137W połowie wakacji, 28 lipca, odbyło się piąte spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Starym Strączu. Tym razem tematem do ciekawych rozmów była książka o intrygującym tytule "Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek". Okazało się, że treść pisanej w formie listów powieści, jest równie interesująca. Przedstawia ona historię okupacji Wysp Normandzkich na podstawie wspomnień członków tytułego stowarzyszenia. Powieść ma pewien charakterystyczny klimat, akcja opowiadana jest powoli i spokojnie. Nie wszystkim uczestnikom spotkania spodobało się w jaki sposób autorki przedstawiły wojnę. Jednak z pewnością jest to pozycja interesująca, po którą może sięgnąć nawet wymagający czytelnik.
Kolejne spotkanie klubu odbyło się po dłuższej niż zwykle przerwie, 29 września.

 

 

 

 

 

138Omawianym tytułem była powieść Manuli Kalickiej "Szczęście za progiem". Jest to historia polskiego współczesnego Kopciuszka, opowiedziana w barwny i zabawny sposób. Autorce można zarzucić stworzenie nieprawdopodobnej fabuły i nieskomplikowanych bohaterów, jednak powieść dobrze się czyta i można ją polecić jako lekką lekturę do czytania w podróży czy na urlopie.

W czwartym kwartale 2011 roku odbyły się 3 spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Starym Strączu.
Pierwsze z nich odbyło się 20 października. Tematem była powieść brytyjskiej noblistki Doris Lessing „Przed zmierzchem”. Była to zdecydowanie najtrudniejsza z dotychczas omawianych przez nas pozycji. Pełna przemyśleń, psychologicznych rozważań i jednocześnie napisana dość lekkim językiem. Bez wątpienia zmuszała do refleksji. Warto ją polecić, nie tylko kobietom w różnym wieku, tym które życiowe podsumowania mają jeszcze przed lub już za sobą, ale też mężczyznom, którzy chcieliby zajrzeć w głąb kobiecej duszy.
Na listopadowym spotkaniu rozmawialiśmy o „Czystej Anarchii” autorstwa Woodego Allena. Jest to zbiór opowiadań napisanych w interesujący, zabawny sposób. Losy opisywanych bohaterów są dalekie od naszych realiów, pełne absurdów i zaskakujących sytuacji. Język opowiadań jest dość trudny ale nasycony znanym z filmów autora humorem.
Na spotkaniu, które odbyło się 15 grudnia rozmawialiśmy na temat książki autorstwa Barbary Kosmowskiej „Teren prywatny”. Powieść poruszającą problemy dojrzałej kobiety w momencie dokonywania ważnych życiowych wyborów, jest napisana w lekki i zabawny sposób. Dużym atutem są tu wyraziste postaci, dające się polubić, ciekawie nakreślone przez autorkę. Książka, będąca debiutem literackim Kosmowskiej, w znakomity sposób poprawiła nam nastrój w zimowe długie wieczory, a jednocześnie poruszając ważkie sprawy, nakłaniała do chwili zastanowienia.
 


135 136 
134Fabułę thrillera pt. „Wciąż mnie prześladują” autorka umieściła w czasach współczesnych, chociaż przez całą akcję odnosi się do wydarzeń i legend historycznych sięgających pradawnych dziejów Szkocji. Utwór naszpikowany jest cytatami z ,,Makbeta" Williama Szekspira i na tym właśnie utworze oparta jest treść powieści. W posłowiu „ Od autorki” pisarka wyjaśnia powody powstania książki, przedstawia wątki, które zainteresowały ją w ,,Makbecie" - jednym z pierwszych wielkich horrorów ówczesnej literatury. Posłowie wiele wyjaśnia i pozwala zrozumieć złożoną fabułę książki, którą autorka jak najbardziej po mistrzowsku opisała, a nawet ,,zmusiła" do sięgnięcia do utworu ,,Makbet" Williama Szekspira. Opinie na temat tej książki wśród klubowiczów są podzielone, większość uważa , że jest to „ciężka” lektura i trudna do zrozumienia. Ci, których książka zaintrygowała, uważają, że czytanie powieści należałoby rozpocząć od posłowia umieszczonego na końcu książki.
Klubowicze DKK Stare Strącze
Krystyna Kalisz
Powieść „Dziewiętnaście minut” autorstwa Jodi Picoult bardzo się nam podobała pod każdym względem. Książka jest napisana językiem przystępnym dla każdego czytelnika. Ukazane przez autorkę wydarzenia i spojrzenie w głąb duszy bohaterów jest wnikliwe z dużą znajomością psychologicznych uwarunkowań. Ogólnie rzecz biorąc książkę czytało się z wielką przyjemnością pomimo trudnego tematu i dramatycznych wydarzeń. Polecamy ją wszystkim miłośnikom literatury pięknej.
Krystyna Kalisz
DKK Stare Stracze

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.