BPMiG Jasień, Filia w Jabłońcu

odmieniecW trakcie kolejnego spotkania DKK wspólnie przeczytaliśmy książkę Mariana Orłonia pt. „Odmieniec”. Jest to zbiór krótkich opowiadań dla dzieci mówiących o codziennym życiu: o szkole, relacjach z kolegami,  przyjaźni, odwadze, odmienności  i  tolerancji. Każda opowieść zawiera jakiś, skłaniający do przemyśleń, morał. Uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że historie opisane w książce są nadal aktualne i  mogą przydarzyć się  każdemu z nich.

Elżbieta Ferenc- moderator DKK dla dzieci w Jabłońcu

baśnieWe wrześniu wspólnie przeczytaliśmy baśnie ze środkowego Nadodrza zebrane przez Janusza Olczaka.

Były to opowieści :

-  o kusym diable i skwierzyńskich babach,

-  o wielkich czynach szewczyka z Międzyrzecza,

-  o dobrych wróżkach i cudownym chłopcu z Bledzewa.

Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na barwny język, jakim baśnie zostały napisane.

Rozmawialiśmy również o tym, jak ważna jest wiedza o kulturze i historii naszego regionu.

Elżbieta Ferenc- moderator DKK dla dzieci w Jabłońcu

sledztwoNasze czerwcowe spotkanie DKK odbyło się już w czasie wakacji. Tym razem wspólnie przeczytaliśmy książkę Martina Widmarka pt. „Tajemnica biblioteki”. Była to kolejna odsłona przygód doskonale nam już znanych młodych detektywów. Tym razem musieli oni rozwikłać zagadkę kradzieży cennych książek z miejscowej biblioteki. W gronie podejrzanych znaleźli się pastor, elektryk i znana pani profesor. Lasse i Maja (jak zwykle) doskonale sobie poradzili ze znalezieniem sprawcy. Złodziejem okazał się… I to właśnie było dużym zaskoczeniem dla uczestników spotkania.

Prosty, zrozumiały dla dzieci język, ciekawa zagadka, do tego duża doza humoru- to schemat, który zawsze się sprawdza. Książki Martina Widmarka, z ilustracjami Heleny Willis, od dawna cieszą się dużym powodzeniem wśród młodych czytelników.

Elżbieta Ferenc- moderator DKK dla dzieci w Jabłońcu

mirabelkaW maju rozmawialiśmy o książce Cezarego Harasimowicza pt. „Niezwykłe przygody Tekli, która obraziła się na… uśmiech”. Jest to opowieść o dziewczynce, której mama zginęła w wypadku samochodowym. Od tego momentu świat stał się dla Tekli całkowicie beznadziejny; uśmiech przestał gościć na jej twarzy, wpadła w mroczne objęcia smutku i zamknęła się we własnym świecie, do którego nikt nie miał dostępu. Wizyty u pani psycholog tylko drażniły dziewczynkę i nie przynosiły żadnego rezultatu. Pewnego dnia  Tekla nawiązała jednak kontakt z uśmiechniętą panią z plakatu, która wkrótce zapukała do jej drzwi… Od tego momentu rozpoczęła się wielka przygoda, dająca początek zmianom w życiu dziesięciolatki.

Cezary Harasimowicz podjął próbę zmierzenia się z trudnym tematem, jakim jest strata bliskiej osoby (co uczestnicy spotkania ocenili pozytywnie). Sama książka, w której pojawia się kilka różnych wątków a rzeczywistość miesza się z fikcją, nie została natomiast przyjęta zbyt entuzjastycznie.

Elżbieta Ferenc- moderator DKK dla dzieci w Jabłońcu

wojnaW kwietniu wspólnie przeczytaliśmy fragmenty książki Andrzeja Marka Grabowskiego pt. „Wojna na Pięknym Brzegu”. Autor opisał historię dzieciństwa swojej mamy, której przyszło dorastać w czasie II wojny światowej.

Krysia- bohaterka książki- mieszka w Warszawie na Żoliborzu i w chwili wybuchu wojny ma 10 lat.  Opowiada ona o codziennym życiu w okupowanym mieście, o nalotach, łapankach, godzinie policyjnej, zdobywaniu jedzenia, ale również o oporze stawianym okupantom. Dziewczyna uczy się na tajnych kompletach, bierze udział w akcjach AK i w Powstaniu Warszawskim, aż w końcu zostaje wywieziona na roboty do Niemiec. Przy tym wszystkim Krysia, jak każda nastolatka przeżywa przyjaźnie, miłości, spogląda w przyszłość z wiarą, że wszystko dobrze się skończy i ciągle jeszcze ma odwagę marzyć.

W trakcie spotkania rozmawialiśmy o tym, jak wyglądało życie ludzi w czasie wojny, o czym wtedy myśleli, czym się martwili. Zwróciliśmy również uwagę na to, że dzieci w tamtych czasach musiały dorastać znacznie szybciej niż teraz. Książka „Wojna na Pięknym Brzegu” to kolejna pozycja, którą szczerze polecamy.

Elżbieta Ferenc- moderator DKK dla dzieci w Jabłońcu

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.