GBP w Dzietrzychowicach - Filia w Bożnowie

Dnia 24.04.2013 odbył się kolejne spotkanie DKK w filii w Bożnowie. Zainspirowani ciekawym opowiadaniem pani Ewy na spotkaniu autorskim postanowiliśmy przeczytać "Drzazgę" i podyskutować o niej.Powieść porusza problem faworyzowania dzieci. Głównymi bohaterami są dwie siostry - Marta i Jagna. Są rodzeństwem tylko z nazwy, gdyż poza więziami krwi i dzielenia pokoju, nic je nie łączy. Marta jest kochaną córeczką mamusi. Jagna jest z kolei tą złą córką. Obie siostry są do siebie wrogo nastawione, gdyż Marta, podobnie jak ich matka nie toleruje Jagny. Ciągłe nieporozumienia, brak wsparcia ze strony rodziny za ostrza konflikty. Na końcu poznajemy rodzinną tajemnicę, wyjaśniającą zachowanie matki.
Warto przeczytać tę książkę, to pozwoli zrozumieć obie siostry i ocenić, która z nich postępuje sposób niewłaściwy. A może to wina kogoś całkiem innego?
 
40

 

opiekun DKK w filii w Bożnowie
Danuta Bielawska
Dnia 28.03.2013 odbyło się spotkanie DKK w filii w Bożnowie. Tematem dyskusji była książka Ewy Nowak pt: "Drugi". Książka porusza bardzo ważny problem jak to być drugim, w rodzinie, miłości czy w szkole. Tytułowy bohater Hadrian gra w reklamach, pozuje do zdjęć, nie potrafi się przeciwstawić się matce, która chce zrobić z niego sławnego człowieka. Chłopiec nie chce tego co matka, udział w reklamach nie jest dla niego ważny. Chce żyć jak jego rówieśnicy, mieć swoich przyjaciół i zaznać pierwszej miłości. Nie umie powiedzieć nie swojej matce, bo nie chce być tym drugim. Tematyka książki jest nam bardzo bliska. W życiu często ktoś kogoś faworyzuje - nauczyciele, rodzice a tak nie powinno być.
Polecamy książkę kto jeszcze jej nie przeczytał.
 
41

opiekun DKK w filii w Bożnowie
Danuta Bielawska
42Dnia 27 Grudnia 2012 r. Uczestnicy DKK w bibliotece w Bożnowie, zebrali się, aby przedyskutować wybraną i przeczytaną wcześniej książkę C.S Lewisa pt. „Opowieści z Narnii.” Książka opowiada o przygodach czwórki rodzeństwa- Łucji, Edmunda, Zuzanny i Piotra. W czasie bombardowania ich rodzinnego miasta Londynu, rodzice postanawiają wysłać dzieci na wieś do starego Profesora. Niestety już drugiego dnia cała czwórka bardzo się nudzi, postanawiają „pobawić się” w chowanego. Najmłodsza z rodzeństwa , Łucja odkrywa w jednym z licznych pokoi starą szafę, w której ukrywa się przed rodzeństwem. W szafie z futrami próbuje się schować głębiej i przechodząc przez kurtki i futra znajduje całkiem inny świat. Tak zaczynają się przygody rodzeństwa. Kraina do której się przenoszą znana jest z wiecznego zimna i lodu, nawet gdy w naszym świecie jest lato, tam panuje zima. W Narnii Łucja poznaje fauna (stwora z głową i tułowiem człowieka, a nogami i kopytami kozła), Pana Tumnusa. Faun zaprasza dziewczynkę na podwieczorek, opowiada jej o złej Czarownicy, przez którą w Narnii panuje tam zima. Gdy córka Ewy- jak nazywa Łucję faun, wróciła do domu Profesora, zorientowała się, że w jej świecie minęło zaledwie parę sekund, a w Narni była przez parę godzin. Rodzeństwo nie chce uwierzyć siostrze. Gdy dziewczynka następnym razem odwiedza Narnię za nią do szafy wchodzi jej brat Edmund, który będąc tam wybiera się na poszukiwanie siostry. Spotyka Białą Czarownicę, która omamia go i po zadaniu paru ważnych dla niej pytań wypuszcza chłopca. Po tym zajściu spotyka siostrę i razem wracają do domu. Któregoś dnia cała czwórka jest zmuszona wejść do szafy. Chowają się przed ludźmi, którzy zwiedzają dom Profesora. Od tej chwili wszyscy z rodzeństwa wierzą w Narnię, co więcej przebywają w niej. Chcą odwiedzić rzekomego fauna, lecz odkrywają jego zniknięcie. Z pomocą bobrów dowiadują się o Lwie - Aslanie, który jest ich ostatnią deską ratunku. Wyruszają w podróż, na spotkanie z nim, przeżywając w drodze magiczne pełne nowych nadziei przygody. W końcu pokonują Białą Czarownicę i sami rządzą magiczną krainą. Odtąd Piotr wspaniały, Zuzanna łagodna, Edmund sprawiedliwy i Łucja mężna władają tą magiczną Krainą, aż do wyprawy na łowy, gdzie znajdują wyjście do świata zwykłych ludzi. Całe ich życie wraca do normalności.
Uważam, że książka jest warta przeczytania, m.in. właśnie dlatego wybraliśmy „Opowieści z Narni” jako powieść fantasy, jest pełna niespotykanych i niezwykłych postaci oraz wydarzeń. Wszyscy członkowie DKK chętnie polecają tę książkę swoim znajomym, aby i oni mogli przeżyć ekscytujące przygody, przenosząc się wraz z Piotrem, Zuzanną, Edmundem i Łucją do niesamowitej Narnii.

Z wyrazami szacunku klubowiczki DKK filii w Bożnowie
Klaudia i Weronika
W ostatni piątek listopada 2012r. W filii w Bożnowie odbyło się ostatnie spotkanie DKK. Tematem dyskusji była książka Marcina Pałasza- „Dziwne przypadki Ferdynanda Szkodnika.” Główny bohater to prawdziwy szkodnik i zasługuje na to miano. Czego się dotknie zepsuje to lub komuś zaszkodzi.Tak go nazwała rodzina i przyjaciele. Dziesięcioletni Ferdynand wpadł na pomysł wniesienia na pokład samolotu żyletek, scyzoryka, czym rozzłościł członków rodziny i został potraktowany jak terrorysta. Rodzina sama wylatuje bez niego na wakacje do Tunezji. Ferdynand wyjeżdża do babci swojego kolegi-Bąbla . Tam jednak się nie nudzi. Mieszka w małej miejscowości Bończów położonej tuż koło Kudowy. Mimo że wszyscy wiedzą kim naprawdę jest Ferdynand zdobywa serca mieszkańców Bończowa. Tam wraz z kolegami rozwikłuje zagadkę, kto okrada starszych ludzi. Książka zabawna, zawierająca wątek kryminalny, może bardziej dla chłopców, a w naszym klubie przeważają dziewczęta.
Godna polecenia dla wszystkich, którzy lubią zwariowane historie.
 
44

 

Z pozdrowieniami opiekun klubu DKK filii w Bożnowie
Danuta Bielawska
Dnia 29.09.2012r. Odbyło się kolejne spotkanie DKK w filii w Bożnowie. Tematem dyskusji była książka pt. „Demony na Smyczy” A.Onichimowskiej. Spotkanie odbyło się nieopodal biblioteki pod kasztanami. Biblioteka jednocześnie organizowała „Święto Pieczonego Ziemniaka”. Książka pani Anny wywołała burzliwą dyskusję. Główni bohaterowie Kometa i Jacek są po dramatycznych przeżyciach. Próbują na nowo ułożyć sobie życie. Trudno jest wrócić do normalnego funkcjonowania po byciu narkomanem lub alkoholikiem. I tak jest z głównymi bohaterami, Jacek po terapii studiuje i zajmuje się fotografią. Kometa zaś ucieka w świat internetu, zakłada różnorodne maski i w ten sposób pragnie utrzymać swoje „Demony na smyczy.” To jest jej sposób na życie, żeby nie zwariować i móc wyrazić siebie pod różnymi wcieleniami. Świat internetu niesie wiele zagrożeń, ale jej się udaje wytrwać w swoim postanowieniu. Ten sposób postępowania głównej bohaterki klubowicze potępili, stwierdzili, że trudno zrozumieć Kometę. Mimo tego polecają książkę innym, ze względu na problematykę, tak ważną często dotykającą młodzież oraz ich trudne relacje z rodzicami.
 
43

Z pozdrowieniami klubowicze z filii w Bożn

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.