Filia nr 5 WiMBP w Zielonej Górze

Nastolatka budzi się ze śpiączki po wypadku. Mówią jej,że nazywa się Jenna Fox,.
Dziewczyna nie pamięta ani rodziców, ani swojego życia sprzed wypadku.
Po rozmowach z rodzicami wracają wspomnienia, wraz z nimi pojawiają się trudne pytania :
co się takiego wydarzyło?.
Książka jest mieszanką thrillera medycznego , powieści science fiction i obyczajowej.
Zadaje pytania o etykę medycyny i istotę człowieczeństwa.-'' … Gapię się na matkę ,
stanowi starszą wersję mnie,lecz zarazem jest taka,jaka ja nigdy nie będę stara. Moja skóra i kości się nie zmienią, biożel po prostu osiągnie termin ważności i przestanie funkcjonować. Moje oryginalne 10 procent to naprawdę wystarczająco dużo... jestem nową Jenny.Nawet 500 miliardów neurochirurgów nie umie tego wyjaśnić i nie jestem pewna ,czy zdołają to kiedyś zrobić...''.
Książka otworzyła nam oczy na osiągnięcia medycyny medycyny,oraz istotę człowieczeństwa: Kim staniemy się, gdy nas ''uploadują '' ,czy będziemy normalnymi ludżmi, mającymi uczucia,czy zaprogramowanymi robotami.
Izabela Zawistowska
Na spotkaniu w DKK rozmawiałyśmy o twórczości Jodi Picoult. Przedmiotem rozważań były ''Linia Życia'' oraz ''Dziewiętnaście minut''.
Szczególnie wstrząsajace wrażenie wywarła na nas powieść "Dziewiętnaście minut". Główny bohater Peter Hougthon od lat poniżany psychicznie i fizycznie przez swoich kolegów postanawia zemścić się.Feralnego dnia wyrusza do szkoły z plecakiem wypchanym bronią.19 minut- tyle wystarczy, żeby zawalił się świat Petera oraz
porządek małego prowincjonalnego miasteczka.
'... Przyznaję się,że ostatnie strony czytałam roniąc łzy.Nad tymi wszystkimi, którzy pogubili się w relacjach zarówno ze światem, jak i najbliższymi, nad tymi, którzy poczuli się tak wyobcowani, że aż boli. Nad rodzicami, którzy stracili kontakt z własnymi dziećmi , które przecież te naście lat wstecz miały stać się najlepszymi i najmądrzejszymi, nad rodzicami, którzy trzymając w rękach uśmiechniętego noworodka nie wiedzieli,co ich jeszcze czeka w przyszłości....''
Z kolei w Linii Życia Picoult porusza problem trudów rodzicielstwa. Czy można kochać dziecko, nie radząc sobie z byciem matką,czy ojcem. Picoult maluje obraz rodziny, na którą oddziałują rrozmaite siły ,jedne ją spajają, a inne grożą jej rozbiciem.
Picoult jest bardzo płodną i interesującą autorką, piszącą mądrze i sugestywnie.Chętnie czytana, z powodu tego, że dotyka problemów bliskich każdemu z nas.
Karolina Martiuk
Izabela Zawistowska
W naszym klubie DKK rozmawialiśmy na temat książki Eli Anderson ''Oskar Pilli Zakon Medykusów''. Główny bohater ma dwanaście lat,ale nie jest zwykłym chłopcem. Podobnie jak jego ojciec należy do elitarnego Zakonu Medykusów, którego członkowie obdarzeni są zdolnością podróżowania wewnątrz ciał wszelkich istot. Jest to tak zwana introdukcja cielesna. Oskar nie ma pojęcia o swym szczególnym talencie, a ma stać się zbawcą całej ludzkości. Uratować ją przed armią groźnych Patologusów i Czarnym Księciem.
Pomogą mu w tym Berenice Withers, Medalion, tajemna Księga Grimoir oraz pas Trofeów.
Czy Oskarowi powiedzie się jego misja ? Jakim zagrożeniom będzie musiał stawić czoła oraz Jakie sekrety otworzy przed nim szkoła Cumides Circle ? Na te oraz inne pytania będzie można znaleźć odpowiedz w książce Eli Anderson. Swiat Oskara Pilla jest bardzo plastyczny,więc podjęłyśmy próby przeniesienia go na papier.
Iza Zawistowska
Dnia 26 października 2012 roku była w DKK- omawiana książka Gerge Martina z serii Pieśń Lodu i Ognia. Książka z serii fantasy bardzo poruszająca wyobraznię , porównywana do trylogii ''Władca Pierścienia'' J.J.Tolkiena. ''Gra o tron '' osadzona w średniowiecznych realiach, ogromna nie tylko rozmiarem epicka powieść. Nie ma tu dobra ani zła, Martin łamie stereotypy i przeczy ideologiom: życie w siedmiu Królestwach nie jest baśniowe. Era herosów przeminęła, król jest nieudolny i leniwy, strażnicy Królestwa to opryszki, zdrada czai się wszędzie.Liczą się tylko pieniądze, władza i zaszczyty.
Aby całkowicie zrozumieć fenomen książki , trzeba ją po prostu przeczytać. Jest to epickie fantasy w czystej postaci. Bohaterowie są bardzo charakterystyczni i niepowtarzalni. Każdy z bohaterów ma swoje specyficzne oblicze , ma swoje wady, opinię , doświadczenie oraz niebywałą historię.

 

Izabela Zawistowska
Jesteśmy uczennicami 7 Gimnazjum w Zielonej Górze im.UNICEF , ( Polska – kraj europejski ).
W naszej szkole organizuje się pomoc dla ludzi z krajów Afryki, które jak wiemy zmagają się z problemami nędzy, głodu i klęsk żywiołowych. Zdajemy sobie sprawę, że życie w Afryce uzależnione jest od kaprysów pogody .To zadziwiające jak jedno zjawisko moze być odbierane w zależności od szerokości geograficznej. Deszcz, który dla większości Europejczyków jest katorgą, tam jest zbawieniem. W związku z tym zafascynowała nas Twoja historia. Po przeczytaniu jej czuje się ogromną energię,chce się wstać i zmieniać cały świat. Twój śmiały plan dać rodzinie elektryczność jest dla nas wzorem do naśladowania. Chciałybyśmy nawiązać z Tobą kontakt korespondencyjny.Poznać Twoja osobę, kulturę oraz obyczajeTwojego narodu.
Bardzo prosimy - napisz do Nas jak najprędzej.
Twoje wierne przyjaciółki Ania i Karolina

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.