Pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, po wakacjach, odbyło się 27.09.2018r. Rozmawiałyśmy o książce pt. „Nela na kole podbiegunowym”. Jej autorką jest jedenastoletnia dziewczynka. Ukazuje w swoich książkach, że podróżowanie to przyjemność, możliwość doświadczania nowych, nieznanych rzeczy, ludzi. Dzieci z DKK dowiedziały się psach Husky, świętym Mikołaju i wielu ciekawostek o Laponii, Islandii i Grenlandii. Ta dyskusja przerodziła się w rozmowę o wakacyjnych podróżach uczestników DKK w Starym Strączu. Może nie były tak dalekie jak Neli, ale pełne przygód.    Opowiadały także o tym, gdzie chciałaby pojechać. Dużym plusem tej książki jest też budowanie w czytelniku  wiary we własne możliwości. Zachęcenie do podobnej postawy, czyli jeśli tylko czegoś chcemy to możemy osiągnąć swój cel. Dzieci ze Starego Strącza serdecznie polecają tę oraz wszystkie książki z serii Nela, mała podróżniczka.

Pomimo deszczowego dnia dzieci ze Starego Strącza spotkały się 7 października 2018r. w Bibliotece na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Książka autorki Renaty Piątkowskiej „Hebanowe serce”,  Jest to opowieść o małym chłopcu o imieniu Omenka. Mieszka w kraju  ogarniętym wojną. Poznajemy go, gdy wraz z mamą i innymi emigrantami  płynie statkiem do Europy. Poznajemy jego historię, jak żył w swojej rodzinnej miejscowości oraz jego ucieczkę z kraju. Jak wyglądała jego podróż i czy dotarł do Europy?  Co się stało z jego tatą? Warto przeczytać i dowiedzieć się historii małego Omenki.

Jest w niej wiele mądrych opowieści. Dzieci ze Starego Strącza dowiedziały się z nich, żeby być cierpliwym oraz że pośpiech nie jest dobry.

Książka uczy dzieci, by doceniać wszystko co mamy, nawet małe rzeczy. Inni ludzie mogą tego nie mieć. Coś co dla nas jest zwykłym codziennym przedmiotem, dla innych może być czymś nieosiągalnym.

Dzieci ze Starego Strącza polecają „Hebanowe serce” !!!

na FBWe wrześniu czytałyśmy książkę Juliusza Leona Wiśniewskiego pt." Na fejsie z moim synem ".Omawiałyśmy ją 26.09.2018 roku na spotkaniu DKK w Bibliotece w Starym Strączu. Główną bohaterką jest matka autora - Irena Wiśniewska, która po śmierci dostała się do piekła, z tytułu grzesznego życia. Dwukrotna rozwódka i matka dwójki dzieci. Książka jest dość intrygująca. Za pomocą portalu społecznościowego Facebook i matki, autor snuje refleksje nad życiem, sztuką, poezją, miłością (która rodzi się w wyniku przyciągania-tzw. chemii), wiarę w Boga i jej idei, nauki, przeznaczenia, samobójstwa, morderstwa, terroryzmu. Dużo uwagi też poświęca erotyce i rodzinie, w której stawia wielki znak zapytania, czy warto poświęcić czas nauce kosztem rodziny, odpowiedź jednak zostawia czytelnikowi. Wszystkie tematy jakie porusza Janusz Wiśniewski w książce są tematem bez tabu. Autor nie ma granic, a intymność jest odarta do nagości. Dlatego też nie wszystkim czytelniczkom książka przypadła do gustu.
Pozostałe twierdzą, że jest książką pełną refleksji i wartą uwagi.

                                                                    

                                                                          DKK Stare Strącze

                                                                          Krystyna Żarczyńska

yetiDziecięcy Dyskusyjny Klub Książki działający przy Bibliotece Publicznej w Sławie- filia Stare Strącze spotkał się 17 października 2018r. Książka „Człowiek jaki jest, każdy widzi” autorstwa Pani Marzeny Matuszak to zaskakująca opowieść o tym, jak postrzegają nas zwierzęta. W tej historii poznajemy rodzinę Yetich, która wysoko w górach prowadzi swój hotel. Przyjeżdżają tam zwierzęta z różnych zakątków świata, by wypocząć. Córka gospodarzy lubi słuchać opowieści innych zwierząt na temat ludzi. Warto przeczytać i sprawdzić jakie wspaniałe historie zawiera ten utwór.

Morał z tej książki wypływa taki, że najpierw należy kogoś poznać, a dopiero później oceniać.

Gorąco polecamy tę wspaniałą opowieść!

Natalia Kołtowska

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.