pan od angielskiegoW ramach Dyskusyjnego Klubu Książki gościliśmy w bibliotece Tajnych Agentów z przedszkola „Kraina Marzeń ” ze Swarzynic. Podczas spotkania czytaliśmy książkę pt.: "Pan od angielskiego” Pawła Beręsewicza. Historia królestwa i tajnych agentów wciągnęła dzieci bez reszty. A zaczęło się niby zwyczajnie . Mała Zuzia opowiada mamie o lekcji angielskiego, którą prowadził jej nauczyciel. W jej historii oprócz znanych nazw zwierzątek pojawia się tajemnicze „bosungsing”. Wyjaśnienie tego słowa kryje w sobie głębsza tajemnicę. Bo , czy potraficie sobie wyobrazić Dębowe Królestwo, którego władcą jest król, posiadający na dodatek niesforną i kapryśną córkę? Co gorsza  ta pierworodna zażyczyła sobie , by słońce zmieniło kolor na niebieski… A to wymagało nadzwyczajnej misji i wkroczenia specjalnych agentów do Krainy Ludzi. Więc akcja nie należała do łatwych…W tych zmaganiach pomogły dzieci wcielając się w  „Tajnych agentów”. I czy słońce naprawdę zmieniło kolor na niebieski ? To, co pozornie wydaje się zwyczajne, wcale nie musi takie być.A osoby , których spotykamy na swojej drodze mogą skrywać rożne sekrety.

kresyNa spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w GBP w Trzebiechowie  w dniu 16 listopada 2018 r. gościliśmy uczniów klas III Zespołu Edukacyjnego w Trzebiechowie. Został wyświetlony film pt. „Kresy” jest to dokument, którego producentem jest „ Gazeta Lubuska” autorami scenariusza  są: Witold Głowacki i Dariusz Chajewski, reżyserem Rafał Bryll. Film i album pt. „ Kresy” powstał na podstawie wspomnień czytelników, które zostały przez redaktorów „ GL” spisane i opublikowane na łamach gazety  . W zebranych dokumentach filmu i albumie mamy do czynienia z całym bogactwem życia kresowego. Widzimy, jak rodzą się i dorastają dzieci. Jak wyglądają tradycje i obyczaje, jak noszą się ludzie, jaką wyznają wiarę, jak przeżywają pracę, robotę w polu., siew i zbiór zbóż, jak się bawią, uczą ,kochają, jak ci, co ocaleli, zakorzeniają się na nowej ziemi, jak inni przeżywają katorgę, wywózkę na Sybir. Widzimy, jak powstają lokalne konflikty ,antagonizmy, spory a w końcu ukraińskie mordy i masowe zbrodnie. Wspominają młodzi i starzy, kobiety i mężczyźni, chorzy i zdrowi.  A prosty język świadczy o autentyczności tego przekazu. Na twarzach młodych ludzi było widać ogromne skupienie , to nasza historia, warto ją młodemu pokoleniu przekazywać na wszystkie sposoby.

niepodlegloscW roku świętowania jednej z najważniejszych w  naszej historii rocznic – 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości, w GBP w Trzebiechowie, razem z uczniami gimnazjum z Zespołu Edukacyjnego omawialiśmy album pt.” Polska. Więcej niż niepodległość”. Autorami  publikacji są Wiesława Olejnik i Norber tHaładaj.  W publikacji zaprezentowane zostały piękne, sentymentalne fotografie ukazujące  różne wydarzenia polityczne oraz codzienne życie naszych rodaków w pierwszych latach odrodzonej Ojczyzny. Autorską treść publikacji wydawca uzupełnił tekstami pieśni patriotycznych, tworzonych i śpiewanych przez żołnierzy formacji wojskowych biorących udział w walkach niepodległościowych. Wielką atrakcją dla Czytelnika mogą być kody QR, które znajdują  się przy tekstach niektórych pieśni, pozwalających na ich odsłuchanie przy użyciu smartfona  (np.  Mazurek 3 majaMazurek DąbrowskiegoWarszawianka 1831Rota ). Uczestnicy spotkania z wielką chęcią korzystali z tych tekstów a w trakcie słuchania pieśni tworzyli piękne kokardy narodowe. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

ludwiczak9 maja  2018 w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w Gminnej Bibliotece Publicznej w Trzebiechowie  odbyło się spotkanie z pisarką, Magdaleną Ludwiczak.  Uczestnikami spotkania byli uczniowie klas V Szkoły Podstawowej w Trzebiechowie. Autorka jest mieszkanką Międzychodu, fascynuje się fotografią, rysunkiem i sztuką. Kocha podróże i gdy tylko ma możliwość, uwiecznia na zdjęciach naturę. Pasjonuje się historią i tworzy drzewa genealogiczne swojej rodziny. Debiutowała książką „Cztery rubiny” wielopokoleniową sagą o niezwykłych kobietach. Kolejna powieść, „Dziewczyny z zaułka”, to książka poruszająca kontrowersyjne tematy.  Najnowszą książką autorki jest „Tajemnica błękitnej alkowy” – powieść z wątkiem sensacyjnym. Spotkanie było barwnym opisem przypadków, które okazały się być przeznaczeniem i zaowocowały szeregiem radosnych anegdot. Czas upłyną nam w miłej atmosferze, uczniowie stwierdzili, że pisanie książek może być fajną przygodą, zostali” pozytywnie zakręceni” i obiecali większą chęć do  czytania książek.

kurs kulinarnyW  dniu  26 maja 2017r.  odbyło się  spotkanie w ramach  Dyskusyjnego Klubu Książki „Kurs kulinarny w Gminnej Bibliotece Publicznej  w Trzebiechowie”. Przedmiotem dyskusji były książki  W. Chotomskiej  o Martynce.  Szczególnie do serca przypadła książeczka pt. „Martynka i 40 kuchcików” . Zabawne i pouczające przygody sympatycznej  dziewczynki wzruszają i bawią jej rówieśniczki  na całym świecie. Piękne ilustracje , przyciągające uwagę oraz dowcipny tekst  tworzą niepowtarzalny  nastrój.  Martynka i jej kolega Ludek zapisali się na kurs gotowania dla dzieci, prowadzony przez mistrza  Waniliusza ! Nauczyli się nie tylko przyrządzać smakowite potrawy, ale też np. rozróżniać  smaki z zawiązanymi oczami. Uczestniczki  DKK  również poznawały smaki  i  wymieniały się przepisami na różne potrawy.

Była fajna zabawa!

kurs kulinarny2

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.