Gminna Biblioteka Publiczna w Trzebiechowie

1005 marca 2012 r. spotkaliśmy się po lekcjach w Bibliotece aby omówić książkę pt. „Sejf z milionem w środku czyli bestseller IIIb” – Małgorzaty Kondej - dziennikarka, poetka, autorka opowiadań dla dzieci. Laureatka konkursu na reportaż "JEJ PORTRET 2007", zorganizowanego przez miesięcznik "Twój Styl". Autorka porusza w książce bardzo ważne tematy zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
Ciepłe, opowiedziane z humorem, prostotą i mądrością historie, pełne zabawnych sytuacji, wzruszających wyznań, zaskakujących spostrzeżeń i trudnych problemów, z jakimi muszą czasem zmierzyć się dzieci.
Książka jest zbiorem 14 opowiadań, z których każde dotyka ważnych dla dziesięciolatków spraw. Opowiada z humorem, prostotą i mądrością o problemach dzieci, ich marzeniach i planach. To zbiór, który czyta się z wielką przyjemnością, inspiruje i podsuwa ważne tematy do rozmów z dziećmi. Felek jest nowym uczniem klasy III b. Jego największe marzenie to znalezienie prawdziwego przyjaciela. Trudno jednak je zrealizować, bo chłopiec jest chory, dużo czasu spędza w szpitalach i często zmienia szkoły. W tej jest zaledwie od pięciu dni, kiedy słabnie na lekcji i ponownie trafia do szpitala. Dzieci z III b postanawiają przygotować dla nowego kolegi książkę złożoną z opowiedzianych o sobie historii, żeby Felek mógł wszystkich lepiej poznać. Zdradzają, co ostatnio przeżyły, o czym marzą, co je denerwuje lub śmieszy. Z tych historii powstaje bestseller III b Konrad opowiada o tym, jak chomik może zastąpić słonia, Ewa mówi o swojej zwariowanej rodzinie, Ania o śmierci babci, Maciek o tym, że niewielki wzrost pomaga, bo jako wielkolud nie uratowałby ślimaka, Jacek o tremie i jak ją opanować. Felek zaś zdradzi w końcu, czy znalazł przyjaciół.
Nazywam się Felek i chciałbym mieć prawdziwego przyjaciela. Ale jak go znaleźć, kiedy najwięcej czasu spędza się w szpitalu, nie można pojechać na wycieczkę z klasą ani nawet zagrać w piłkę? Najgorsze jest to, że przez tę chorobę ciągle zmieniam szkoły. Tak jak teraz - w iIII b nie zdążyłem jeszcze nikogo poznać i znów trafiłem do szpitala. I wtedy dostałem ten niezwykły prezent...

Książka wyróżniona w Konkursie Literackim im. Astid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację ABCXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy finansowym wsparciu Fundacji PZU. Jury Konkursu, nawiązując do najwyższych standardów literackich wyznaczonych przez jego Patronkę, nagrodziło prace o wysokim poziomie artystycznym i etycznym, które z pełnym przekonaniem można polecać do czytania dzieciom i młodzieży.
29 lutego 2012 r. – Spotkanie DKK „Moliki” w GBP w Trzebiechowie.
Na spotkaniu łamaliśmy sobie języki z książką pt. „Wierszyki łamiące języki” – Małgorzaty Strzałkowskiej.
„Wierszyki łamiące języki” to książka pełna szalonych rymów wymagających językowego mistrzostwa, by nie potykać się w trakcie czytania. Książeczka w dowcipny sposób opisuje zwierzęta, tak duże i egzotyczne, jak i te ledwo widoczne i latające nam wokół nosa.
Naszym zadaniem na dzisiejsze spotkanie było nauczyć się na pamięć jednego z wierszyków. Mięliśmy świetna zabawę łamiąc sobie przy nich języki. Dały nam dużo zabawy i satysfakcji z wypowiadania ciągu trudnych wyrazów.
Tytułowe wierszyki mogą faktycznie połamać język - a dzieci dzięki temu poznają nieograniczone możliwości naszego języka polskiego, który jak się okazuje, stanowi nie tylko narzędzie do porozumiewania się, ale też do zabawy na najwyższym poziomie. Uczestnicy Klubu bardzo szybko nauczyli się rymowanek, które rozwijają słownictwo - autorka nie unika trudnych wyrazów - huczek, cietrzew, bzyg, szarawary, trznadel, sfora - i wiele innych - a na końcu książki objaśnia je w specjalnie opracowanym słowniczku.
 


101 102 
10 stycznia 2012 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Trzebiechowie odbyło się spotkanie DKK Moliki, na którym omówiliśmy książeczki autorstwa Elżbiety Zubrzyckiej „Dręczyciel w klasie” oraz „Dobre i złe sekrety”. W książkach przedstawiane są sytuacje z którymi możemy mieć styczność podczas codziennego życia ( w domu, szkole, na podwórku). Ich adresatami mogą być zarówno dorośli - rodzice, nauczyciela, oraz dzieci.

„Dręczyciel w klasie” – książka porusza temat przemocy dzieci wobec dzieci. Wyjaśnia mechanizm chronienia dręczyciela przez klasę. Pokazuje, na czym polega dręczenie, kim jest dręczyciel, kim jest jego ofiara i co robić, żeby powstrzymać takie zachowanie. książka, która wyjaśnia , skąd się bierze siła dręczycieli, na czym polega mechanizm przemocy i jak mu przeciwdziałać.
„Dobre i złe sekrety” - dlaczego dzieci milczą, kiedy im lub komuś obok dzieje się krzywda? Kiedy sekretów należy dotrzymywać, a kiedy absolutnie nie wolno? W jakich sytuacjach nie jest się skarżypytą? A co z tajemniczym, czasem, groźnym Internetem? Książka odpowiada na te i wiele innych trudnych pytań.

Książka składa się z dwóch części : z opowiadania, którego adresatami są dzieci oraz z króciutkiego wykładu o zasadach prawidłowej komunikacji. Opowiadanie pokazuje dzieciom skąd się bierze złość i do czego jest potrzebna. Wyjaśnia, że czasem jest uzasadniona, a czasem nie. Jak to odróżnić? Temu służy druga część książki, która omawia zjawisko złości, uczy, jak nad nią zapanować i wyrażać w taki sposób, który nie krzywdzi nikogo.
 
 

10. 05. 2011 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK „Moliki” działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Trzebiechowie. Podczas spotkania najpierw wspólnie czytaliśmy książkę Pani Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel „Florka, z pamiętnika ryjówki”. Każdy uczestnik klubu czytał po jednej stronie książeczki. Po przeczytaniu rozmawialiśmy o przygodach małej bohaterki. Florka miała różne, ciekawe prypetie, które spisywała w pamiętniku, aby nie zapomnieć ich, jak dorośnie. Autorka w swej książeczce porusza bardzo ważne i często niezrozumiałe dla dzieci sprawy, np. co to są bakterie, cień itp. Dzięki tej książeczce dowiedzieliśmy się co to jest własność, odpowiedzialność i cierpliwość.
Po omówieniu treści lektury Pani dała nam zadanie: każdy miał krótko opisać swój dzień – tak jak to robiła Florka. Później to czytaliśmy. Na koniec wyszliśmy przed Bibliotekę i rysowaliśmy własne cienie – takie, których bała się mała Florka. Potem pożegnaliśmy się i otrzymaliśmy kolejną książeczkę, którą będziemy omawiać na kolejnym spotkaniu oraz zadanie - opisać swoją babcię bądź dziadka.


Sprawozdanie ze spotkania napisała Sylwia (uczestniczka Klubu), przy pomocy bibliotekarza Jolanty Kaczorowskiej – moderatora DKK „Moliki” w Trzebiechowie.

   

„Czy umiesz gwizdać, Joanno?” - Ulf Stark i Anna Hoglund jest kolejną książką omawianą na spotkaniach DKK „Moliki” w Trzebiechowie.
Książka przedstawia dwóch chłopców – przyjaciół. Jeden z nich miał dziadka, o którym opowiadał, drugi niestety nie miał już dziadków. Chłopcy odwiedzili dom starców, w którym zaprzyjaźnili się ze starszym panem, którego traktowali jak swojego dziadka. Od tej pory chłopcy są stałymi bywalcami u starszego pana. Ze spotkań korzyści czerpią obie strony. Chłopiec – Bertil, ma dziadka, a starszy pan – beztroskę i miłość. Dziadek pokazuje chłopcom nieznane zabawy.
Autor przedstawia, jak ważne są relacje pomiędzy pokoleniami, uczy szacunku do starszych oraz wrażliwości. W książce autor porusza jeszcze jeden bardzo ważny temat – śmierć, jak poradzić sobie ze stratą bliskiej nam osoby. Jest to przedstawione w sposób bardzo prosty i zrozumiały dla dzieci.
Po omówieniu książki, każdy z nas przedstawił swoich dziadków i opowiedział jak spędzamy z nimi czas.

Kolejne spotkanie dopiero za miesiąc. Będziemy omawiać książkę pt. „Dlaczego właśnie ja?”

Sprawozdanie napisał Mariusz Sz. - uczestnik DKK „Moliki”

 

104 105

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.