Filia nr 5 WiMBP w Zielonej Górze

Tytułowa bohaterka Hildegarda Schoppe w dniu swoich urodzin przeżywa serię wstrząsów: wpada pod samochód, traci w wyniku pożaru pokoju niemal wszystkie rzeczy, wreszcie dowiaduje się o nieślubnym dziecku ubóstwianego brata. Nieszczęścia, które spadają na głowę ''Żaby'', stają się dla Niej bodźcem do działania. Prostolinijna, bezkonfliktowa próbuje nakłonić brata do powrotu do ciężarnej Róży. Pomaga jej w tym – Piotrek Żeromski, syn Anieli i Bernarda. Hildegarda walczy z despotyczno-cholerycznym ojcem i bezgranicznie zapatrzoną w syna matką. Nie kryje też rozgoryczenia z powodu niehonorowego postępku Fryderyka.
Autorka portretuje Poznań roku 2004, napomykając przy tym, że ''kraj jest wstrząsany licznymi skandalami, napięciami, aferami i niegodziwościami, że wymiar sprawiedliwości szwankuje, służba zdrowia strajkuje, edukacja leży, transport stoi, kultura upada, bezrobocie spada, kapitalizm rozwija się, lecz nie całkiem w tym kierunku, co trzeba, a szary człowiek jak zwykle dostaje w kość''.
Kolejna pozycja z serii ''Jeżycjada'' Małgorzaty Musierowicz to propozycja dlatych , którzy chcą wytchnąć od codziennych problemów i wziąć świetną lekcję poszukiwania szczęścia.

Izabela Zawistowska
21 i 28 października 2011 roku miały miejsca dwa spotkania z grupami przedszkolnymi (50 dziec) z MP 20, nawiązujące do października, miesiąca dobroci dla zwierząt.
Rozmawialiśmy o dwóch sympatycznych bohaterach książek pani Gawryluk -
świstaku Gwizdku oraz Dżoku – legendarnym psie.
Dzieciom najbardziej spodobała się legenda o Dżoku, psie ze schroniska, który pozostanie na zawsze symbolem wiernej miłości, jaką psy potrafią obdarzyć ludzi w zamian za okazane im serce.
Na zakończenie przybliżyliśmy dzieciom cele działania Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt ,Wolontariatu oraz adopcji.
Izabela Zawistowska
Po południu, w piątek 30 września 2011, rozmawialiśmy o książce Jordan Sonnenblick „Muzyka, dziewczyny i śmiercionośny kogel-mogel”. Steven jest zwykłym nastolatkiem, gra na perkusji w zespole, podkochuje się w dziewczynach ze swojej szkoły i złości na brata Jeffreya. Kiedy Jeffrey zapada na białaczkę świat Stevena przewraca się do góry nogami. Teraz musi zmierzyć się z chorobą brata, dojrzeć do zrozumienia jak bardzo bliski jest jego sercu. Książka skłania nas do refleksji nad kruchością życia, naszymi relacjami z bliskimi i przyjaciółmi, co może zmienić w życiu choroba i śmierć najbliższego człowieka.
Przywołuje słowa innej książki wielkiego pisarza Ernesta Hemingwaya
„Komu bije dzwon” … śmierć każdego człowieka umniejsza mnie, albowiem jestem zespolony z ludzkością, przeto nigdy nie pytaj , komu bije dzwon, bije on Tobie…
Izabela Zawistowska

8 wrzesnia 2011 roku Dyskusyjny Klub Ksiązkiw przy Filii nr 5 odwiedziły 6 – latki z Miejskiego Przedszkola 37 w Zielonej Górze. W związku ze zbliżającym się Winobraniem rozmawialiśmy o naszym mieście Zielonej Górze. Wspólnie obejrzeliśmy album Konrada Czaplińskiego. Zapoznaliśmy się z najciekawszymi i znanymi miejscami w Zielonej Górze, takimi jak: Stare Miasto, Palmiarnia, centrum handlowe Focus Park, Fontanna na Placu Bohaterów Westerplatte, Aqua Park przy ul. Sulechowskiej.
Dzieci zostały zachęcone do wykonania ksiażeczki obrazkowej o Zielonej Górze. W grupach ułożyły i wykleiły puzzle, ilustrujące zabytki miasta.
Zabawą ''w ciepło – zimno '', w celu odnalezienia map tras rowerowych ''Dookoła Zielonej Góry '', ukrytych w bibliotece, zakończyliśmy nasze sympatyczne spotkanie.

I.Zawistowska

 

Kiedy weźmiemy do ręki tę książkę, to widzimy jak bardzo atrakcyjnie jest wydana. Wewnątrz uzupełniona o rysunki, zapiski na marginesach.
Fabuła jest również intrygująca. Victor, chłopak Cathy, nagle zrywa z nią znajomość. Dziewczyna nie znosi tego dobrze. Postanawia sprawdzić dlaczego Victor ją porzucił i brnie w labirynt pozornie niezwiązanych ze sobą zagadek. Wyjaśnienie jednej rodzi kolejne pytania i szukanie odpowiedzi na inne.
Do przeczytania jej zachęcają również dołączone różne gadżety: wycinki z gazet, różne listy, bazgroły. Wartki język i oparcie na schemacie popularnych filmów akcji z elementami fantastyki sprawia, że książka jest warta polecenia.

Izabela Zawistowska

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.