BP w Sławie filia w Starym Strączu

Ida sierpniowaTrzecie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży, działającego przy Bibliotece Publicznej w Sławie – filia Stare Strącze, odbyło się 6 marca 2019 r. Książka z serii Jeżycjada autorki Małgorzaty Musierowicz pt. „Ida sierpniowa” to opowieść o nastoletniej, rudowłosej dziewczynie, która ucieka z rodzinnych wakacji nad jeziorem i  by nie umrzeć z głodu, zatrudnia się jako dama do towarzystwa u starszego pana.

Historia Idy Borejko zainicjowała dyskusję na temat wielu zagadnień: postępowania, obowiązków, rodziny. Mimo, iż od napisania tej książki minęło sporo lat wzbudza kontrowersje, a  jakie? Koniecznie przeczytajcie.

Powieść także zainspirowała nas do rozmowy na temat naszych imion, znaczenia oraz motywacji dlaczego rodzice dali nam takie imię.

Polecamy

DKK dla młodzieży w Starym Strączu

noskawery -lutyByła słoneczna  środa, 13.02.2019 r., gdy odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu  Książki dla młodzieży działającego przy Bibliotece Publicznej w Sławie, filia Stare Strącze. Omawiałyśmy utwór Pawła Beręsewicza o tajemniczym tytule – „Noskawery”. Główną bohaterką jest Zuzia. Marzy ona o tym, by mieć noskawery. Wtedy inni, by ją dostrzegli i zostałaby zaproszona na urodziny do najbardziej lubianej osoby w klasie – Małgośki. Z pozoru krótka i zwięzła historia, ale tak naprawdę jest bardzo pouczająca zarówno dla młodzieży, jak i wszystkich dorosłych. Mówi o prawdziwej przyjaźni, gdzie nie ocenia się nikogo po jego wyglądzie zewnętrznym, a także mechanizmie reklamy.  Czym są noskawery i dlaczego wszystkie dzieci pragną je mieć? Przekonajcie się sami.

Serdecznie polecamy!!!
Zuzia, Nicola, Agata, Zuzia, Ola

most do terabithi - styczeń 2019Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki w Starym Strączu  spotkał się 16.01.2019r., by podyskutować o książce Katheriny Paterson „Most do Terabithi”. Książka pomimo, iż jest powieścią z fantastyki ma wiele wspólnego z naszą rzeczywistością. Opowiada ona o przyjaźni dwójki dzieci nowo przybyłej Leslie Burke i Jessa Aaronsa. Oboje mają wspólne pasje: rysownie i bieganie. Razem biegają po pobliskich lasach. Tak właśnie trafiają nad starą rzekę, gdzie za pomocą liny przedostają się na drugą stronę. Razem tworzą sekretną krainę Terabithię, która jest wymarzonym dla nich miejscem. 

Błędem jest sądzić, że książka ta jest skierowana tylko dla dzieci. Katharine Paterson stworzyła niezapomnianą książkę o przyjaźni i potędze wyobraźni, o odwadze i walce, o swoje miejsce w świecie, o przełamywaniu barier i byciu sobą.

„Książka Katherin Paterson „Most do Terabithi” jest bardzo ciekawa. Polecam Wam ją bardzo, ponieważ książka jest o prawdziwej przyjaźni oraz o tym żeby walczyć o siebie i o swoje pasje. Książka pomimo, że jest w niej wiele fantastyki, w niektórych momentach przypomina prawdziwe zdarzenia z życia codziennego”.

Polecam, Zuzia

porozmawiaj12 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie w bieżącym roku naszego DKK w Bibliotece Stare Strącze. Dyskutowałyśmy na temat książki Kingi Dębskiej pt. „Porozmawiaj ze mną". Jest ona kontynuacją powieści „Moje córki krowy", ale można ją traktować i czytać niezależnie.
Wszystkie klubowiczki wyraziły pochlebną opinię o lekturze i uznały, że fabuła jest ciekawa, a styl pozwolił na to, że książkę czytało się dość szybko.
Główna bohaterka Marta, robiąca karierę w zawodzie aktorskim, zdegustowana obecnym życiem osobistym i zawodowym, szuka pocieszenia wracając pamięcią do lat dziecięcych. W chwilach smutku i samotności prowadzi rozmowy sama ze sobą. Sobą, jako małą dziewczynką. Ucieka myślami w lata dziecięce, które przypadały na czasy PRL-u. Wspomina lata spędzone z rodzicami i rodziną, szkołę, koleżeństwo i dochodzi do wniosku, że była wtedy bardzo szczęśliwa, pomimo nieciekawych relacji z matką.
Autorka zachęciła nas do refleksji i rozmów na temat minionych lat 50-tych, 60-dziesiątych, czy 70-dziesiątych XX wieku, bo na ten czas przypadało nasze dzieciństwo. Zgodnie stwierdziłyśmy, że chociaż nie było w naszych domach zbyt dostatnio, to jednak wszyscy żyliśmy radośnie i szczęśliwie.
Warto przeczytać. Krystyna Kalisz
DKK Stare Strącze

kamerdynerNa listopadowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece w Starym Strączu omawiałyśmy książkę pt. „Kamerdyner”. Jest to praca zbiorowa czterech autorów -  Marka Klata, Pawła Palińskiego, Mirosława Piepki i Michała Pruskiego.

Naszym zdaniem jest to powieść poruszająca i porywająca. Świadczy o tym, między innymi, doskonale narastająca akcja i  wielowątkowość. Narracja w 1 osobie powoduje, że czytelnik ma łatwość rozumienia biegu zdarzeń. Niesamowite, zagmatwane losy wszystkich bohaterów wplecione zostały w historyczne losy ziemi kaszubskiej. Autorzy umieścili akcję powieści w najciekawszym, a jednocześnie najkrwawszym okresie historii najnowszej. Trudny czas I wojny światowej i budowa państwa polskiego miały wyjątkowo złożony przebieg  właśnie tu, gdzie ścierały się losy Polaków – Kaszubów i Prusaków. Walka o ziemię, trudna miłość,  budowanie się niemieckiego nacjonalizmu, rosyjska przemoc. Symptomy tych trudnych czasów zostały wplecione w tragiczne losy Mateusza, Bazylego i hrabiowskich rodzin niemieckich.

Gorąco polecamy książkę i film!
Krystyna  Gawłowska
DKK  Stare Strącze

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.