BP w Sławie filia w Starym Strączu

Księżyc nad TaorminąNasze wrześniowe spotkanie zaplanowałyśmy na dzień 23eego. Przy kawie, zielonej herbacie i drożdżowym cieście ze śliwkami miło gawędziłyśmy o przeczytanej książce i nie tylko. Tym razem miałyśmy przyjemność ponownego zetknięcia się z twórczością Romy Ligockiej. Jej „Księżyc nad Taorminą" bardzo nam się spodobał.

Jest to swoistego rodzaju zbiór opowiadań pełen różnych emocji, które udzielały się nam w trakcie czytania. Dziennik nie opatrzony datami. Czasami może były to prawdy oczywiste, ale jakże dobrze „podane" czytelnikowi, w sposób nadający inny wymiar. Autorka tym razem opisywała nie tylko podróże po świecie, ale też podróże w głąb siebie . Obserwacje, przemyślenia przepełnione optymizmem. Poszukiwanie odpowiedzi na różne pytania. Niektóre historie smutne, inne humorystyczne.
Tę podróż po kartkach zapisanych przez autorkę przebyliśmy z wielką przyjemnością, bo oprócz treści odpowiadał nam język i styl.

POLECAMY!!!
Krystyna Kalisz DKK Stare Strącze

Ślady na piaskuNasze kolejne spotkanie DKK odbyło się dnia 29 lipca 2015r. a miało ono miejsce w ogrodzie u klubowiczki wśród zieleni i kwiatów. Dopisywała piękna pogoda, smakowało ciasto i kawa. Tym razem omawialiśmy książkę autorstwa Ewy Krystyny Hoffman – Jędruch pt. „Ślady na piasku".


Jest to pięknie przedstawiona saga kresowej rodziny, której losy autorka opisuje bardzo szczegółowo korzystając z pamiętników członków rodziny, szczególnie stryja i matki, a także starszych krewnych. Barwne opisy polskich miast - wielokulturowego Lwowa oraz Tarnopola z czasów przedwojennych dają nam obraz bogatego życia społeczno- obyczajowego Polaków w tym okresie. Tragiczne wydarzenia z czasów wojny, które dotkliwie odcisnęły swoje piętno na rodzinie autorki poprzez aresztowania i pobyt w łagrach, służbę wojskową matki i babki w armii generała Andersa, tułaczkę aż po przymusową emigrację odzwierciedlają nam losy wielu tysięcy Polaków w tym okresie. Ciągłe ocieranie się o śmierć, choroby, dotkliwy głód.
Ładne wydanie, spora ilość ilustracji, żywy i barwny język – to wszystko sprawiło, że książka przypadła nam do gustu.

Warto przeczytać. POLECAMY.
Krystyna Kalisz DKK Stare Strącze

Chłopiec w pasiastej piżamieW czerwcu czytaliśmy książkę Johna Boyne'a pt. "Chłopiec w pasiastej piżamie". Spotkaliśmy się 26.06.2015r. w ogrodzie Pani Niny – pogoda była wspaniała, atmosfera też.
Książka bardzo podobała się klubowiczkom. Chociaż początkowo były opory ze strony kilku osób, bo znów pozycja traktująca o wojnie. Lecz już w trakcie czytania okazało się, że warto było sięgnąć po Johna Boyne'a i jego jakże inne a za razem oryginalne spojrzenie na temat wojny i holocaustu.
Autor pokazał historię przyjaźni dwóch chłopców z dwóch odmiennych i złowrogich światów. Niemca i Żyda – dziewięciolatków, którzy tak do końca nie zdawali sobie sprawy z całego zła jakie niesie za sobą wojna. Pierwszy, to syn komendanta obozu a drugi, syn żydowskiego zegarmistrza uwięziony w obozie koncentracyjnym razem z rodziną i z wieloma tysiącami jemu podobnych. Pięknie opisana przez autora przyjaźń, szczera i bezinteresowna oraz prosty i czytelny język pozwoliły na dokładne zrozumienie przekazanych treści.
Kilka klubowiczek oglądało film. I książka i film wzruszają do łez. Historia przyjaźni dwóch chłopców długo zostanie w naszej pamięci, ponieważ nie jest to pozycja, którą się przeczyta i zapomni.
Gorąco polecamy!!
Krystyna Kalisz DKK Stare Strącze

Sztuka słyszenia bicia sercaKsiążka „Sztuka słyszenia bicia serca" autorstwa Jana-Philippa Sendkera była tematem naszych rozmów na spotkaniu 27 maja 2015r. Już sama okładka oraz sentencje umieszczone na niej przyciągają wzrok. Z ich treści dowiadujemy się, że jest to powieść o miłości w pełnym tego słowa znaczeniu.
Książka wzrusza do łez a jednocześnie jest pełna radości. Mówi o tym, że ludzie niepełnosprawni też mają do niej prawo a nawet przeżywają miłość pełniej, bardziej doskonale i romantycznie, ponieważ potrafią kochać wszystkimi zmysłami. Posiadają niebywały dar słyszenia bicia serca.
Powieść jest napisana ładnym, pełnym emocji językiem, co sprawia, że czyta się z przyjemnością. Fabuła bardzo interesująca. Dotyczy dwojga ludzi - niewidomego Tima Wina oraz kalekiej Mi Mi - na tle birmańskiej wioski, gdzie życie toczy się powoli i w zgodzie z naturą. Kilka osób stwierdziło, że jest to egzotyczna baśń dla dorosłych, ponieważ w życiu taka idealna miłość nie istnieje. No chyba, że w momencie zakochania i zauroczenia drugą osobą, które później zamienia się prozę życia.

Zachęcamy do przeczytania, bo warto czasami w naszym zabieganiu zatrzymać się na chwilę i pomyśleć o własnym życiu a nawet pomarzyć.

POLECAMY!

Niebo jest wszędzie 29.04.2015Kolejne spotkanie odbyło się 29 kwietnia 2015 roku, na którym mieliśmy przyjemność omawiać książkę Jandy Nelson pt. „Niebo jest wszędzie". Powieść jest pięknie wydana - szata graficzna w kolorze błękitnym , czcionka granatowa. Prawie każdy rozdział rozpoczyna się luźnymi zapiskami o głębokich przeżyciach głównej bohaterki. Są to wiersze i wspomnienia pozostawiane w różnych miejscach.
17 – letnia Lennie, bo tak ma na imię główna postać, rozpacza po nagłej śmierci starszej siostry. Nie może sobie poradzić. Izoluje się od rodziny i środowiska. Jedynym powiernikiem w jej głębokim smutku staje się chłopak nieżyjącej siostry, do którego za bardzo się zbliża. Następnie pojawia się Joe, w którym dziewczyna się zakochuje.
Książka wywarła na nas ogromny wpływ . Przeżywaliśmy z Lennie jej smutek i tęsknotę za siostrą. Każda z klubowiczek spotkała się już ze śmiercią kogoś bliskiego i wiemy jak trudno jest z tym się pogodzić, a szczególnie gdy umiera ktoś młody. Należy dodać, że powieść nie tylko opowiada o smutku, ale mówi też o radości, szczęściu i miłości. Warto ją przeczytać i przeżyć emocje z bohaterką.
GORĄCO POLECAMY!!! I młodzieży i dorosłym.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.