celinskaW kwietniu br. czytałyśmy pozycję  biograficzną Karoliny Prewęckiej pt. „Stanisława Celińska. Niejedno przeszłam”. Spotkałyśmy się w czwartą środę miesiąca w pięknie i wiosennie udekorowanym pomieszczeniu bibliotecznym.

                Biorąc książkę do ręki obawiałyśmy się, że będzie ona nudna. Myślałyśmy, że autorka skupi się przede wszystkim na wątku skłonności alkoholowych aktorki i trudnej drodze wychodzenia z nałogu.

Jednak pomyliłyśmy się, ponieważ:

-  książka jest świetnie napisana,

-   poznajemy aktorkę  przede wszystkim jako wspaniałego człowieka i wybitną artystkę,

-    w załączniku wymieniony jest spory dorobek filmowy i teatralny (Pamiętałyśmy Celińską tylko z 2-3 filmów i kilku seriali),

-  poznajemy opinie o aktorce znanych postaci: reżyserów, aktorów, kolegów , koleżanek, sąsiadek i dzieci. Wszyscy wyrażają się bardzo ciepło i pozytywnie o aktorce.

-  dowiadujemy się , że aktorka  gra nadal i to bardzo wymagające role teatralne.

Polecamy!

                                                                              Krystyna Kalisz DKK Stare Strącze                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

                

Stare StrączeW słoneczny wtorkowy dzień 23 maja 2017r.  odbył się Dyskusyjny Klub dla dzieci. Na spotkaniu czytaliśmy i omawialiśmy wiersze o mamie.

Dzieci wysłuchały wierszy, m.in. Marcina Brykczyńskiego „Moja mama”. Na podstawie wiersza mówiły jaka jest mama… uśmiechnięta, dobra, wesoła… Odpowiadały na pytania: Co możemy zrobić dla naszych mam w dniu ich święta. Pod wpływem rozmów dzieci zaczęły szukać innych książek w których są wiersze o mamie i czytały je.

Następnie dzieci przystąpiły do wykonania pracy plastycznej dla mamy. Przy pomocy szablonów nakładały farby na tkaninę. Stworzyły przepiękne obrazki.

Uczestnikom bardzo podobała się nowa forma Dyskusyjnego Klubu Książki, jakim było czytanie i omawianie wierszy.  

Dzieci ze Starego Strącza serdecznie polecają czytanie poezji!

Dnia 26 maja 2017r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci.

„Lilka i spółka” to wspaniała opowieść Magdaleny Witkiewicz. Jest ona autorką wielu książek zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Główna bohaterka książki to ośmioletnia dziewczynka o imieniu Lilianna. Wraz ze swoim rodzeństwem ma  przed sobą wizję najgorszych wakacji świata.  Los chciał, że zamiast do ukochanej ciotki Franki, ma pojechać do cioci Jadźki, którą od pewnego czasu podejrzewa o zajmowanie się czarną magią. Jak potoczą się te wakacje? Warto przeczytać tę mądrą, a jednocześnie zabawną i świetnie skrojoną powieść.

Uczestnicy pod wpływem książki opowiadały o swoich wakacyjnych planach, jak i także o swoich poprzednich wakacjach.  Bardzo podobały im się koty cioci Jadźki, szczególnie ich imiona.

Dzieci ze Starego Strącza polecają „Lilkę i spółkę”.

zielono miKolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci odbyło się 19.06.207r. W miłej atmosferze omawialiśmy książkę Anny Mikita „Bajki w zielonych sukienkach". Mimo tak pozornego tytułu są to niezwykłe bajki. Poprzez pełne humoru i fantazji opowieści dzieci ze Starego Strącza dowiedziały się jak mądrze korzystać z wody, energii... A także o segregowaniu odpadów, które jest bardzo ważne, bo wiele śmieci można powtórnie przetworzyć i użytkować. I tym samym przyczyniamy się do ochrony środowiska i zwierząt. Książka była pretekstem, by porozmawiać na temat zachowania w czasie wakacji, m.in. żeby nie wyrzucać do lasów szklanych butelek, bo to grozi pożarem itp.

Dzieci ze Starego Strącza polecają książkę „Bajki w zielonych sukienkach" oraz życzą wszystkim czytelnikom wspaniałych, słonecznych wakacji.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.