krystyna Kalisz   DKK  Stare Strącze

                                                         

Niebo jest wszędzie 29.04.2015Kolejne spotkanie odbyło się 29 kwietnia 2015 roku, na którym mieliśmy przyjemność omawiać książkę Jandy Nelson pt. „Niebo jest wszędzie". Powieść jest pięknie wydana - szata graficzna w kolorze błękitnym , czcionka granatowa. Prawie każdy rozdział rozpoczyna się luźnymi zapiskami o głębokich przeżyciach głównej bohaterki. Są to wiersze i wspomnienia pozostawiane w różnych miejscach.
17 – letnia Lennie, bo tak ma na imię główna postać, rozpacza po nagłej śmierci starszej siostry. Nie może sobie poradzić. Izoluje się od rodziny i środowiska. Jedynym powiernikiem w jej głębokim smutku staje się chłopak nieżyjącej siostry, do którego za bardzo się zbliża. Następnie pojawia się Joe, w którym dziewczyna się zakochuje.
Książka wywarła na nas ogromny wpływ . Przeżywaliśmy z Lennie jej smutek i tęsknotę za siostrą. Każda z klubowiczek spotkała się już ze śmiercią kogoś bliskiego i wiemy jak trudno jest z tym się pogodzić, a szczególnie gdy umiera ktoś młody. Należy dodać, że powieść nie tylko opowiada o smutku, ale mówi też o radości, szczęściu i miłości. Warto ją przeczytać i przeżyć emocje z bohaterką.
GORĄCO POLECAMY!!! I młodzieży i dorosłym.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.