Filia GBP w Bieniowie z siedziba w Lubanicach

Czteroletnia Olivia Tanner jest świadkiem zabójstwa matki, hollywoodzkiej gwiazdy filmowej. Po tej tragedii dziewczynką opiekują się dziadkowie, którzy prowadzą górskie schronisko w pięknym leśnym zakątku Kalifornii. Ze wszystkich sił starają się, żeby Olivia zapomniała o wydarzeniach z dzieciństwa. Ale po dwudziestu latach przeszłość niespodziewanie ożywa. W górskim ustroniu pojawia się młody reporter kryminalny, usiłujący odkryć prawdę o słynnej zbrodni. Olivia staje twarzą w twarz z koszmarem sprzed lat... i z rodzącym się w jej sercu uczuciem. Czy uda się odkryć prawdę ? Sami zobaczcie!

DKK dla dorosłych
GBP Filia w Lubanicach
Anna Kuczko
Hermańce to współczesna wieś zagubiona gdzieś w Polsce. Rytm życia wyznaczają w niej powtarzające się wizyty w kościele, gospodzie i ośrodku leczenia uzależnień (kolejność dowolna). W tym rytuale uczestniczy także główny bohater powieści, niejaki Złotowski, który choć dobiega trzydziestki, to wciąż żyje na garnuszku rodziców. Bezrobotny mężczyzna postanawia zostać literatem i zabiera się do pracy z zapałem godnym lepszej sprawy. Próbuje dojść, dlaczego spaliła się pani Mela i wyjaśnia, co właściwie w zdominowanej przez mężczyzn społeczności robi Stowarzyszenie Wdów. Snuta przez niego opowieść to obraz hermańskich obyczajów, z których oprócz picia wódki należy wymienić także odwieczne kłótnie rządzących niepodzielnie we wsi księdza i doktora.

"Hermańce" nie są ani kolejnym smutnym traktatem o popegeerowskiej wsi, ani idyllicznym obrazkiem polskiej prowincji. To pełna humoru powieść o ludziach z krwi i kości, którzy codziennie muszą zmagać się z trudną rzeczywistością. Barbara Kosmowska ma wyjątkowy talent do tworzenia co prawda niejednoznacznych moralnie, ale za to sympatycznych postaci. Między kozetką a amboną toczy się zwyczajne życie - zawiązują się przyjaźnie, zaczynają i kończą związki, chłopcy pałętają się po okolicy w poszukiwaniu zaczepki, a dziewczyny próbują złapać męża. Kosmowska w dowcipny sposób przemyca socjologiczną i psychologiczną prawdę.

DKK dla dorosłych
GBP Filia w Lubanicach
Anna Kuczko
Elizabeth Gilbert powieścią "Jedz módl się i kochaj" niesamowicie rozbudziła mój apetyt. Nie tylko na szalone podróże czy radykalne metamorfozy, ale przede wszystkim, na jej dorobek literacki. Zakochałam się w historii odważnej, twórczej i wrażliwej Liz. W kontynuacji bestselleru, bohaterka staje przed odrobinę bardziej przyziemnym wyzwaniem - jej ukochany może mieć problemy z powrotem do Stanów. Nie będzie miał tych problemów, jeśli zostanie mężem Elizabeth. Wszystko byłoby w porządku, gdyby ona nie obiecała sobie, że już nigdy nie wyjdzie za mąż... Autorka w ciekawy sposób dokonuje refleksji na temat małżeństwa. Jej wywody są interesujące, przedstawia funkcjonowanie tej podstawowej jednostki społeczeństwa w wielu kulturach. Bazuje na opinii ludzi bardzo różnorodnych - od znanych filozofów aż po mądrości ludzi zamieszkujących tereny niezbyt rozpieszczone przez cywilizację. A każdy ma odmienne zdanie i własne mądrości, podparte doświadczeniem. Wydaje mi się, że małżeńskie historie ludzi są prawdziwym filarem tej książki, wiele z opowieści skłania panią Gilbert do zastanowienia się nad sensem małżeństwa i konsekwencjami powiedzenia drugiej osobie "tak". Autorka nie straciła nic ze swojego stylu pisania. Znajdziemy tu zarówno refleksyjność jak i poczucie humoru. Bałam się, że nie będzie mi odpowiadał momentami zupełnie odmienny od mojego światopogląd na temat małżeństwa, ale wydaje mi się, że to kwestia tolerancji. Nie tylko dla odmienności opinii, ale także odmienności kultury - amerykańska od polskiej różni się i to diametralnie. Trzeba to założyć, zanim się po tę książkę sięgnie. Plusem powieści jest to, jakie szerokie spojrzenie na małżeństwo daje czytelnikowi. W życiu nie pomyślałabym o wielu aspektach, o których wspomniała pani Gilbert. W skrócie: jak dobrze takie rzeczy wiedzieć! Małym minusem jest fakt, że było kilka takich chwil, w których jej rozważania wydawały mi się za bardzo "rozciągnięte", nużące. Czytałam książkę z prawdziwym zapałem i zainteresowaniem. Niestety, nie umywa się ona do pierwszej części, jednak obawiałam się, że będzie o wiele gorzej... Choć bardzo oczywistym przemyśleniem jest to, że to lektura obowiązkowa dla tych szczęśliwców, którzy rozważają zmianę stanu cywilnego to moim zdaniem, jest ona dużo bardziej uniwersalna, dla wszystkich.

DKK dla dorosłych
GBP Filia w Lubanicach
Anna Kuczko

Nim osiągnęła trzydziestkę, Elizabeth Gilbert miała wszystko, o czym powinna marzyć nowoczesna, wykształcona, ambitna Amerykanka - męża, dom za miastem, dobrą pracę. Mimo to nie była kobietą ani szczęśliwą, ani spełnioną. Nękał ją niepokój, smutek i rozterki. Przeszła przez wyczerpujący rozwód i popadła w ciężką depresję, przeżyła nieszczęśliwą miłość i całkowicie odrzuciła wszystko, czym, jak jej się zdawało, miała być.

"Jedz, módl się, kochaj" E. Gilbert mówi o tym, co może się zdarzyć, kiedy bierzemy odpowiedzialność za nasze własne zadowolenie z życia. Mówi również o przygodach, jakie mogą się przydarzyć kobiecie, która nie chce już dłużej starać się powielać utartych wyobrażeń. Jest to opowieść, która poruszy każdego, kto kiedykolwiek obudził się rano z nieodpartym pragnieniem zmian.
DKK dla dorosłych
GBP Filia w Lubanicach
Anna Kuczko

Josey Cirrini mieszka w starym, wiktoriańskim domu w małym miasteczku w Północnej Karolinie. Dzieli go z gosposią i apodyktyczną matką, która nie może znieść tego, że jej córka ma nadwagę. Zakompleksiona dziewczyna ma swoje sekrety. Jednym z nich jest miłość do listonosza, o którym jest przekonana, że to mężczyzna jej życia. Drugi - to skrywane głęboko w szafie zapasy cukierków, ciastek, czekoladek i romansów.
Pewnego dnia „Królowa słodyczy” po otworzeniu swojego skarbca znajduje w niej coś zupełnie nieoczekiwanego - miejscową kelnerkę, która trafiła tam w poszukiwaniu miejsca do ukrycia się. Podobnie jak Della Chloe ma kłopoty z facetem, która robi najlepsze kanapki w mieście, a na co dzień prześladują ją... książki. Tak rozpoczyna się początek znajomości, która odmieni życie kobiet i innych mieszkańców miasteczka w zupełnie nieoczekiwany sposób.
Powieść Sary Allen Addison to niezobowiązująca lektura, która opowiada o magii dnia codziennego. Atmosfera małego miasteczka, codzienne problemy, zwykłe, ale przesympatyczne dziewczyny, detale, na które zazwyczaj nie zwracamy uwagi tworzą niezwykły klimat tej powieści. Może jest trochę za słodka, zbyt banalna i naiwna, ale czasami nie ma nic lepszego niż dobra bajka na poprawienie nastroju.

DKK dla dorosłych
GBP Filia w Lubanicach
Anna Kuczko

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.