"Zatoka trujących jabłuszek"


Monika Szwaja funduje nam duża dawkę śmiechu i napełnia nas optymizmem. „Zatokę…” czyta się błyskawicznie, a szkoda, bo cały czas ma się ochotę na więcej i więcej. W książce jak zwykle dużo o miłości, ale przede wszystkim o przyjaźni, której nic nie jest w stanie popsuć. Czyż nie warto przenieść się w tak uroczy świat, aby oderwać się od naszej smutnej, zimowej rzeczywistości. Lektura lekka, łatwa i przyjemna, napisana z humorem i ogromnym dystansem do kobiecości, problemów czterdziestolatek i codzienności jako takiej.


"Dziesięć minut od centrum"


Książka, w której styl trzeba się wczytać. Pisana jest bowiem "miękkawym" językiem bohaterki ,Emilii. Wszystko skupia się wokół śmierci i życia - tego, które jeszcze zostało i wielkiej pustce, bo jak go należycie wykorzystać. Emilii zostaje bowiem około 500 mln sekund... A czas ciągle goni do przodu...


"Królowa słodyczy"

Jesteśmy pod jej wielkim urokiem tej książki. To niesamowite, jak niektóre pozycje "same się czytają". Wszystko tam jest takie, jak być powinno w dobrej książce. Jest ciekawa historia, humor, trochę smutku, miłość, życie. Powieść Sary Allen Addison to niezobowiązująca lektura, która opowiada o magii dnia codziennego. Atmosfera małego miasteczka, codzienne problemy, zwykłe, ale przesympatyczne dziewczyny, detale, na które zazwyczaj nie zwracamy uwagi tworzą niezwykły klimat tej powieści. Może jest trochę za słodka, zbyt banalna i naiwna, ale czasami nie ma nic lepszego niż dobra bajka na poprawienie nastroju.

"Cień wiatru"


Przeczytaliśmy tę książkę z wielką przyjemnością. Język barwny, dbały, momentami wręcz poetycki, lecz nie brakuje też kilku rynsztokowych, acz przednich - trzeba zaznaczyć - dowcipów. Fabuła sama w sobie tajemnicza, nieprzenikniona, wciągająca, zgrabnie zamknięta w szkatułkowej formie. Zapada w pamięć.

"Zapach cedru”

Doskonała książka!!! Czytając ją, jest się pełnym podziwu. Te zaskakujące sytuacje, ta właśnie
"nieprzeciętna kompozycja"! To było niesamowite przeżycie, żyjąc problemami bohaterów, nawet śniąc o nich. Jakie to życie może być okrutne, pełne zasadzek. Nie zawsze potoczy się tak, jakbyśmy sami tego chcieli. Bardzo zachęcamy do przeczytanie tej książki. Warto!


"Szkoła piękności w Kabulu"


"Szkoła piękności w Kabulu" to historia prosto napisana, łatwa do czytania, ale przede wszystkim opowiedziana z serca. Daje obraz bieżącego życia w Afganistanie, jego radości i smutków. Jest też świadectwem ludzkiej siły i zdolności do radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

„Jedz, módl się i kochaj"

„Jedz, módl się, kochaj” to wspaniała książka. Szczera, płynąca prosto z serca, pełna przenikliwości i trafnych spostrzeżeń. Książka mówi o tym, co może się zdarzyć, kiedy bierzemy odpowiedzialność za nasze własne zadowolenie z życia. Mówi również o przygodach, jakie mogą się przydarzyć kobiecie, która nie chce już dłużej starać się powielać utartych wyobrażeń. Jest to opowieść, która poruszy każdego, kto kiedykolwiek obudził się rano z nieodpartym pragnieniem zmian.
"Nasienie zła"
Jest to książka, która już od pierwszych stron wciąga nas w mroczny świat wampirów, przedstawianych jednak w inny sposób niż dotychczas. Są bardziej ludzcy, ale i też bardziej drapieżni. Język jakim posługuje się autorka, przypomina rys malarza na płótnie, obfituje w bogate porównania i opisy, oraz od początku trzyma w napięciu, co tak banalny temat, jaki traktuje autorka, wznosi na wyższy poziom literacki te pozycję.


"Pachnidło"


Właściwie dla określenia tej książki wystarczają dwa słowa - przepiękna i przerażająca. Autor genialnie przedstawił postać głównego bohatera - karła o niezwykłym zmyśle powonienia, który postanawia stworzyć pachnidło doskonałe, w tym celu dopuszcza się serii morderstw na młodych i pięknych kobietach. Genialnie jest przedstawiona psychika seryjnego mordercy, który swe ofiary traktuje jak rzecz, przedmiot, który przybliży go do zdobycia swojego marzenia. Pod tym względem książka może i przeraża, jednak nawet i opis morderstw jest tutaj w mistrzowski, subtelny sposób przedstawiony, gdyż nie ociekają krwią. Jest również powód dlaczego książka może być uznawana za fascynującą czy wspaniałą. Jest to książka która wręcz ocieka zapachami, opis każdego składnika pachnideł jest tak genialny iż niemal czujemy ją na kartkach powieści. Osoby które są wrażliwe na zapachy jaki te, które są w stanie wyobrazić sobie opisywaną woń będą zachwycone tą książka. Ponadto opowieść trzyma w napięciu, nie pozwala się znudzić. Uważamy że książka jest genialna.

 114

Tradycyjnie przy kawce i herbatce, ciasteczkach rozpoczęliśmy kolejne spotkanie, by pogawędzić o wcześniej zaplanowanej literaturze. Tym razem przedmiotem żywej dyskusji były kolejne tytuły książek.

„Don Juan raz jeszcze” A.Bart
Książkę czyta się w miarę ciekawie, treść nawiązuje do historii, ma bogaty język. Tytułowy Don Juan ma trudne zadanie, musi skłonić królową do pożegnania i pochówku króla.

„Casual” O. Robski
Książka jest ciekawa i łatwo się ją czyta. Współczesna Moskwa. Ekscentryczny świat rosyjskich milionerów. Napisana lekko i zabawnie, ale tak bawią się tylko ludzie bogaci wszędzie.

„Hermańce” B. Kosmowska.
Mimo trudów ludzi i ich ciężkiego losu, książkę czyta się łatwo. „Hermańce” dostarczają czytelnikowi wiele przyjemności, dlatego też warto tę powieść przeczytać. Kosmowska w dowcipny sposób przemyca socjologiczną i psychologiczną prawdę.

„Wrota” M. Wójtowicz.
Książka ciekawa wymyślone postacie akcja i czas na pograniczu magii i czarów. Dobra dla wszystkich, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. To taka bajka, która pasuje w przenośni do wielu miejsc i czasów. Czyta się z zaciekawieniem bo bohaterowie są zróżnicowani i skuteczni w działaniach.

„Dogonić tęczę” F. Flagg
Czyta się lekko i zainteresowaniem. Jest to powieść o spokojnym i małym miasteczku w USA. Akcja książki toczy się w wieku XX. Opowiada o życiu mieszkańców, ich zabawach i przyjaźniach, a także o walce o lepszy los, pracę lub stanowisko.

„Codex” L. Grossman
Jest to powieść o księżnej i jej mężu oraz o szukaniu pewnej księgi średniowiecznej, gdzie dowiedzieć się można o tajemnicy jaka ich dotyczy. Dużo miejsca jest też poświęcone na gry w świecie komputerów, i jak one wpływają na życie zwykłych ludzi. Książkę dobrze się czyta.

Festung Breslau” M. Krajewski
Ostatnie dni II wojny światowej, pożoga, głód, morderstwa w zamian za majątek i życie. Książka trudna do czytania, same złe odczucia.

„Sól i szafran” K. Shamsie
Książka napisana lekko i z humorem, wątki życiowe wiążą się z kuchnią i rodzinną tajemnicą. Dobrze napisana o życiu miłości, tajemnicy ludzi Pakistanu. Watro przeczytać choćby po to by poznać życie innych kultur.

Brida” P. Coelho
Opowieść o Bridzie, młodej irlandzkiej dziewczynie, i o jej duchowych poszukiwaniach. Wzruszająca opowieść o miłości i tęsknocie za Drugą Połową. Książkę czyta się dobrze, jest dziwna, ale ciekawa.

„Poczekajka” K. Michalak
Bardzo dobra książka, czyta się lekko i trudno się od niej oderwać. Napisana ciekawie z humorem. Dużo opisów życia ludzi, piękna przyrody i zwierząt, także tych z zoo. O życiu i miłości, a także zdradzie Pani weterynarz, warto ją przeczytać.

„Zachcianek” K. Michalak
Kontynuacja akcji wątku o Pani weterynarz z powieści „Poczekajka”. Książkę czyta się bardzo dobrze, warta polecenia innym czytelnikom. Naprawdę rośnie nam dobra powieściopisarka, która opisując marzenia bohaterów spełnia je na kartach książki. Warto więc marzyć.

 

Tradycyjnie przy kawce i herbatce, ciasteczkach rozpoczęliśmy kolejne spotkanie, by pogawędzić o wcześniej zaplanowanej literaturze. Tym razem przedmiotem żywej dyskusji były kolejne tytuły książek.

„Spotkajmy się pod drzewem ombu” S. Montefiore
Wspaniała saga rodzinna, wzruszająca opowieść o miłości i przebaczaniu, osadza w realiach współczesnej Argentyny. Książka wciągająca, zaskakująca, klimatyczna, nie sposób się przy niej nudzić. Trzyma w napięciu do ostatniej chwili. Na pewno jeszcze nie raz wróci się do tej książki, fajna książka dla kobiet lubiących zagmatwane historie miłosne.

„Złote nietoperze” G. Jeromin-Gałuszka
Książkę czyta się z zapartym tchem, a po jej przeczytaniu chce się być lepszym człowiekiem. Opowieść o trudnej przyjaźni, o przezwyciężaniu traumatycznych przeżyć, o pokonywaniu swoich fobii, a przede wszystkim o odkrywaniu siebie. Zmusza do refleksji, wstrząsa nami lub wzrusza.

„Bereżetka bez przepisu” K. Śmigielska
Autorka pisze bardzo lekkim i przyjemnym językiem. Jej książki porywają nas i pozwalają przenieść się w miejsca, które opisuje.

„Nielegalne związki” G. Plebanek
Bez pruderii pisze o seksie, otwarcie stawia pytania o miłość, pożądanie i wierność. Rozbudzając zapominanie emocje i tęsknoty, ta książka nie zostawia czytelnika obojętnym i to jest piękne. Ona zostawia go bezradnym, bo nie wiadomo co dalej robić z przypomnianymi na nowo uczuciami.

„Bezpieczna przystań” N. Sparks
Miejsce akcji, jakim jest małe nadmorskie miasteczko, korzystnie wpływa na klimat powieści. To wszystko zdecydowanie działa na wyobraźnie, podsuwając niezwykle przyjemne obrazki. Tylko można współczuć głównej bohaterce. „Bezpieczna przystań” to książka, która trzyma w napięciu do ostatniej strony. Jak najbardziej polecana Paniom.

„Wyspa ściętych hiacyntów” B. Torrente
Nie jest to książka, którą szybko się czyta. Poza tym jedni czytelnicy będą nią zachwyceni, a inni z kolei znudzeni. Nie ma tu, bowiem spójnej i jednolitej akcji, nie jest lekturą łatwą, ale godną uwagi.
„Ty pierwszy, Max” L. Parkkinen
Wybitna powieść psychologiczno-obyczajowa, fińskiej pisarki o współistnieniu miłości, odmienności i tolerancji. Isaac i Max, bracia syjamscy, zrośnięci tułowiami, mają kompletnie inne charaktery. Ta książka nie należy do lekkich lektur. Po przeczytaniu tej książki ma się ochotę przeczytać ją jeszcze raz.

„Taki piękny dzień” M. Mozzucco
Wspaniale napisana książka, niezwykle magnetyzująca, realistyczna, poruszająca, głęboka psychologicznie. „Taki piękny dzień” to książka smutna, trochę depresyjna, ale bardzo wciągająca. Autor zmusza czytelnika do refleksji, ale jednocześnie go nie poucza.

„Powrót do Missing” A. Verghese
Książka jest niesamowita, nie można się oderwać od tej historii, jaką stworzył pisarz. Każdy znajdzie tu cos dla siebie. Niezwykła książka, która na długi czas pozostanie w pamięci i sercu. Fabuła jest bardzo dynamiczna, mamy do czynienia z nagłymi, zaskakującymi zwrotami akcji.

2 października 2012r. w bibliotece szkolnej z DKK działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Otyniu,odbyło się spotkanie z Anną Onichimowską - dramatopisarką, autorką książek dla dzieci i młodzieży. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 4-6 . Pisarka opowiadała o swoim dzieciństwie, pracy, licznych podróżach, ale najwięcej o książkach. Bardzo chętnie przeczytała nam fragment o Lucusiu ze swojej książki pt. "Aleksander". Uczniowie prześcigali się w zadawaniu pisarce przeróżnych pytań, na które pani Onichimowska cierpliwie i ciekawie odpowiadała. Atmosfera była bardzo przyjemna, a kontakt z naszymi uczniami serdeczny i ciepły. Pod koniec spotkania pisarka dokonała wpisu do kroniki i podpisywała swoje książki. Natomiast uczniowie podziękowali bukietem kwiatów.

113 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.