elfW słoneczną środę 27 września 2017 roku odbyło się spotkanie dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki w Starym Strączu. Pierwszą po wakacjach omawianą książką był „Sposób na Elfa” Marcina Pałasza. Pomimo tak prostego tytułu,  zarówno najmłodszym czytelnikom jak i tym starszym na pewno spodoba się ta ciekawa historia pewnego psa i jego nowego właściciela. Dużym plusem jest podwójna narracja, czyli opowieść widziana z perspektywy psa oraz druga perspektywa widziana oczami człowieka.

Głównym bohaterem jest pies o imieniu Elf, który musi mieszkać w schronisku. Ale pewnego dnia to się zmienia, bo do schroniska przychodzi Młody i jego tata i adoptują pieska. Od tego dnia zaczynaja się jego różne przygody – czasami śmieszne, a innym razem bardzo poważne.

Dzieciom ze Starego Strącza bardzo spodobała się ta książka. Z wielką ochotą i pasją opowiadały o książce, którą przeczytały. Duży plus należy się autorowi za to,że pod tak zabawną historią kryje się ważny cel – uświadomienie nam pewnych ważnych spraw. A tą sprawą są adopcje schroniskowe. Szkoda, że tak mało osób martwi się losem bezdonmych zwierząt. Jeśli nie mamy możliwości przygarnięcia pupila to chociaż wspomóżmy schroniska za to co robią codziennie dla istot, które kochają nas miłością bezwarunkową.

Dzieci ze Starego Strącza serdecznie polecają „Sposób na Elfa”

dzwieki kolorowMimo iż 13 października 2017r. był piątek, dzieci z Dyskusyjnego Klubu Książki ochoczo przyszły na spotkanie. „Dźwięki kolorów” – taki tytuł miała książka o której dyskutowaliśmy. Krótka historia, a jednak ma głęboki przekaz. Opowiada o niewidomej dziewczynce i jej podróży metrem. Przedstawia ją bardzo kolorowo. Jednak czasami czuję się samotnie, bo czuje się niepotrzebna.  A każdy z nas chce być potrzebny.

Niesamowite połączenie ilustracji i tekstu. Jest to bardzo duża zaleta.                                            

W czasie dyskusji dzieci zastanawiały się jak to jest nic nie widzieć. A także z czym kojarzą się niektóre kolory, np. żółty ze słońcem.

Dzieci ze Starego Strącza serdecznie polecają wszystkim czytelnikom.

W środę, 8 listopada 2017r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Dyskutowaliśmy o książce Martina Widmarka „Nelly Rapp i frankensteiniak”. Tytułowa bohaterka – Nelly Rapp – właśnie ukończyła Upiorną Akademię. Dostaje swoje pierwsze zadanie. Ma śledzić pewnego człowieka, który jest podejrzany o bycie frankensteiniakiem – czyli wygląda jak człowiek, ale brakuje mu połączenia między sercem a mózgiem. Jak się potoczy historia młodej agentki? Warto przeczytać.

Dzieciom ze Starego Strącza bardzo podobała się kolejna wspaniała historia napisana przez Martina Widmarka. Absorbująca i ciekawa książka. Ilustracje w czarno-białej odsłonie idealnie dopełniają całość. Zaskakują swoją prostotą, a także pobudzają wyobraźnię.

Dzieci ze Starego Strącza polecają tę książkę małym i dużym czytelnikom.

iskierkaNasze kolejne spotkanie odbyło się  18 października 2017r. w pomieszczeniu Biblioteki w Starym Strączu  pięknie udekorowanym jesiennymi akcentami. Nie pierwszy raz zachwycają  nas dekoracje wykonane przez  Panią Natalię,  naszą bibliotekarkę.

Lekturą, którą tym razem omawialiśmy, była książka  młodej amerykańskiej pisarki Jasmine Warga pt. „Moje serce i inne czarne dziury”. Ta poruszająca powieść o ludzkim nieszczęściu podobała się wszystkim klubowiczkom. Pomimo młodzieżowego stylu, ukazała  cechy dojrzałych zachowań i przemyśleń, szczególnie głównej postaci. Nietuzinkowa fabuła, bardzo na czasie, bo dotycząca  depresyjności  wieku dojrzewania i próbach samobójczych młodych osób oraz opisane mechanizmy prowadzące do tego typu zachowań, spowodowały, że czytało się może nie lekko i przyjemnie, ale dość szybko i z pewną refleksją.

Otóż, główna bohaterka o imieniu Asyel i Roman, chłopak poznany na portalu dla osób szukających partnera do samobójstwa, planują wspólne zakończenie życia. Opracowując bardzo szczegółowo każdy kolejny dzień, wyznają sobie nawzajem powody, które zaważyły na podjęciu decyzji o wspólnym samobójstwie. Nikt z otoczenia nie jest w stanie ich zrozumieć, dlatego nie warto z nikim rozmawiać, ani nikomu się zwierzać. Zbliżają się do siebie i wtedy zapala się iskierka nadziei, że może nie warto.

POLECAMY bardzo gorąco i młodym, i dojrzałym czytelnikom!!!

Krystyna  Kalisz 
DKK  Stare Strącze

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.