uczucie5 sierpnia spotkaliśmy się w wakacyjnych nastrojach i rozmawialiśmy o uczuciach. Podstawą naszych rozważań była książka Oscara Brenifiera pt. „Uczucia. Co to takiego?". To już druga pozycja tego autora, którą omawialiśmy ( wcześniej była książka „Dobro i zło. Co to takiego?"). Tym razem O. Brenifier zadał młodym czytelnikom szereg pytań dotyczących miłości, zazdrości, przyjaźni, nieśmiałości i konfliktów. Każde z poruszonych zagadnień zostało opracowane w najdrobniejszych szczegółach. Dzieci uwielbiają zadawać trudne pytania a autor książki „Uczucia. Co to takiego?" podpowiada dorosłym, jak z nimi rozmawiać, aby mogły samodzielnie wysnuwać wnioski. Jest to doskonała książka do dyskusji a uczestnikom spotkania podobała się tym bardziej, że porusza bliskie im tematy.

Elżbieta Ferenc- moderator DKK w Jabłońcu

niezwykła historia11 września odbyło się kolejne spotkanie DKK , w trakcie którego wspólnie przeczytaliśmy książkę Barbary Gawryluk pt. „Baltic. Pies, który płynął na krze". Jest to wzruszająca historia oparta na prawdziwych wydarzeniach. Tytułowy pies stracił swoją panią, która o niego dbała a nowi właściciele nie są już tacy troskliwi. W ostatnim dniu roku biedny zwierzak, przestraszony odgłosami wybuchających fajerwerków, zrywa się z łańcucha i ucieka gdzieś przed siebie. Po drodze czworonożny bohater spotyka ludzi, którzy próbują mu pomóc, ale zawsze kończy się to niepowodzeniem. W końcu pies trafia na krę lodu, na której płynie aż do Bałtyku i dopiero tam jednemu z marynarzy płynących na statku udaje się go uratować. Zwierzę powoli odzyskuje zaufanie do ludzi i stopniowo przywiązuje się do swojego wybawcy. Autorka książki opisuje świat widziany oczami psa, który czuje strach, głód, pragnienie, ale potrafi też bezgranicznie kochać. Wszyscy uczestnicy spotkania mają w domu pieski dlatego z przejęciem śledzili historię Baltica i szczerze ucieszyli się z jej szczęśliwego zakończenia.

Elżbieta Ferenc- moderator DKK w Jabłońcu

samaW październiku wspólnie przeczytaliśmy książkę Grzegorza Kasdepke „Sama. Listy z piwnicy". Autor porusza tu ważny problem uczuć dziecka, którego rodzice rozstali się. Karinka, bohaterka książki, czuje się samotna, bo tata odszedł a mama bywa nieobecna myślami. Jedynymi przyjaciółmi dziewczynki są jej zabawki. Niestety, raz na dwa tygodnie mama poddaje się zabiegom upiększającym a jednocześnie zarządza porządki w pokoju córki i wyrzuca do piwnicy jej ulubione zabawki. W tej sytuacji dziewczynka pisze do swoich zabawek listy, dzieląc się z nimi swoimi problemami, obawami i tęsknotą za nimi i za tatą, który już z nią i z mamą nie mieszka. To dorośli często ranią dzieci i zagubieni we własnym świecie nawet tego nie dostrzegają. Jeśli młody czytelnik sam nie jest w sytuacji Karinki to może jego kolega ma taki problem. Książka G. Kasdepke jest godna polecenia zarówno dzieciom jak i dorosłym.

Elżbieta Ferenc- moderator DKK w Jabłońcu

Apollo11W ramach  grudniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki  wspólnie przeczytaliśmy i omówiliśmy książkę Ewy Nowak „Apollo 11. O pierwszej podróży na Księżyc”.   

Autorka opisała prawdziwe wydarzenia, które miały miejsce w 1969 roku a zrobiła to w sposób prosty i ciekawy, ubarwiając opowieść mnóstwem ciekawostek. Uczestnikami  historycznej wyprawy byli Neil Armstrong, Michael Collins i  Buzz Aldrin . Z książki Ewy Nowak dzieci dowiedziały  się jak wyglądały ich  przygotowania do startu,  sam lot, zejście astronautów na powierzchnię Księżyca i wreszcie powrót na Ziemię. Książka jest ciekawa, wciągająca i warta polecenia. W drugiej części spotkania dzieci wykonały w grupach ilustracje do książki, wykorzystując do tego różne dostępne materiały. Na obrazkach znalazły się (oczywiście) rakiety kosmiczne. Spotkanie jak zwykle zakończył poczęstunek dla wszystkich uczestników.

Elżbieta Ferenc- moderator DKK w Jabłońcu

 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.