22 marca 2011 roku odbyło się spotkanie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Trzebiechowie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Ustaliliśmy, że musimy nazwać nasz Klub, w związku z czym uczestnicy przedstawili kilka propozycji, np. Moliki, Książka naszym przyjacielem, Przyjaciel – Książka. Jednogłośnie podjęliśmy decyzję, że zostaniemy „Molikami”. Własnymi siłami sporządziliśmy także mini regulamin Klubu.
Na spotkanie przyszły wszystkie osoby. Każdy z nas dostał słodki poczęstunek i sok.
Dzisiaj omawialiśmy książkę Grzegorza Kasdepke „Z piaskownicy w świat!”. Zadaniem uczestników było scharakteryzować co najmniej trzy państwa opisane w omawianej książce. Musieliśmy znaleźć jak najwięcej informacji pod okiem pani Bibliotekarki w encyklopediach i atlasach geograficznych. Dowiedzieliśmy się bardzo dużo rzeczy, np. że to Niemcy wymyślili ubieranie świątecznej choinki, że w Grecji rosną oliwki, że w Peru żyją lamy itd. Rozmawialiśmy na temat pięknych i ważnych rzeczy, budynków czy wydarzeń, które można tam spotkać i zobaczyć. Myślę, że nasza Pani Bibliotekarka dokonała bardzo dobrego wyboru omawiając z nami tą książkę, ponieważ informacje, których się dowiedzieliśmy przydadzą nam się w szkole. Mogę polecić tą książkę innym dzieciom do przeczytania.
Kiedy spotkanie dobiegło końca każdy z nas otrzymał nową książkę pt. „Gdybym był dorosły”, którą będziemy omawiać na kolejnym spotkaniu za miesiąc.



Sprawozdanie ze spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki „Moliki” działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Trzebiechowie napisała Klaudia Rożek – uczestnik Klubu.

 

110 111

  

19. 04. 2011 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Trzebiechowie.
Dziś było nas więcej niż na poprzednim spotkaniu.
Podczas dzisiejszego spotkania omawialiśmy książkę pt. „Gdybym był dorosły”, której autorem jest Eva Janikovszky.
Spotkanie rozpoczęliśmy od wspólnego, głośnego czytania książki, ponieważ nie wszystkie dzieci zdążyły ją przeczytać.
Następnie klubowicze wypowiadali się na temat tego, czy chcieliby, podobnie jak bohater omawianej książki, być dorosłymi. Podczas ożywionej dyskusji spisaliśmy wszystkie „za” i „przeciw” zostania dorosłym i wszyscy klubowicze stwierdzili, że wolą zostać dziećmi. Bawiliśmy się też w kalambury – każdy miał przedstawić kim chce zostać, jak dorośnie.
Po dyskusji i zabawie postanowiliśmy wykonać nowe ilustracje do książki.

Kolejne spotkanie dopiero za miesiąc.

Dzisiejsze spotkanie Klubu opisała Sylwia – kl. II

   

106 107 108 109

„Czy umiesz gwizdać, Joanno?” - Ulf Stark i Anna Hoglund jest kolejną książką omawianą na spotkaniach DKK „Moliki” w Trzebiechowie.
Książka przedstawia dwóch chłopców – przyjaciół. Jeden z nich miał dziadka, o którym opowiadał, drugi niestety nie miał już dziadków. Chłopcy odwiedzili dom starców, w którym zaprzyjaźnili się ze starszym panem, którego traktowali jak swojego dziadka. Od tej pory chłopcy są stałymi bywalcami u starszego pana. Ze spotkań korzyści czerpią obie strony. Chłopiec – Bertil, ma dziadka, a starszy pan – beztroskę i miłość. Dziadek pokazuje chłopcom nieznane zabawy.
Autor przedstawia, jak ważne są relacje pomiędzy pokoleniami, uczy szacunku do starszych oraz wrażliwości. W książce autor porusza jeszcze jeden bardzo ważny temat – śmierć, jak poradzić sobie ze stratą bliskiej nam osoby. Jest to przedstawione w sposób bardzo prosty i zrozumiały dla dzieci.
Po omówieniu książki, każdy z nas przedstawił swoich dziadków i opowiedział jak spędzamy z nimi czas.

Kolejne spotkanie dopiero za miesiąc. Będziemy omawiać książkę pt. „Dlaczego właśnie ja?”

Sprawozdanie napisał Mariusz Sz. - uczestnik DKK „Moliki”

 

104 105

10. 05. 2011 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK „Moliki” działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Trzebiechowie. Podczas spotkania najpierw wspólnie czytaliśmy książkę Pani Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel „Florka, z pamiętnika ryjówki”. Każdy uczestnik klubu czytał po jednej stronie książeczki. Po przeczytaniu rozmawialiśmy o przygodach małej bohaterki. Florka miała różne, ciekawe prypetie, które spisywała w pamiętniku, aby nie zapomnieć ich, jak dorośnie. Autorka w swej książeczce porusza bardzo ważne i często niezrozumiałe dla dzieci sprawy, np. co to są bakterie, cień itp. Dzięki tej książeczce dowiedzieliśmy się co to jest własność, odpowiedzialność i cierpliwość.
Po omówieniu treści lektury Pani dała nam zadanie: każdy miał krótko opisać swój dzień – tak jak to robiła Florka. Później to czytaliśmy. Na koniec wyszliśmy przed Bibliotekę i rysowaliśmy własne cienie – takie, których bała się mała Florka. Potem pożegnaliśmy się i otrzymaliśmy kolejną książeczkę, którą będziemy omawiać na kolejnym spotkaniu oraz zadanie - opisać swoją babcię bądź dziadka.


Sprawozdanie ze spotkania napisała Sylwia (uczestniczka Klubu), przy pomocy bibliotekarza Jolanty Kaczorowskiej – moderatora DKK „Moliki” w Trzebiechowie.

   

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.