W piękną, słoneczną środę; 7.03.2018 r. dzieci ze Starego Strącza spotkały się w Bibliotece, by porozmawiać o książce „Biała żyrafa”. Jest to opowieść o 11-letniej dziewczynce, która cudem uciekła z płonącego domu. Niestety jej rodzice nie przeżyli. Teraz musi zamieszkać u swojej babci w Afryce. Tam poznaje legendę o białej żyrafie.

Dzieciom bardzo spodobała się ta książka. Przejęły się losami głównej bohaterki, gdy w pożarze straciła dwoje najbliższych i najważniejszych osób. Poznały piękno afrykańskiego krajobrazu. A także jak bardzo ważne w życiu są przyjaźnie oraz nasi czworonożni pupile.

Serdecznie polecamy !!!!

tajemnica plywalnni11 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w Bibliotece w Starym Strączu. Rozmawialiśmy o książce Martina Widmarka „Tajemnica pływalni” Autor pisze ciekawe detektywistyczne powieści dla najmłodszych, które cieszą się dużym powodzeniem. Seria biura detektywistycznego Lassego i Mai jest wspaniałym początkiem do czytania w późniejszym wieku skandynawskich kryminałów.

Książka Martina Widmarka „Tajemnice pływalni” bardzo mi się podobała, ponieważ zawierała w sobie ilustracje, dzięki którym czytelnik może bardziej wyobrazić sobie daną sytuację”.

Zuzia

pilchZ twórczością Jerzego Pilcha miałyśmy okazję zetknąć się wcześniej, dlatego przy wyborze książki na kwiecień wybrałyśmy pozycję pt. „Zawsze nie ma nigdy”. Jest to wywiad z pisarzem autorstwa Eweliny Pietrowiak. Jerzy Pilch opowiada o domu rodzinnym, relacjach z rodzicami, latach szkolnych, studenckich oraz pracy. Sporo miejsca zajmują odpowiedzi na pytania autorki książki dotyczące jego własnej twórczości, ulubionej literatury i pisarzy. Odnosi się również do szerszych tematów takich jak: starość, śmierć, miłość,  wiara w Boga, nałóg, z którym, jak sam przyznaje, skończył dzięki chorobie Parkinsona, na którą zapadł.

Na dyskusję o książce umówiłyśmy się na dzień 30 kwietnia 2018r. w Bibliotece w Starym Strączu. Spotkanie było dość burzliwe, ponieważ okazało się, że większość klubowiczek bardzo krytycznie odniosła się do przeczytanej książki. Część niezadowolonych nawet nie doczytało wywiadu z Jerzym Pilchem do końca. Nie podobało się wszystko – charakter zadawanych pytań, czcionka, którą były one wydrukowane (nie wyraźna i mało czytelna) po odpowiedzi pisarza. Z kolei osoby zadowolone z przeczytanego wywiadu oceniły książkę bardzo pozytywnie jako interesującą i były zdziwione, że mogła się ona nie podobać. Twierdziły, że książka broni się sama przez bogate treści wypowiedzi autora. Szczerość wypowiedzi, traktowanie siebie z dystansem, humor, nie użalanie się nad sobą. To wszystko pozwoliło nam poznać pisarza jako zwykłego i niezwykłego człowieka.                           

Polecamy wszystkim – i miłośnikom i przeciwnikom Jerzego Pilcha.

                                                                                                      DKK  Stare  Strącze

                                                                                                        Krystyna Kalisz

psyW środę, 16 maja 2018 r. , spotkaliśmy się by porozmawiać o książce Ingelin Angerborn „Gdybym nie pomyliła psów”. Główną bohaterką jest dziewięcioletnia dziewczynka o imieniu Tilda. Przez różne zbiegi okoliczności w jej życiu pojawia się chaos oraz jej najbliższych. Warto przeczytać.

Dzieci ze Starego Strącza dowiedziały się z książki do czego może doprowadzić drobne kłamstewko i jak trudno potem wszystko wyprostować.

Serdecznie polecamy!!!

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.