florkaJesień, 7.11.2018r.  Liście spadają z drzew. A dzieci z Dyskusyjnego Klubu w Starym Strączu spotkały się, by rozmawiać o książce autorki Roksany Jędrzejewskiej -Wróbel „Florka. Z pamiętnika ryjówki”. Jest to historia napisana w formie pamiętnika. Główną bohaterką i narratorką jest mała ryjówka o imieniu Florka. Poznajemy ją, gdy przeprowadza się do nowego domu. Bardzo się nudzi, bo nie ma jeszcze przyjaciół. Boi się zaprzyjaźnić z innymi, gdyż uważa, że jej nie zaakceptują. Na szczęście przełamuje lęki.

Zabawna i lekka treścią książka zaciekawi każdego czytelnika.
Polecamy!!!

Dnia 24 października 2018 roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece w Starym Strączu dotyczyło przeczytanej ostatnio książki Sławomira Kopra pt. „Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej”.
W ocenie klubowiczek, lektura jest bardzo interesująca, ciekawie napisana i  zachęcająca do omawiania historii Polski w szerszym kontekście. Co też czyniłyśmy, uważając, że okres międzywojenny był ciekawy pod każdym względem. Odzyskanie niepodległości, odradzanie się całego życia politycznego, ekonomicznego, a także artystyczno-literackiego przebiegało dynamicznie, chociaż proces przemian nie odbywał się bez problemów. Wiele faktów i szczegółów z prywatnego życia marszałka  Piłsudskiego, Dmowskiego, Rydza-Śmigłego czy Wieniawy-Długoszowskiego i wielu innych osób było nam bliżej nie znanych. Dzięki autorowi poznaliśmy ich zamiłowania do kobiet, trunków, życia towarzyskiego, rozrywek, a także sztuki.

Polecamy. Warto przeczytać.
DKK  Stare  Strącze
Krystyna Kalisz

13W przepiękne zimowe popołudnie, 12. grudnia, grupa Dyskusyjnego Klubu Książki w Starym Strączu spotkała się, by omówić książkę Katarzyny Majger „Trzynastka na karku”. Niebanalna i zabawna opowieść napisana w formie pamiętnika. Narratorką jest trzynastoletnia dziewczynka. Dzięki tym zapiskom poznajemy jej rodzinę, przyjaciółki z podwórka i ze szkoły, a także nauczycieli. Świat, który wyłania się z pamiętnika obfituje w wiele zabawnych zdarzeń.  Skłania nas także do refleksji nad współczesnym modelem rodziny oraz zmianami w naszej obyczajowości. 

Serdecznie polecamy!!!

Dzieci ze Starego Strącza

kamerdynerNa listopadowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece w Starym Strączu omawiałyśmy książkę pt. „Kamerdyner”. Jest to praca zbiorowa czterech autorów -  Marka Klata, Pawła Palińskiego, Mirosława Piepki i Michała Pruskiego.

Naszym zdaniem jest to powieść poruszająca i porywająca. Świadczy o tym, między innymi, doskonale narastająca akcja i  wielowątkowość. Narracja w 1 osobie powoduje, że czytelnik ma łatwość rozumienia biegu zdarzeń. Niesamowite, zagmatwane losy wszystkich bohaterów wplecione zostały w historyczne losy ziemi kaszubskiej. Autorzy umieścili akcję powieści w najciekawszym, a jednocześnie najkrwawszym okresie historii najnowszej. Trudny czas I wojny światowej i budowa państwa polskiego miały wyjątkowo złożony przebieg  właśnie tu, gdzie ścierały się losy Polaków – Kaszubów i Prusaków. Walka o ziemię, trudna miłość,  budowanie się niemieckiego nacjonalizmu, rosyjska przemoc. Symptomy tych trudnych czasów zostały wplecione w tragiczne losy Mateusza, Bazylego i hrabiowskich rodzin niemieckich.

Gorąco polecamy książkę i film!
Krystyna  Gawłowska
DKK  Stare Strącze

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.