IMG 0142Na spotkaniu DKK w Otyniu, które odbyło się 5 maja omawiane były dwie książki. Pierwsza pozycja to niezwykła książka "Od początku do końca", którą napisała Olga Morawska, żona tragicznie zmarłego himalaisty Piotra Morawskiego oraz "Walka kotów" Eduardo Mendozy.  Pierwsza  pozycja wzbudziła żywą dyskusje wśród czytelniczek. Te które kochają góry i lubią się wspinać przekonywały przeciwniczki sportów ekstremalnych jakim jest himalaizm do zrozumienia pasji ludzi, którzy narażają swoje życie w górach.

 

czerwiecNa spotkaniu DKK w Otyniu, które odbyło się 2 czerwca omawiane były dwie książki o podobnej tematyce. "Te chwile" oraz "Wszechświat kontra Alex Woods".


Przeczytane książki zainspirowały nas do dyskusji o życiu, które składa się z chwil, tych zwykłych i tych szczególnych, mają wpływ na to jak toczą się nasze losy. O większości chwil zapominamy, bo są dla nas tak zwyczajne jak codzienne obowiązki, jedzenie, zakupy, tworzą tło naszego życia. O tych ważnych staramy się pamiętać, pielęgnujemy je w naszych wspomnieniach (pierwsza miłość, ślub, narodziny dzieci, choroba) to ważne momenty, które powodują czasami, że nasze życie zaczyna się toczyć innym torem. Tak jak bohaterka książki "Te chwile", która opisuje swoje życie wybranymi, ważnymi dla niej chwilami.


Podobnie w książce "Wszechświat kontra Alex Woods" pewna chwila decyduje o dalszym życiu głównego bohatera. Głównym zagadnieniem jakie nasuwa się po przeczytaniu książki to: czy i na ile możemy decydować o naszym życiu? W trakcie jego trwania dzieją się różne rzeczy i dobre, i złe. Czasami w wyniku wypadku lub choroby ludzie musza zmagać się z ograniczeniami swojego ciała. Czy możemy wtedy zdecydować o zakończeniu naszego życia? Czy świadomy wybór powinien być zaakceptowany przez naszych najbliższych i znajomych? Czy decyzja o śmierci może do nas należeć jeśli tego pragniemy? Śmierć to część naszego życia to dlaczego w naszej kulturze jest to tak bardzo trudny i niechętnie podejmowany temat?
Po przeczytaniu obu książek nasuwa się pytanie: jak mamy przeżyć swoje życie, żeby nie stracić nad nim kontroli i jak daleko możemy posunąć się w kontrolowaniu naszego życia?

dyktataorzyNa wrześniowym spotkaniu DKK w Otyniu omawiane były dwie bardzo interesujące książki „Kobiety dyktatorów” i „Kobiety dyktatorów 2”. To zainspirowało nas do dyskusji na temat możliwości jakie daje dzisiejszy świat poszczególnym jednostką na  rządzenie i decydowanie o lasach innych. Był też czas na wspomnienie minionych wakacji i podzielenie się swoimi przeżyciami z wyjazdów urlopowych.

„KOBIETY DYKTATORÓW” DIANE DUCRET oraz „KOBIETY DYKTATORÓW 2”  DIANE DUCRET

    

 Jak wygląda prywatnie życie człowieka, który ma wpływ na losy świata? Co wpłynęło na to, że podążył tą drogą a nie inną? Czy na wielkich tego świata wpływ mają wybranki ich serc? To tylko  niektóre z pytań na jakie możemy sobie odpowiedzieć po przeczytaniu „Kobiet dyktatorów”.

W obu częściach przedstawione są sylwetki znanych ludzi, którzy swoimi decyzjami zmieniali oblicze świata. Hitler, Mussolini, Castro, Bin Laden czy Chomeini to tyko niektórzy z nich. Najczęściej u ich boku stały kobiety, które pomagały im dojść do władzy lub takie które pomogły ją utrzymać. Były oparciem, ale też potrafiły obok swoich mężczyzn rządzić, ale bywały też takie które były tylko zabawkami w ich rękach. 

 Niezwykle ciekawa, interesująca i pouczająca lektura. Gorąco polecam wszystkim, którzy interesują się historią świata.

Na spotkaniu DKK w Otyniu zorganizowanym 8 marca, w Dniu Kobiet, omawiana była książka pt. "Delikatność". Opowieść o, na pozór, bardzo delikatnej i wrażliwej kobiecie, która po dramatycznych przeżyciach wykazuje się ogromną siłą, by swemu nieszczęściu stawić czoła i powoli wrócić do normalności. Historia utraconej, wielkiej miłości, ale też znalezieniu nowej równie niezwykłej.

Po spotkaniu w bibliotece uczestniczki dyskusji udały się na obchody Dnia Kobiet organizowane przez Gminne Centrum Kultury w Otyniu. Tam na wszystkie Panie czekały miłe niespodzianki m.in. słodki poczęstunek, występy lokalnej grupy kabaretowej i dobra muzyka do tańca. Całe towarzystwo w wyśmienitych humorach i doskonałym nastroju świętowało ten wyjątkowy dla wszystkich Pań dzień.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.