BP w Sławie filia w Starym Strączu

duranteOstatnio czytałyśmy książkę autobiograficzną Georgii Durante pt. „ W złym towarzystwie”, zadziwiającą i szokującą historię życia amerykańskiej kobiety – modelki reklamującej różne produkty, kaskaderki, żony, partnerki oraz matki dwojga dzieci. Mężczyźni, z którymi się wiązała, pochodzili ze świata przestępczego. Byli to bezwzględni oprawcy, fizycznie i psychicznie krzywdzący swoja ofiarę, w tym przypadku autorkę książki.             

Podczas czytania nasuwało się pytanie: Jak można było tak żyć i znosić tyle cierpienia?  Naszym zdaniem Georgia Durante napisała tę książkę ku przestrodze dla kobiet, które tkwią w chorych związkach i nie potrafią się uwolnić spod władzy „męża –kata”.

O pięknej i nieszczęśliwej bohaterce rozmawiałyśmy na spotkaniu DKK 28 lutego 2018r., które tym razem rozpoczęło się nietypowo. W związku z siódmą rocznicą istnienia naszego klubu bibliotekarka  przygotowała reportaż, który obejrzałyśmy z wielką przyjemnością.  Była to dla nas  miła  niespodzianka, za którą bardzo dziękujemy.

A książkę polecamy!

DKK  Stare  Strącze   
Krystyna Kalisz

ming„Chiny są nie tyle krajem, ile tajemnicą”. Takim cytatem rozpoczyna się dość krótka w formie opowieść Erica-Emmanuela Schmitta pt. „Tajemnica pani Ming”. Przeczytałyśmy ją z wielką przyjemnością.

Po pierwsze, bo miałyśmy ochotę na coś niezbyt obszernego, a po drugie lektura naprawdę nam się podobała. Sprawił to świetny język, jak też opisana historia życia pani Ming, zwyczajnej babci klozetowej, a jednocześnie nadzwyczajnej osoby. Jej ogromne marzenie o wielodzietnej rodzinie i sile macierzyństwa zachwycało, a przecież żyła w kraju, w którym obowiązywał zakaz posiadania więcej niż jednego dziecka. Wymarzyła sobie ich dziesięcioro i potrafiła godzinami opowiadać w szczegółach o każdym z nich. Francuski biznesmen, słuchając jej ciekawych opowieści, przeplatanych mądrościami Konfucjusza, zmienił swój punkt widzenia na własne postępowanie

Uważamy, że jest to cenna pozycja, ponieważ zmusza nas  do zastanawiania się nad własnym życiem i udowadnia, że czasem rozmowa z kimś, nawet obcym, może pomóc, bo pokazuje inne spojrzenie na problem.  Uczy pielęgnowania w sobie własnych zdolności i talentów.

A rozmawiałyśmy o tym dnia  24 stycznia 2018r. w naszej bibliotece przy owocowej herbatce i ciasteczkach.

POLECAMY!!! Koniecznie przeczytajcie.

                                                                                                 DKK Stare Strącze  -  Krystyna Kalisz

w zielonej dolinieNasze kolejne spotkanie odbyło się 31.01.2018 r. Mimo iż na dworze zima, przeczytałyśmy książkę o tematyce wakacyjnej. Pani Barbara Gawryluk napisała wspaniałą historię Malwinki, jej rodzeństwa oraz innych dzieci mieszkających w urokliwej wiosce o nazwie Górka. Zaletą tej książki jest to, że w sposób naturalny, niejako mimochodem, porusza tematy rzadko występujące w literaturze dziecięcej. Mama Malwinki pochodzi z rodziny łemkowskiej od pokoleń zamieszkałej w Górkach. Poznajemy specjały kuchni łemkowskiej – kisełycię i hałuszky, mamy też próbkę ich języka w piosence o tarninie.

Dzieciom bardzo spodobała się ta lektura, gdyż mogły przypomnieć sobie ich najlepsze wakacje oraz nauczyć się czegoś nowego , a mianowicie  o kulturze łemkowskiej.

Jeśli chcecie przeczytać  fajną książkę o beztroskich wakacjach sympatycznych dzieci, to „W zielonej dolinie” jest jak najbardziej na miejscu.

Dzieci ze Starego Strącza serdecznie polecają!!!

dwa domyPierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w 2018 roku odbyło się 10 stycznia. Omawialiśmy książkę Pani Barbary Gawryluk „Dwa domy”. Jest to opowieść o 10-letniej dziewczynce, o imieniu Natalia. Jej rodzice są lekarzami i dostali nową pracę. Niestety to wiąże się z przeprowadzką do zupełnie innego kraju- Szwecji. Dla dziecka jest to „koniec świata”. Musi zostawić swoich przyjaciół, szkołę. Jest rozdarta. Rok po tym jak wyjechała do Szwecji wraca do Polski na wakacje. Spotyka ją wiele przygód. Jakich? Warto przeczytać i się dowiedzieć.

Jest to wspaniała opowieść zarówno dla dzieci jak i dorosłych – by przenieśli się choć na chwilę  do czasów dzieciństwa.

Dzieci ze Starego Strącza serdecznie polecają!!!

                     faustaZ  twórczością Krystyny Kofty spotkałyśmy się już wcześniej czytając autobio -grafię pisarki.  Tym razem również odnajdujemy  treści, w których widzimy autorkę w osobie Bogny opisującej historię głównej bohaterki.

                   „Fausta” to tytuł książki, która naszym zdaniem jest dość trudna w odbiorze, dość ponura i nie nastraja pozytywnie. Jednak dzięki dobremu językowi i kobiecemu stylowi czytało się dość szybko. Nie wszyscy doczytali jednak do końca, a kto doczytał, był bardzo rozczarowany niejednoznacznym, bardzo tajemniczym zakończeniem.

                    Jest to opowieść o dwóch kobietach, które poznają się w szpitalu na oddziale onkologicznym. Ich znajomość przeradza się w przyjaźń. Ale czy do końca są dla siebie szczere i prawdomówne? Dzieje życia Fausty były niewątpliwie dla nas  interesujące, bo dotyczyły różnorodnych problemów – trudne dzieciństwo, pobyt w szkole klasztornej, małżeństwo z  mężczyzną starszym  o czterdzieści lat. Opis powolnego umierania Filipa, męża Fausty, chorego na nowotwór i w efekcie śmierci, zszokował czytelniczki. Wzbudził w nas ogromne wzruszenie i spowodował, że zaczęłyśmy przytaczać przykłady o podobnej treści z naszego życia, filmów i książek.    

                    Dojrzałość i przemijanie. Jak zatrzymać czas? Czy zabiegi kosmetyczne mogą zmienić  wygląd i myślenie głównej bohaterki Fausty lub kogokolwiek?  Czy zmiana twarzy i skóry spowoduje wymazanie całego okrucieństwa, które spotkało ją w życiu?

                    Na te i inne pytania próbowałyśmy sobie odpowiedzieć na spotkaniu 27 grudnia 2017 roku w Bibliotece w Starym Strączu.

„Faustę” warto przeczytać. Polecamy!

                                                                                               DKK  Stare  Strącze

                                                                                                Krystyna Kalisz

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.