Gminna Biblioteka Publiczna w Dzietrzychowicach

W „Dzień Dziecka” w GBP w Dzietrzychowicach dyskutowaliśmy nad książką pt. „Straszna piątka” autora Wolfa Erlbrucha. Inspiracją do wyboru tej książki była potrzeba omówienia akceptacji , której potrzebują szpetni mieszkańcy mieszkający pod mostem: ropucha, szczur nietoperz, pająk i hiena. Wystarczy tylko odkryć swoje zdolności, umiejętności, wiedzę aby osiągnąć sukces i być zaakceptowanym. Tego właśnie potrzebowała „Straszna piątka”. Książka ta potrafi podnieść na duchu każdego, nawet piegowatego siedmiolatka. Uczestnicy DKK uznają, że wystarczy wyciągnąć wnioski od małych bohaterów , aby pozbyć się kompleksów i zaakceptować siebie jakimi jesteśmy i żyć normalnie. Dlatego właśnie tę książkę dołączyliśmy do wielu innych jeszcze atrakcji związanych z obchodami Dnia Dziecka.
 
71
Czytelnicy dyskutowali nad wspaniałą książką Barbary Gawryluk „Dżok. Legenda o psiej wierności”, która opisała przywiązanie psa o imieniu Dżok do swojego pana. To pan Nikodem zabrał go ze schroniska do siebie i zaopiekował się nim. Opisana historia o przyjaźni jest historią prawdziwą. Kiedy pan Nikodem zasłabł i zabrała go karetka, pies czekał ponad rok . Krążył i wiernie czekał w okolicy ronda na swojego pana , który niestety już nigdy nie wrócił. Dokarmiali go mieszkańcy Krakowa. Doczekał się nawet pomnika przedstawiającego psa z wyciągniętą łapą w kierunku widza. Czytelnicy bardzo długo przechwalali się swoimi pieskami, które też są bardzo wierne i przywiązane do nich.
 
72

Dekakowicze z Gminnej Biblioteki Publicznej w Dzietrzychowicach powiedzieli, że temat tej książki to opis życia i wydarzeń z ich klasy. Schemat , często ma miejsce, kiedy pojawia się ktoś nowy w klasie. Taka sytuacja właśnie miała miejsce w tej książce, kiedy pojawiła się nowa dziewczynka w klasie o imieniu Kasia . Jedyne wolne miejsce było w ławce obok naszego bohatera Jacka Karasia. Początkowo znajomość nie jest odwzajemniana, ale Kasia przyjechała z Nowego Jorku do Polski. Pokazała się z bardzo dobrej strony jako osoba pewna siebie, przebojowa, pełna werwy i zaczęła podbijać serca u chłopaków…Jak było dalej zachęcamy do jej przeczytania, możemy się dużo nauczyć jak postępować w takich szkolnych sytuacjach.

73

Omawianą książką w kwietniu w DKK w Gminnej Bibliotece Publicznej w Dzietrzychowicach czytelniczki i czytelnicy byli bardzo zafascynowani. Ocenili tę książkę ,że jest odzwierciedleniem życia w rodzinie. U nich jest podobnie jak w opisanej rodzinie. Cztery siostry – bohaterki książki robią porządki w domu , mają też marzenia duże i małe , bo marzą o karierze, o chłopakach, o ładnych i modnych ciuchach , ale też o wielkim świecie. Książka jest łatwa w odbiorze i zachęcamy do jej przeczytania szczególnie tych, którzy nie ubią czytać książek , ale tę naprawdę warto.
Spotkanie odbyło się 20 kwietnia o godzinie 16:00. Omawialiśmy książkę Grzegorza Kasdepke "Bon czy ton savoir-vivre dla dzieci". Główni bohaterowie "Bon czy ton" -Kuba i Buba zapoznają się z podręcznikiem dobrych manier, w celu poprawienia swoich manier, bo tak naprawdę nie grzeszą dobrym wychowaniem. Ciekawość i dociekliwość bliźniaków budziła uśmiech na naszych twarzach.Ich pomysłowość często nas zaskakiwała.Ogólnie ciekawa książka,jednocześnie zabawna i wesoła.Każda litera alfabetu to temat do dyskusji z dzieckiem o dobrym wychowaniu.Znajomość dobrych manier i zasad dobrego wychowania może pomóc umiejętnie postępować w życiu i w różnych trudnych sytuacjach.
Książka skłoniła nas do spojrzenia na siebie krytycznym wzrokiem i zastanowienia się czy kierujemy się zasadami dobrego wychowania.młodym klubowiczom książka G.Kasdepke bardzo się spodobała i zgodnie stwierdzili,że jest godna polecenia wszystkim bez względu na wiek.
 
74

Danuta Bielawska filia Bożnów

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.