BP w Sławie filia w Starym Strączu

Kolejne spotkanie, które odbyło się 16 października 2019 r. upłynęło nam przy opowieści Katarzyny Wasilkowskiej „Jowanka i gang spod Gilotyny”. To książka o świecie nieszczęśliwych dorosłych  i dzieciach, które starają się odnaleźć w ich rzeczywistości. Dzieci śledząc dramaty życia codziennego, starają się je nie tylko oswoić, ale też stworzyć swoją, w miarę bezpieczną przestrzeń. Główni bohaterowie – Jowanka i Tomaszek- praktycznie sami zajmują się sobą. Wydaje się, że powieść autorki jest całkiem mroczna i bardzo smutna. Byłoby tak pewnie, gdyby wszystkie te historie nie zostały zrównoważone zabawnymi anegdotami i poczuciem humoru. Sporo jest w tej opowieści dialogów i scen, które wywołują uśmiech. Jak potoczą się losy naszych bohaterów? Warto przeczytać.

Lekturę polecamy zarówno młodzieży jak i dorosłym.

iluzjaNa ostatnim spotkaniu klubowym dnia 10 września 2019 roku w Bibliotece w Starym Strączu omawialiśmy książkę pt. „Jaka piękna iluzja” Magdalena Tulli w rozmowie z Justyną Dąbrowską.

Naszym zdaniem jest to bardzo dobrze skonstruowany wywiad-rozmowa z pisarką Magdaleną Tulli, który ukazuje dość szczegółowo poglądy pisarki na różne aspekty życia oraz jego blaski i cienie. Odniosłyśmy wrażenie, że z przewagą tych drugich, ponieważ w rozmowie jest wiele bólu, smutku i cierpienia. Chociaż nie oznacza to, że pisarka jest osobą ponurą.

Książka podobała się wszystkim czytelniczkom. Rozmowa prowadzona była bardzo płynnie, tworząc zgrabnie ułożony dialog naszpikowany życiowymi mądrościami, np. o wychowaniu dzieci i macierzyństwie, przemijaniu, wolności. A iluzja? Jest wszystkim co mamy. Jest siła napędową naszego życia.

Warto przeczytać. Polecamy.

                                                                                                 Krystyna Kalisz   DKK Stare Strącze

taka jak tyGabriela Gargaś „Taka jak ty” – to autorka i książka, o której dyskutowałyśmy na spotkaniu dnia 1 sierpnia  2019 roku. Miejscem spotkania była biblioteka w Starym Strączu – pięknie ozdobiony stół, dobra herbatka i smaczne ciasteczka oraz przyjazna i miła atmosfera.

Wśród osób należących do naszego Dyskusyjnego Klubu Książki  są miłośniczki powieści obyczajowych i dlatego omawiana książka bardzo im się podobała. Podkreślały dobry, czytelny styl pisarski oraz fabułę, czyli piękny przykład prawdziwej przyjaźni między głównymi bohaterkami. Pocieszanie, wspieranie i wreszcie pomoc w rozwiązywaniu różnych życiowych problemów. Zmaganie się z codziennością, zwątpienia w słuszność dokonywanych wyborów, wzruszająca historia miłości matki do niepełnosprawnego dziecka. Zdaniem czytelniczek  książka odzwierciedla naszą codzienność, ale też niesie nadzieję i podtrzymuje na duchu.

Polecamy miłośnikom powieści obyczajowych.

P.S. Koleżanka, która zabrała w podróż zagraniczną książkę hiszpańskiej autorki Amelii Noguery pt. „Malarka gwiazd”, powiedziała nam, że jest to powieść fantastyczna i jest nią zachwycona. Czytała ją z wielką przyjemnością, chwaliła i styl pisarski, i bardzo ciekawą fabułę. Dlatego gorąco poleca „Malarkę gwiazd” wszystkim miłośnikom literatury pięknej.

DKK Stare Strącze
Krystyna Kalisz

IMG 118228 czerwca 2019 roku odbyło się kolejne spotkanie czytelniczek DKK w Starym Strączu. Przy kawie i ciasteczkach omawiałyśmy lekturę hiszpańskiej pisarki Amelii Noguery pt. „Malarka gwiazd”.   

Tym razem zdania były bardzo podzielone, od samych pochwał po zupełną krytykę. Co stało się przyczyną, iż nasza koleżanka, która nie otrzymała książki na ostatnim spotkaniu, miała wielką ochotę na przeczytanie i zabrała ją w zagraniczną podróż. Jesteśmy ciekawi opinii.  

Fabuła powieści jest bardzo złożona, a samo przedstawienie opisanych historii przebiega dwutorowo. I właśnie ta dwutorowość przy dość dużej objętości książki ( 463 strony ) sprawiała niektórym czytelniczkom duże  problemy. Poetycki język momentami denerwował, bo zamiast chłonąć treści trzeba było wczytywać się w przydługie opisy sytuacji czy miejsc.

Zdaniem innych, przedwojenne i wojenne losy głównego bohatera, jego przemyślenia i chęć rozliczenia się z przytłaczających go dawnych nie wyjaśnionych spraw tuż u schyłku życia, czy przejmująca historia życia jego wnuczki, są na tyle ciekawe, że czytanie nie sprawiało im żadnej trudności, lecz wręcz było wielką przyjemnością.

Polecamy.

IMG 1183Przy filiżance herbaty lub kawy do wyboru i słodkim poczęstunku rozmawiałyśmy o książce Małgorzaty Wardy pt. „ Dziewczyna z gór”, a odbyło się to na spotkaniu naszego Dyskusyjnego Klubu Książki  dnia  22  maja 2019 roku. 

Styl i sposób pisania oraz poruszana tematyka bardzo przypadła nam do serca. Ciekawa, trzymająca w napięciu akcja sprawiły, że czytało się jednym tchem.                       

Historia porwania jedenastoletniej dziewczynki przez, jak się okazało w dalszej części lektury, biologicznego ojca, całe psychologiczne podłoże w relacjach pomiędzy głównymi postaciami, towarzyszące temu wszystkiemu emocje było na tyle interesujące i ciekawe, że na długo zostawiło ślad w naszej pamięci. Przejmująca i smutna powieść dała nam dużo do myślenia i stała się przyczyną do dyskusji o porwaniach i zaginięciach w ogóle, o których często słyszy się w mediach.

Autorka super. Na pewno do niej wrócimy.

Książkę gorąco polecamy!  WARTO PRZECZYTAĆ!

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.