BP w Sławie filia w Starym Strączu

dzwieki kolorowMimo iż 13 października 2017r. był piątek, dzieci z Dyskusyjnego Klubu Książki ochoczo przyszły na spotkanie. „Dźwięki kolorów” – taki tytuł miała książka o której dyskutowaliśmy. Krótka historia, a jednak ma głęboki przekaz. Opowiada o niewidomej dziewczynce i jej podróży metrem. Przedstawia ją bardzo kolorowo. Jednak czasami czuję się samotnie, bo czuje się niepotrzebna.  A każdy z nas chce być potrzebny.

Niesamowite połączenie ilustracji i tekstu. Jest to bardzo duża zaleta.                                            

W czasie dyskusji dzieci zastanawiały się jak to jest nic nie widzieć. A także z czym kojarzą się niektóre kolory, np. żółty ze słońcem.

Dzieci ze Starego Strącza serdecznie polecają wszystkim czytelnikom.

elfW słoneczną środę 27 września 2017 roku odbyło się spotkanie dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki w Starym Strączu. Pierwszą po wakacjach omawianą książką był „Sposób na Elfa” Marcina Pałasza. Pomimo tak prostego tytułu,  zarówno najmłodszym czytelnikom jak i tym starszym na pewno spodoba się ta ciekawa historia pewnego psa i jego nowego właściciela. Dużym plusem jest podwójna narracja, czyli opowieść widziana z perspektywy psa oraz druga perspektywa widziana oczami człowieka.

Głównym bohaterem jest pies o imieniu Elf, który musi mieszkać w schronisku. Ale pewnego dnia to się zmienia, bo do schroniska przychodzi Młody i jego tata i adoptują pieska. Od tego dnia zaczynaja się jego różne przygody – czasami śmieszne, a innym razem bardzo poważne.

Dzieciom ze Starego Strącza bardzo spodobała się ta książka. Z wielką ochotą i pasją opowiadały o książce, którą przeczytały. Duży plus należy się autorowi za to,że pod tak zabawną historią kryje się ważny cel – uświadomienie nam pewnych ważnych spraw. A tą sprawą są adopcje schroniskowe. Szkoda, że tak mało osób martwi się losem bezdonmych zwierząt. Jeśli nie mamy możliwości przygarnięcia pupila to chociaż wspomóżmy schroniska za to co robią codziennie dla istot, które kochają nas miłością bezwarunkową.

Dzieci ze Starego Strącza serdecznie polecają „Sposób na Elfa”

munro22 sierpnia 2017r. w  bibliotece w Starym Strączu odbyło się kolejne spotkanie naszego klubu czytelniczego.  Tematów do rozmów dostarczyła nam książka Alice Munro „Księżyce Jowisza”. Lektura, która jest zbiorem opowiadań o różnych historiach życiowych zwykłych ludzi. Na wstępie autorka sugeruje, że pewne historie mają coś wspólnego z jej  życiem, ale nie są  prawdziwym tego odzwierciedleniem.

Jedenaście opowiadań, bardzo różniących się od siebie tematycznie, zawierają rozmyślania o przeszłym życiu, o relacjach w rodzinie, wśród znajomych i obcych, o tym, co dyktuje nam los, a co jest naszym wyborem. Nie wszystkim książka przypadła do gustu ze względu na szczegółowe opisy, które zdaniem czytających odwodziły od głównego tematu. Zdaniem innych czytelniczek opowiadania były „wciągające”, bo w miarę czytania chciało się wiedzieć co będzie dalej, np. jaki będzie miała dalszy ciąg historia znajomości starszych pań w domu opieki z nieznajomym, który po przebytej chorobie zatracił umiejętność mówienia.

Podobał się nam styl pisania, dość wyszukany, a jednocześnie prosty i zrozumiały, ukazujący  różne ludzkie historie z przekazem bardzo różnych emocji i przeżyć.

  Polecamy! 

                                                                                              Krystyna  Kalisz  DKK  Stare  Strącze

 

                      W środę 26 lipca 2017 klubowiczki naszego DKK w Starym Strączu spotkały się w ogrodzie u Krystyny.  Miałyśmy szczęście do wyjątkowo pięknego słonecznego dnia. Owoce, ciasto, chłodne napoje oraz kawa wspomagały naszą ożywioną dyskusję o książce, którą ostatnio czytałyśmy,  a był to zbiór opowiadań Sylwii Chutnik pt. „W krainie czarów”.

                        Na początku dyskusji padło określenie - „dziwna książka, ale wartościowa”. Autorka opisała życiowe historie zwykłych ludzi. Dwa opowiadania dotyczą czasów wojny, pozostałe są współczesne. Prawie wszystkie dotyczą losów kobiet, szarej strony ich życia, trudnych wyborów, mierzenie się z problemami. Przedwczesna śmierć męża, niedołężność starej matki, niespełnione marzenia, samotność, tęsknota za porzuconym niegdyś dzieckiem, tragizm wojny.

                           Jedna z klubowiczek zwróciła uwagę, że opowiadania Sylwii Chutnik przypominają jej reportaże opisane w czasopismach o ludziach, którzy borykają się z problemami życiowymi a jest ich całe mnóstwo w naszym kraju. Istnieje jednak ogromna różnica między reportażami a opowiadaniami autorki, ponieważ Sylwia Chutnik w swoim specyficznym stylu potrafi głęboko wczuć się w ludzkie losy bez oceniania ich postępowania. I my czytelnicy też tak odbieramy jej twórczość. Jest ona bardzo wnikliwą obserwatorką ludzkich losów.            

Nie wszystkim podobały się opowiadania, ale mimo to zachęcamy do przeczytania.

                                                                                                                     DKK  Stare  Strącze

czasCzerwcowe spotkanie  naszego Dyskusyjnego Klubu Książki w Starym Strączu miało swoje miejsce w domu prywatnym naszej koleżanki Niny, pełnym obrazów, książek i urokliwych bibelotów. Oczywiście było ciasto, kawa i herbata oraz czereśnie z pobliskiego sadu.

Dyskutowałyśmy o „Złodziejkach czasu” autorstwa Hanny Cygler, autorki dotąd nam nie znanej. Zaskoczyła nas wielość wątków , postaci i zdarzeń. Samo czytanie niektórym osobom przysparzało kłopotów, ponieważ historie czterech głównych bohaterek-pisarek przedstawiane były na przemian i początkowo nie było wiadomo, która jest którą. Tematykę, jak najbardziej współczesną z całą złożonością problemów życiowych takich jak: miłość i zdrada, duże pieniądze i ich brak, wielka aktywność i depresja, problemy wychowawcze, narkotyki, autorka przedstawiła dość lekko. Czasem wzruszająco a czasem z humorem. Trudno mówić o wielkiej wartości literackiej, ale książka ciekawiła i nie można było jej nie dokończyć. Mieszanka wybuchowa z prawdziwymi wybuchami w tle.

Polecamy na wakacje.

                                                                                                      DKK  Stare Strącze

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.