malalaW środę, 22 listopada 2017r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Rozmawialiśmy o książce Renaty Piątkowskiej „ Która to Malala”. Jest to historia kilkunastoletniej dziewczynki mieszkającej w Pakistanie. Jako jedna z nielicznych potrafiła głośno wypowiadać swoje zdanie oraz zawalczyć o swoje prawa i swoich rówieśników. Za co przypłaciła wielką karę jakim był zamach na nią.

Książka ta przybliżyła dzieciom ze Starego Strącza  zupełnie inny świat jaki znali. Są miejsca na świecie, gdzie zabrania się ludziom wielu rzeczy, które dla nas są tak oczywiste; choćby możliwość kształcenia się. Wydaję się być to absurdalne, gdzie w dzisiejszych czasach dostęp do technologii jest tak szeroki. Każdy myśli – to takie normalne- otóż nie wszędzie. W Pakistanie, skąd pochodzi Malala, edukacja to przywilej niewielu i zazwyczaj chłopców. Trzeba doceniać wszystkie nawet małe rzeczy, które możemy robić.

Dzieci z Dyskusyjnego Klubu Książki w Starym Strączu serdecznie polecają wszystkim czytelnikom; zarówno tym małym jak i dużym.

dziadekPomimo iż był to 13 grudzień – wiele osób wierzy, że jest pechowy -  grupa Dyskusyjnego Klubu Książki ze Starego Strącza spotkała się, by porozmawiać na temat wspaniałej książki jaką jest „Dziadek do orzechów”   E.T.A. Hofmana.        

Jest to niezwykła historia, przepełniona magią Świąt Bożego Narodzenia. Główną bohaterką jest mała dziewczynka o imieniu Klara. W Wigilię dostaje w prezencie dziadka do orzechów. Wraz z nadejściem wieczoru dziewczynka zasypia i ze swoją nową zabawką przeżywa cudowne przygody.                                                                                                                      

Wspaniała książka idealna dla całej rodziny.

Dzieci ze Starego Strącza serdecznie polecają „Dziadka do orzechów” oraz życzą wszystkim Wesołych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w rodzinnym gronie.

moralnoścOd dawna miałyśmy ochotę na lekką powieść, która nas rozbawi i pozwoli na chwilę zapomnieć o codzienności. I tak się też stało. Miałyśmy ogromną przyjemność przeczytania książki Magdaleny Witkiewicz  pt. „Moralność pani Piontek”, świetnie skrojonej komedii.

Omawiałyśmy ją na spotkaniu 22 listopada 2017r. w Bibliotece w Starym Strączu i stwierdziłyśmy, że lektura mogłaby rozbawić największych ponuraków. Świetne dialogi, dynamiczna akcja, pełne humoru historie, barwne postaci – szczególnie główna bohaterka, która denerwuje, bawi a nawet wzrusza – to wszystko składa się dobrą zabawę. Opowieść nie jest pozbawiona głębszych treści takich jak: konflikt pokoleń, nadopiekuńczość, czy problemy zdrowotne. W dalszej części dyskusji, treści z książki przeniosłyśmy na swój grunt. Wiele klubowiczek przyznało się do nadopiekuńczości nad własnymi dorastającymi lub dorosłymi  dziećmi. Nie brakowało zabawnych historii z życia wziętych.

GORĄCĄ POLECAMY!!!   Gwarantujemy świetną zabawę!!

                                     

DKK Stare  Strącze
Krystyna  Kalisz                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

                     faustaZ  twórczością Krystyny Kofty spotkałyśmy się już wcześniej czytając autobio -grafię pisarki.  Tym razem również odnajdujemy  treści, w których widzimy autorkę w osobie Bogny opisującej historię głównej bohaterki.

                   „Fausta” to tytuł książki, która naszym zdaniem jest dość trudna w odbiorze, dość ponura i nie nastraja pozytywnie. Jednak dzięki dobremu językowi i kobiecemu stylowi czytało się dość szybko. Nie wszyscy doczytali jednak do końca, a kto doczytał, był bardzo rozczarowany niejednoznacznym, bardzo tajemniczym zakończeniem.

                    Jest to opowieść o dwóch kobietach, które poznają się w szpitalu na oddziale onkologicznym. Ich znajomość przeradza się w przyjaźń. Ale czy do końca są dla siebie szczere i prawdomówne? Dzieje życia Fausty były niewątpliwie dla nas  interesujące, bo dotyczyły różnorodnych problemów – trudne dzieciństwo, pobyt w szkole klasztornej, małżeństwo z  mężczyzną starszym  o czterdzieści lat. Opis powolnego umierania Filipa, męża Fausty, chorego na nowotwór i w efekcie śmierci, zszokował czytelniczki. Wzbudził w nas ogromne wzruszenie i spowodował, że zaczęłyśmy przytaczać przykłady o podobnej treści z naszego życia, filmów i książek.    

                    Dojrzałość i przemijanie. Jak zatrzymać czas? Czy zabiegi kosmetyczne mogą zmienić  wygląd i myślenie głównej bohaterki Fausty lub kogokolwiek?  Czy zmiana twarzy i skóry spowoduje wymazanie całego okrucieństwa, które spotkało ją w życiu?

                    Na te i inne pytania próbowałyśmy sobie odpowiedzieć na spotkaniu 27 grudnia 2017 roku w Bibliotece w Starym Strączu.

„Faustę” warto przeczytać. Polecamy!

                                                                                               DKK  Stare  Strącze

                                                                                                Krystyna Kalisz

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.