BPMiG Jasień, Filia w Jabłońcu

zagadaka kryminalnaNa sierpniowe spotkanie klubowicze wybrali książkę swoich ulubionych autorów- Martina Widmarka i Heleny Willis pt. „Tajemnica kina”. Tym razem Lasse i Maja musieli zająć się sprawą kradzieży psów. Za ich zwrot porywacz domagał się od właścicieli wysokiego okupu.  Młodzi detektywi nie mogli wpaść na żaden trop, postanowili więc pójść do kina i to właśnie tam odnaleźli zaginione czworonogi. Pozostało im już tylko ustalić, kto jest porywaczem  (a wcale nie było to łatwe, bo pracownicy kina  skrywali różne tajemnice).

Lasse i Maja znowu wykazali się doskonałym zmysłem obserwacji, przenikliwością i umiejętnością wyciągania trafnych wniosków. Uczestnicy spotkania chętnie podążali za ich tokiem rozumowania, próbując jednocześnie samodzielnie rozwiązać zagadkę.

Elżbieta Ferenc- moderator DKK dla dzieci w Jabłońcu

W lipcu spotkaliśmy się w wakacyjnych nastrojach i wspólnie przeczytaliśmy opowieść o niezwykłym człowieku, Aleksandrze Dobie, który jako pierwszy na świecie przepłynął Ocean Atlantycki kajakiem. Dzięki bardzo sugestywnej opowieści autora, Łukasza Wierzbickiego, oraz niemal baśniowym ilustracjom Marcina Leśniaka, przenieśliśmy się w zupełnie inny świat;  mieliśmy wrażenie, że uczestniczymy zarówno w przygotowaniach do wyprawy, jak i w niebezpiecznym rejsie Pana Olka. Książka stała się dla nas również doskonałym tematem do dyskusji. Rozmawialiśmy o ogromnej odwadze, zmaganiach z samotnością i własną słabością, ale też o marzeniach (tych małych i wielkich) oraz dążeniu do ich realizacji.

 „Ocean to pikuś” to bardzo ciekawa  lektura nie tylko na czas wakacji. Polecamy.

Elżbieta Ferenc- moderator DKK dla dzieci w Jabłońcu

zmyslaczW trakcie czerwcowego spotkania rozmawialiśmy o powodach, dla których dzieci zmyślają. Tematu do dyskusji dostarczyła nam książka Elizy Piotrowskiej pt. „Zmyślacz”. Autorka opowiada o chłopcu, który wymyśla niebywałe wręcz historie na temat swojego taty. Ojciec Pawła (bo o nim mowa) podróżuje po świecie i przeżywa wiele  ciekawych przygód. Koledzy z zazdrością słuchają opowieści chłopca do czasu, gdy okazuje się, że tak naprawdę to on wcale nie ma taty. W tej sytuacji dzieci odsuwają się od Pawła a on przestaje ubarwiać szkolne życie niesamowitymi historiami.

Omawiając przykład Pawła uczestnicy spotkania uzmysłowili sobie, że zmyślanie może mieć jakieś głębsze przyczyny; może kryć się za nim obawa przed odrzuceniem i wyśmianiem, smutek czy samotność. We współczesnym świecie często zdarzają się sytuacje podobne do tej, którą opisała Eliza Piotrowska. Warto więc uczyć dzieci tolerancji i empatii. Naszym klubowiczom książka podobała się na tyle, że pojawiły się pomysły na jej kontynuację. 

Elżbieta Ferenc- moderator DKK dla dzieci w Jabłońcu

zeziaW maju rozmawialiśmy o książce Agnieszki Chylińskiej pt. „Zezia i wszystkie problemy świata”. Było to nasze drugie spotkanie z sympatyczną dziewczynką i jej rodziną.

Tytułowa bohaterka dorasta,  ma już jedenaście lat i woli, żeby mówiono do niej Zuzanna. Beztroskie wakacje na wsi przerywa dziewczynce nagła śmierć dziadka. To smutne wydarzenie staje się początkiem problemów w rodzinie Zezików. Mama często wyjeżdża służbowo i rodzice dziewczynki coraz bardziej oddalają się od siebie. W szkole po wakacjach też następują zmiany. Zuzanna ma teraz nowych kolegów i nowe zainteresowania. Pojawia się pierwsza miłość (nie jest ona jednak odwzajemniona). Ktoś inny za to bardzo interesuje się Zezią… W obliczu narastających problemów dziewczynka szybko dochodzi do wniosku, że  woli jednak jeszcze pozostać dzieckiem.

Problemy w domu i szkole, sukcesy (lub porażki) sportowe, relacje z kolegami,  pierwsza miłość- tak wygląda życie uczestników spotkań. Trudno zatem dziwić się, że książka A. Chylińskiej, napisana ciekawie, zabawnie, ale i ze zrozumieniem świata dorastającego dziecka,  naprawdę ich zainteresowała.

Elżbieta Ferenc- moderator DKK dla dzieci w Jabłońcu

pozyywkaW kwietniu wspólnie przeczytaliśmy książkę Grzegorza Kasdepke  pt. „Wielki powrót detektywa Pozytywki”. Tytułowy detektyw zniknął i nikt nie wie, co się z nim stało. Jego nieobecność martwi sąsiadów mieszkających w tej samej kamienicy, tym bardziej, że po podwórku kręcą się podejrzani ludzie z Martwiakiem na czele. Pojawia się również dawny właściciel domu, który rości sobie do niego jakieś prawa. W końcu zjawia się jednak detektyw Pozytywka i zapobiega wielkiemu oszustwu.

Książka składa się z kilku krótkich historyjek a każda z nich to ciekawa zagadka dla młodych czytelników. Wszystkie rozdziały kończą się  pytaniami skierowanymi  do dzieci, a dla tych , którzy nie znają odpowiedzi na końcu książki autor zamieścił rozwiązania łamigłówek.

„Wielki powrót detektywa Pozytywki” staraliśmy się czytać w skupieniu, ale opisane historie są tak zabawne, że stale  wybuchaliśmy śmiechem. Oprócz ciekawych  zagadek i zabawnych postaci (mowa tu głównie o Martwiaku i jego kompanach) w książce podobały nam się  również doskonale pasujące do treści  ilustracje. Polecamy.

Elżbieta Ferenc- moderator DKK dla dzieci w Jabłońcu

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.